Rotarianie przekazali unikatowe zdjęcia

Rotarianie przekazali unikatowe zdjęcia

W niedzielę 21 maja 2023 roku rotarianie z różnych stron Polski i świata spotkali się w podwarszawskim Sulejówku, by wziąć udział w niezwykłej uroczystości. Prezydent Rotary Białystok Tomasz Michalik i prezydent czarterowy Rotary Sūrutis z Druskienik Albertas Katilovskis przekazali na ręce dyrektora ds. organizacyjnych Muzeum im. Józefa Piłsudskiego Jerzego Świdraka dar w postaci kolekcji nieznanych i niepublikowanych nigdy wcześniej zdjęć Józefa Piłsudskiego.

Zdjęcia trafiły w ręce rotarian przypadkiem. Na ich negatywy, sprzedawane na targu w Druskiennikach zwrócił uwagę Albertas Katilovskis, który jest także przewodniczącym ICC (Inter Country Comitee) Litwa – Polska. Kupił je i postanowił, wraz z Tomaszem Michalikiem, że powinny wrócić do Polski, tam, gdzie ich miejsce. Całą historię opisała redaktorka „Gazety Wyborczej” Katarzyna Wyszomirska, a artykuł ukazał się w głównym wydaniu w środę 24 maja 2023 r.

Negatywami zainteresowało się muzeum w Sulejówku. Trafiły do placówki jeszcze przed niedzielną uroczystością, zostały wywołane, powiększone i stały się głównymi eksponatami specjalnie przygotowanej wystawy. Goście, którzy uczestniczyli w symbolicznym przekazaniu daru rotarian, mogli już obejrzeć unikalne fotografie w całej okazałości. Znalazły się tam m.in. uchwycone aparatem chwile z prywatnego życia marszałka, ale też zdjęcia z oficjalnych uroczystości, wizytacji w obozach wojskowych, wydarzeń religijnych, sportowych i rekreacyjnych. Na jednym z unikalnych ujęć widać marszałka z gołą głową, bez charakterystycznej czapki „maciejówki”, z którą praktycznie się nie rozstawał.

W uroczystości przekazania wzięli udział – oprócz wymienionych wyżej prezydentów klubów z Białegostoku i Druskiennik – liczni goście. Przyjechała m.in. delegacja z Izraela z prezydentem klubu z Modi’in Feliksem Gluckiem. Gośćmi z Izraela opiekowała się Ania Stawikowska z ICC Polska – Izrael. Swoją obecnością zaszczycili spotkanie również: gubernator Dystryktu Rotary Piotr Jankowski, PDG Andrzej Ludek, przewodniczący Komitetu ICC Polska Litwa RC Bartoszyce – Lidzbark Warmiński Stanisław Andrzejewski. Nie zabrakło rotarian z Warszawy – na uroczystość przyjechali m.in. prof.  Wawrzyniec Konarski i Robert Tondera. Białystok, obok Tomasza Michalika, reprezentowała prezydentka – elektka Ania Korytko. Byli też zaprzyjaźnieni goście klubu: Paweł Praczuk i Kostek Ilczewski.

Ukoronowaniem uroczystości było podpisanie specjalnych dokumentów, a dodatkową atrakcją dla gości – zwiedzanie z przewodnikiem dworku i ogrodu marszałka, które są częścią muzeum w Sulejówku.

Nieformalną część wydarzenia kontynuowano już w Warszawie. Goście spotkali się w Galerii i Muzeum im. Bolesława Biegasa, zlokalizowanym przy Al. Jerozolimskich. Było zwiedzanie wystaw w galerii, kuluarowe rozmowy i wymiana informacji o klubach i projektach. Jeden z nich, realizowany wspólnie przez RC Białystok i Galerię im. Bolesława Biegasa, goście mieli okazję wypróbować „na własnej skórze”, przy pomocy jego współtwórcy Łukasza Michalika. Chodzi o galerię w świecie wirtualnej rzeczywistości, dzięki której można doświadczyć niezwykłych doznań, oglądając ją w specjalnych okularach VR. Biegas RCB VR Gallery https://www.spatial.io/s/Biegas-RCB-VR-Gallery-63e68e2f735b667d39f175d3?share=4637124132302634365 jest platformą promującą nowoczesną polską sztukę i polskich artystów, a także ruch rotariański.

Dzięki historycznej wrażliwości Albertasa Katilovskisa, operatywności Tomasz Michalika, wsparciu i pozytywnej energii innych rotarian i ich przyjaciół, a także dzięki przychylności i otwartości Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku udało się nie tylko stworzyć ciekawą wystawę. To wydarzenie było kolejnym etapem tworzenia rotariańskiej wspólnoty, wykraczającej poza granice Polski, a zupełnie przy okazji – miłym towarzyskim spotkaniem w pięknym miejscu i we wspaniałej atmosferze.

Tomasz Michalik, RC Białystok

Fot. z arch. RC Białystok

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.