Muzyczny projekt Elbląskiego Klubu Rotary

Muzyczny projekt Elbląskiego Klubu Rotary

14 czerwca 2024 r.,  tuż  przed inauguracją cyklu imprez  Elbląskiego Święta Muzyki, na deskach Teatru  im.  Aleksandra  Sewruka w Elblągu  odbył się drugi, doroczny koncert p.n.  „Laury Młodych Wirtuozów”, zorganizowany przez Elbląski Klub Rotary we współpracy  z  Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego i Teatrem. Patronatem honorowym objęli ponownie to kulturalne wydarzenie Prezydent Miasta Elbląga oraz Elbląska Orkiestra Kameralna.

Celem projektu rotarian jest promocja  młodych talentów oraz ich nauczycieli w środowisku elblążan.  W inauguracyjnym wystąpieniu Prezydent EKR wyjaśnił,  że akcje humanitarne Klubu służą  głównie wspieraniu dzieci i młodzieży poszkodowanym przez los.   Koncert natomiast służy „wybrańcom losu” – młodym indywidualnościom artystycznym, rozwijającym swoje umiejętności w różnych dziedzinach sztuki muzycznej (gra na instrumentach, rytmika, śpiew). Służy promowaniu w szerokim środowisku osiągnięć tych młodych talentów, afirmacji ich postaw i ambicji. Ma jednocześnie wzbudzać szacunek, uznanie i otaczać estymą zarówno osiągnięcia młodych artystów, jak też ich opiekunów i nauczycieli.

Uczestnicy koncertu otrzymali na wejściu specjalnie przygotowany folder, prezentujący osiągnięcia i sylwetki nagrodzonych dyplomantów ZPSM oraz ich nauczycieli.  W pierwszej części koncertu zaprezentowali się tegoroczni laureaci w swoim popisowym repertuarze:

  • WIKTOR SZERSZEŃ – trąbka,  Joseph Edouard Barat – Nauczyciel:  dr hab. MARCIN  GAWDZIS
  • WERONIKA CYBULSKA – śpiew, G.C. Menotti, Aria Lucy z opery The Telephone – Nauczyciel:  MAGDALENA  PORONIN
  • WOJCIECH GRABOWSKI – marimba, Ney Rosauro, Koncert na marimbę nr 1, cz. II, IV – Nauczyciel:  PIOTR  BARANOWSKI
  • SZYMON STASIK – skrzypce, Nicolo Paganini, Kaprys – Nauczyciele:   prof.  KRYSTYNA  JURECKA,  JACEK  STOLARSKI

Wszystkie wystąpienia młodych artystów  bardzo spodobały się elbląskiej publiczności,  lecz szczególnym aplauzem widownia obdarzyła młodziutką Weronikę Cybulską,  która urzekającym  głosem  (mezzosopran) zaśpiewała brawurowo, po angielsku,  arię Lucy z opery The Telephone.

Na drugą część koncertu złożyły się występy pozostałych dyplomantów i pretendentów do przyszłorocznych Laurów Młodych Wirtuozów.

Muzyka i taniec to życiowa pasja wybitnej artystki – nauczycielki rytmiki  dr TAIDY  WIŚNIEWSKIEJ, która we współpracy z jej wychowankami Agatą  Mielechowicz i  Igą Tuzik opracowała choreografię muzyki do ich popisów tanecznych  oraz przygotowała do scenicznej prezentacji   prace  dyplomowe swoich wychowanek: Weroniki Łyżwińskiej i Leny Szostek,  w  wykonaniu uczennic wydziału rytmiki  OSM II st.

Zupełnie inną propozycją muzyczną był występ  Aleksandry Ziemskiej,  która  na flecie zagrała klasyczny  utwór  Carla Reinecke – Ballada, op. 288. Uczennicę klasy V OSM II st. przygotowała  Pani Malwina Radzejewska.  

      Muzyczną ucztę zakończył występ oryginalnego zespołu  instrumentów dętych „Szelki” ( Nauczyciel: Grzegorz Dybała), z którym profesjonalnie zaprezentowała się wokalistka Alicja Brzozowska.

Galę Laureatów poprzedziło wystąpienie Pana Michała Missana Prezydenta Miasta Elbląga, Patrona Honorowego tego wydarzenia, który w ciepłych słowach pogratulował zdobywcom tegorocznych „Laurów” oraz organizatorom Koncertu, zapewniając, że rozwój kultury muzycznej młodzieży pozostanie nadal przedmiotem troski władz samorządowych.

Członkowie Kapituły Nagrody „Laur Młodych Wirtuozów” Elbląskiego Klubu Rotary,  w składzie: Tadeusz Kaszczyc – Prezydent, Dominika Paul-Stolf – Prezydent Elekt, Zbigniew Dębiński – Past Prezydent, w asyście Dyrektora ZPSM Andrzeja Korpackiego wręczyli  laureatom tegoroczne nagrody:

  • czterem wybitnym dyplomantom 2024: oryginalne statuetki „Laur Młodego Wirtuoza”, akty przyznania stypendiów oraz, w imieniu Pani Dyrektor Karoliny Nowotczyńskiej, nagrodę Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (zaproszenia do wspólnego koncertu z elbląskimi kameralistami),
  • kryształową statuetkę, dedykowaną pedagogom, odebrała Pani Magdalena Poronin, jako jedyna, z pięciu wyróżnionych nauczycieli, obecna na koncercie.

 II koncert „Laury Młodych Wirtuozów” poprowadzili sprawnie i ciekawie, debiutujący w tej roli, członkowie EKR Joanna Czerepko i  Marek Kaszczyc.

Relacjonował  Jan Zaborowski, RC Elbląg

Zdjęcia Dominika Banasiak

Zobacz też

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

RC Lublin Centrum nagrodzony

RC Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.