Wyposażenie sali lekcyjnej dla dzieci ukraińskich

Wyposażenie sali lekcyjnej dla dzieci ukraińskich

RC Elbląg Centrum podjął się wyposażenia sali lekcyjnej dla dzieci ukraińskich, które uczą się w Szkole Podstawowej nr 12 w Elblągu. Szkoła Podstawowa nr 12 w Elblągu to placówka samorządu miasta Elbląga. W szkole tej uczy się 25 ukraińskich dzieci, które trafiły do Elbląga wraz z matkami uciekając przed wojną w ich ojczyźnie. Przebywa tam 17 chłopców i 8 dziewczynek w wieku 7-10 lat. Zajęcia z dziećmi prowadzi polska nauczycielka wraz z panią z Ukrainy, która pomaga przede wszystkim w komunikacji z dziećmi.

Dzieci które przyjechały do Elbląga po wybuchu wojny w Ukrainie są w różnym stanie psychicznym. Nie mówią po polsku i bardzo potrzebne są im różne działania integrujące zarówno dzieci jak i ich mamy. Poprzez stworzenie im godnych warunków do nauki a także dodatkowe działania integracyjne udało się zintegrować je bardziej z lokalną społecznością, zmienić nastrój, sprawić że zapomniały o traumie jaką przeżyły uciekając ze swoich domów. Zarówno lepszą aklimatyzację oraz integrację oraz lepsze samopoczucie najmłodszych podkreślają zarówno nauczyciele jak i dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 12.

RC Elbląg Centrum współpracuje ze tą szkołą od kilku lat. Rotarianki organizowały tam m.in. wspólne czytanie bajek dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. W związku z utworzeniem ukraińskiej klasy powstała pilna potrzeba wyposażenia nowo utworzonej sali lekcyjnej, aby najmłodsi mogli uczyć się w przyjemnym pomieszczeniu dostosowanym do ich potrzeb, rozwijać swoje zainteresowania oraz czuć się w niej bezpiecznie. Jak podkreśla wychowawczyni tej klasy, pani Joanna Wernicka, od początku pobytu dzieci w szkole wszyscy starali się stworzyć dla dzieci jak najbardziej ciepłe i dogodne warunki do pracy i nauki.

– Niezmiernie ważne jest aby dzieci czuły się bezpiecznie i na ile to możliwe zapomniały o ciężkich przeżyciach związanych z tragicznymi wydarzeniami jakich doznały w Ukrainie. – podkreśla wychowawczyni.

W ramach projektu dla klasy zostały zakupione m. in.: ławki i krzesła dostosowane do wzrostu (dzieci w tej klasie są w różnym wieku od 7 do 10 lat), rolety (gabinet, w którym przebywają dzieci jest wyeksponowany na stronę południową, co powoduje duże nasłonecznienie i wysoką temperaturę), ekran interaktywny z laptopem (urządzenie niezbędne w procesie nauki wczesnoszkolnej w procesie przełamywania barier językowych, pozwala dostosować techniki nauczania do percepcji uczniów i zróżnicowanego poziomu nauczania dzieci w różnym wieku), podręczniki do nauki języka polskiego, artykuły papiernicze (bloki, długopisy, kredki, papier ksero do drukowania kart pracy) dywan (w edukacji wczesnoszkolnej duża część zajęć edukacyjno-integracyjnych odbywa się na dywanie), butelki filtrujące (dzieci jedzą w szkole obiad opłacany przez MOPS, ale nie mają ze sobą drugiego śniadania w tym picia, dzięki tym butelkom mają wodę do picia), klocki i gry (część przerw dzieci spędzają w klasie, dzięki zestawom kloców do zabaw konstrukcyjnych dzieci spędzają wolny czas kreatywnie tworząc własne budowle i łącząc elementy układanek w jedną całość) i środki czystości (chusteczki mokre i suche, ręczniki papierowe).

W zakresie realizacji projektu odbyła się także wycieczka szkolna „Szlakiem Wysoczyzny Elbląskiej” podczas której dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Podsumowaniem wycieczki było ognisko dla dzieci ukraińskich i ich rodzin w kompleksie leśnym Bażantarnia. Dla dzieci były przygotowane zabawy na świeżym powietrzu, kiełbaski oraz słodkie poczęstunki. W ramach projektu odbyły się również zajęcia kulinarne – wspólne gotowanie dzieci z ich mamami i Rotariankami z RC Elbląg Centrum. Było to spotkanie sprzyjające wzajemnej integracji i poznawaniu kultur. (więcej na temat tego spotkania TUTAJ w artykule: Wspólne polsko-ukraińskie gotowanie).

Rotarianki z RC Elbląg Centrum brały czynny udział w realizacji projektu, zarówno na etapie ustalenia potrzeb jak i realizacji projektu.  Inicjatorką i koordynatorką projektu była Prezydent Elekt RC Elbląg Centrum Katarzyna Siwiecka. Oprócz zakupów dla klasy i dostarczania części z zamówionych artykułów odbyły się także wspólne zajęcia kulinarne, podczas których miało miejsce spotkanie z dziećmi i ich mamami i wspólne przygotowywanie ukraińskich dań. Spotkanie to było znakomitą okazją do poznania się, wzajemnej integracji a także do opowiedzenia sobie wzajemnie o troskach i radościach.

Realizacja projektu o łącznej wartości 33050 zł była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach projektu Dystryktalnych Projektów Pomocowych.

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Action Summit Malmö 2024

Action Summit Malmö 2024

W dniach 19-22 września 2024 roku miałam zaszczyt uczestniczyć w Forum Gubernatorów i Action Summit 2024 w Malmö w Szwecji.…

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Dzień Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, to czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. Wspominamy ich życie, dokonania, dobroć i…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.