Rotarianie z Urbino w Zamościu

Rotarianie z Urbino w Zamościu

RC Zamość Ordynacki gościł ostatnio 5-osobową grupę rotarian z Urbino (Włochy). Nie wystarczy napisać o tym tylko jednym zdaniem. Współpraca obu klubów sięga 2013 roku. Wszystko zaczęło się od pierwszej konferencji Rotary-UNESCO zapoczątkowanej w Urbino z inicjatywy Sebastiano Giovanelli, ówczesnego prezydenta klubu. Byliśmy razem przez kolejne lata, wydarzenia i konferencje w Stambule, Zamościu, Florencji i ostatnio w Sienie.

Nasi goście to Tiziano Busca- Prezydent RC Urbino, Sebastiano Giovanelli – Wiceprezydent i członkowie: Delfina Botonica, Rosella Gostoli, Raffaella Vagnerini. Ich klub w piętnastotysięcznym Urbino liczy ponad 40 osób. Miasto w tym toku będzie obchodziło 25-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tak jak nasz Zamość jest miastem renesansowym o wspaniałej historii, a dziś jest znaczącym na mapie Włoch miastem uniwersyteckim.

Rotarianie z Urbino przybyli na nasze zaproszenie w dwojakim celu. Ten pierwszy, rotariański, to bliższe poznanie, rozmowy o wspólnych planach i przygotowanie do umowy partnerskiej. Ta byłaby jedynie potwierdzeniem wieloletnich i ścisłych związków. Tą propozycję umowy złożoną przez RC Urbino uznaliśmy za wielkie wyróżnienie.

Drugi cel był równie istotny. Rotarianie z Urbino to znaczące osoby w ich mieście. Zapewne to ich pomysł, by nasze miasta podpisały umowę o przyjaźni, a z czasem o partnerstwie. W tym celu, wyposażeni we wszelkie pełnomocnictwa Burmistrza i Rady

Urbino, spotkali się z Prezydentem Zamościa oraz ważnymi osobami naszej Rady i dyrektorami Wydziałów Urzędu Miasta. Było to pierwsze spotkanie ustalające możliwe pola współpracy.

Wydaje się bardzo prawdopodobne nawiązanie kontaktów między uczelniami obu miast, a także wymiana młodzieży szkolnej. Są jeszcze inne pomysły, ale zawsze wymaga to czasu i przygotowań. My jako kluby zrobiliśmy co możliwe, by takie związki powstały, teraz wszystko w rękach władz obu miast.

Moja relacja wymaga krótkiego uzupełnienia – oczywiście było spotkanie klubowe, wymiana proporców i prezentów, było zwiedzanie miasta, a wreszcie przyjęte z zadowoleniem próby lokalnej kuchni. Liczymy, że goście byli zadowoleni i wiemy też, że był to krótki przystanek przed dalszymi latami współpracy.

Włodzimierz Bentkowski, RC Zamość Ordynacki

Fot. z arch. RC Zamość Ordynacki

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.