Wspólne polsko-ukraińskie gotowanie

Wspólne polsko-ukraińskie gotowanie

Gotowanie to wielka przyjemność. W ramach projektu jaki realizuje Rotary Elbląg Centrum 30 maja 2022 roku odbyły się zajęcia kulinarne z ukraińskimi dziećmi, które uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 12.  Wspólne gotowanie Rotarianek z uczennicami i uczniami oraz ich mamami było niesamowitą przygodą. W wydarzeniu wzięło udział ponad 50 osób.

W ramach zajęć odbyło się wspólne lepienie, gotowanie i smakowanie ukraińskich pierogów z ziemniakami i serem. Dzieci wcześniej przygotowały i omawiały na lekcjach oryginalne przepisy na ukraińskie potrawy. Już w założeniach miało to być spotkanie sprzyjające wzajemnej integracji i poznawaniu kultur i dokładnie tak to wyglądało, było gwarnie, radośnie i bardzo smacznie. Wszystko to mogło się zadziać dzięki projektowi DPP (Dystryktalnych Projektów Pomocowych) pozyskanemu z Dystryktu 2231 Rotary Polska. Inicjatorką i koordynatorką tego projektu jest Prezydent Elekt RC Elbląg Centrum Katarzyna Siwiecka.

Gotowanie ćwiczy i relaksuje mózg, zapewnia ruch dłoni i palców, stymuluje zmysły, przez co ma moc zmniejszania stresu. Przez większą część naszego życia uczymy się świadomie korzystać ze spożywania pokarmów. Dlatego tak ważne są kulinarne zajęcia podczas których warto sięgać po bezpieczne produkty spożywcze. Dzieci dotykając mąki, oleju czy np. ugotowanego makaronu doświadczają nowych wrażeń sensorycznych. Mają okazję obserwować, jak suchy i sypki materiał zmienia się w mokry i kleisty, a następnie miękki i stały. Tak jak działo się to w przypadku przygotowywanych pierogów.

Uczestnictwo w takich zajęciach wpływa korzystnie na samopoczucie i dostarcza wiary we własne możliwości. Wspólne gotowanie oznacza wzajemną współpracę i komunikację, a także w naturalny sposób pokazuje dziecku jak ważna jest rola każdej osoby w procesie osiągania wspólnego celu. Zajęcia kulinarne to jednocześnie nauka pracy w grupie, nawiązywania i podtrzymywania relacji, koncentracji i odpowiedzialności. Uczestnicy gotowania szybko widzą efekty swojej pracy, którymi mogą się pochwalić i podzielić, a to przynosi satysfakcję.

Tekst i fot. Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.