RC Oświęcim

Iwona Sobala

Skarbnik

Mariola Senkowska

RC Oświęcim został przyjęty do międzynarodowych struktur Rotary 21 maja 2005. Według danych na 11.2015 klub zrealizował od momentu swego powstania 105 mniejszych i większych projektów pomocy dla społeczności Oświęcimia i powiatu oświęcimskiego. Projekty realizowane były we współpracy z prawie 50 klubami Rotary, głównie z Niemiec i Polski, a ich łączna wartość przekroczyła 3,7 mln zł.

• Jeszcze przed charterem grupa inicjatywna RC Oświęcim koordynowała realizację skomplikowanego technicznie, finansowo i logistycznie projektu przekazania niezwykle cennego sprzętu medycznego z Lubeki dla Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu.
  • Kolejnym przedsięwzięciem był Matching Grant zrealizowany wspólnie z RC Aschaffenburg-Schönbusch i D1950: urządzenie ogrodu i obiektów małej architektury dla pensjonariuszy ośrodka dla osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie w podoświęcimskim Bobrku; dzięki temu wielu podopiecznych ośrodka po raz pierwszy – dosłownie – zobaczyło niebo i soczystą zieleń.
  • Kolejny duży projekt – „Rotariańskie Centrum Młodzieżowe w Oświęcimiu” polegał na kompletnym wyposażeniu Akademii Radości księży Salezjanów na Zasolu. Dwa granty o wartości blisko 70 tys. dol. realizowane były siłami trzech dystryktów (D2230, D1940, D1890) oraz ośmiu klubów (Oświęcim, Kraków Wawel, Hamburg-Bergedorf, Herzogtum Lauenburg-Mölln, Dortmund-Westentor, Bonn-Siegburg, Wangen-Isny-Leutkirch, Ratzeburg-Alte Salzstrasse). Zakupiono m.in.: komputery, kamery video, aparaty foto, instrumenty muzyczne, urządzenia fitness, wyposażenie świetlicy i kuchni, składana scena, projektor – dzięki temu na zapomnianym osiedlu powstały kluby i kółka zainteresowań, socjalna kuchnia, nauczyciele-wolontariusze prowadzą darmowe korepetycje, młodzi ludzie spędzają ciekawie i pożytecznie wolny czas.

• RC Oświęcim koordynuje też coroczną akcję wręczania paczek mikołajkowych przygotowanych przez rotarian z Niemiec: w ciągu 10 lat do ośrodków pomocy i opieki w powiecie oświęcimskim trafiło ponad 2 tysiące paczek, w tym roku będzie ponad dwieście kolejnych.

• Od sześciu lat, w ramach rotariańskiego programu długoterminowej wymiany młodzieży, RC Oświęcim organizuje w maju Auschwitz Meeting – Spotkanie Pamięci i Pojednania.
  • Wśród wielu grantów zrealizowanych przez rotarian w Oświęcimiu jest też m.in. Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim. Będąca wypełnieniem testamentu byłych więźniów  Auschwitz placówka, zbudowana i kierowana przez członkinię RC Oświęcim Helenę Wisłę,  powstała przy silnym zaangażowaniu RC Oświęcim oraz wielkich przyjaciół klubu, w tym dwóch wyjątkowych, nieżyjących już, ludzi: Augusta Kowalczyka, słynnego uciekiniera z Auschwitz (po wojnie znanego aktora i reżysera) oraz ówczesnego konsula generalnego Niemiec dr Thomasa Glaesera.
  • Obecnie RC Oświęcim realizuje drugi już grant dla czyli Międzynarodowego Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. To warte ponad 63 tys. dolarów Rotariańskie Centrum Dokumentacji – specjalistyczny sprzęt niezbędny do realizacji oraz poszerzenia misji tej wielce zasłużonej placówki.