Kolejny Grant Globalny zakończony

Kolejny Grant Globalny zakończony

Z radością informujemy, że kolejny rozpoczęty Global Grant Nr GG 1527004 w Dystrykcie 2231 prowadzony przez Rotary Klub Bartoszyce – Lidzbark Warmiński został zakończony i rozliczony.

RC Bartoszyce – Lidzbark Warmiński wspólnie z Klubami z Olsztyna i Giżycka postanowił pomóc w doposażeniu Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku. Placówkę prowadzą siostry zakonne Katarzynki, przy współudziale pracowników cywilnych. Swoją opieką ośrodek obejmuje 80 kobiet w wieku od 18 do 80 lat. Dom Pomocy Społecznej jest zadbany i prowadzony wzorowo, natomiast kwestia utrzymania higieny pensjonariuszek stanowiła nie lada problem.

Urządzenia pralnicze, które znajdowały się na wyposażeniu pralni, były mocno
wyeksploatowane, często się psuły, zużywały dużo środków chemicznych, wody i energii elektrycznej. Ich obsługa wymagała większej ilości pracowników i czasu. Postanowiliśmy pomóc rozwiązać ten problem, poprzez wykonanie remontu pomieszczeń pralni a także wyposażenia pralni w nowoczesne urządzenia pralnicze.

Grant Globalny, którego tytuł brzmi: „Solution of the problem of hygiene in Social Care Home in Bisztynek” realizowany był przez RC Bartoszyce-Lidzbark Warmiński, wspólnie z RC Giżycko, RC Olsztyn, RC Lingen i RC Dusseldorf (Niemcy), RC Wolsztyn oraz RC Vilkaviskis (Litwa). Całkowita wartość grantu to 42.200 USD.

Urządzenia zostały zakupione, zainstalowane i przekazane wiosną 2016 roku. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele klubów partnerskich z Olsztyna, Giżycka, Wolsztyna i Litwy. Swoją obecnością zaszczycił nas także Senator RP Jerzy Wcisła oraz Starosta Powiatu Bartoszyckiego Wojciech Prokocki.

Po tym czasie, zgodnie ze złożoną aplikacją, były jeszcze prowadzone szkolenia dla młodzieży, a następnie były przygotowywane dokumenty do rozliczenia.

Dopiero w listopadzie bieżącego roku został zaakceptowany przez Rotary International i tym samym grant nr 1527004 można uznać za prawidłowo rozliczony i zakończony.

Cieszymy się, że udało się zrealizować to przedsięwzięcie, ponieważ stara pralnia była wyposażona w urządzenia z lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia i właściwie nie nadawała się już do użytku. Nowe urządzenia są ekonomiczne, łatwe w obsłudze i co najważniejsze – mogliśmy pomóc potrzebującym.

Marek Aleksiejczuk
RC Bartoszyce – Lidzbark Warmiński

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.