Rotary zaprasza na Konkurs Krasomówczy

Rotary zaprasza na Konkurs Krasomówczy

Przed nami druga edycja ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego organizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Klubów Rotary. Tegoroczne hasło konkursu brzmi „W służbie ludzkości”. Konkurs objął patronatem znany polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych Jerzy Bralczyk. 

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a także znajdujących się poza granicami Kraju placówek oświatowych polskiej mniejszości narodowej, w randze odpowiadającej Szkole Gimnazjalnej.

Celem przeprowadzenia Konkursu jest propagowanie znajomości zasad poprawnej polszczyzny, umiejętności prezentowania się i radzenia sobie ze stresem, wyszukiwania osób przejawiających szczególne zdolności w zakresie wyżej wskazanych umiejętności, umożliwienie czerpania z doświadczenia ekspertów uczestniczących w przygotowaniach i ocenie uczestników konkursu.

Młodzież rywalizuje w zespołach 3-osobowych, gdzie każdy ma przewidzianą, ściśle wyznaczoną rolę. Prezentacja powinna mieścić się w haśle konkursu: “W służbie ludzkości” i dotyczyć jednego z następujących zagadnień:

  • Służba innym ponad korzyść własną,
  • Polio,
  • Problemy społeczności lokalnej,
  • Rola wymiany kulturowej dla rozwoju światopoglądu ludzi,
  • Pokój przez działanie.

Konkurs odbędzie się w trzech etapach: pierwszy etap – do 28 lutego 2017 roku – zespoły wyłaniane są przez Kluby Rotary. Etap okręgowy – do 25 marca 2017 roku, oraz krajowy, który zostanie przeprowadzony 8 kwietnia 2017 na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Zachęcamy szkoły do zgłaszania swoich zespołów na ten Konkurs. Wystarczy odnaleźć najbliższy w okolicy Klub Rotary i zgłosić do niego chęć uczestnictwa w tym wydarzeniu. Oto link do wykazu Klubów w Polsce: Kluby

Wszystkie dokumenty formalne (w tym regulamin konkursu, zgłoszenie drużyn, a także zgody opiekunów) są dostępne poniżej:

Zarządzenie Gubernatora

Regulamin konkursu

Zgoda opiekunów

Karta zgłoszenia

Zapraszamy.

Koordynator Projektu

IPDG Barbara Pawlisz

Fot. z pierwszej edycji Konkursu Krasomówczego

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Rafał Fronia

Rafał Fronia

Rafał Fronia, członek RC Karpacz Karkonosze do 2020 roku, maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, pisarz.   Rafał Fronia zawodowo  jest kartografem i…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.