Inspiruje nas chęć pomagania

Inspiruje nas chęć pomagania

RC Bydgoszcz Brda jest niewielkim klubem, który może pochwalić się długoletnią już tradycją pomagania m.in. bydgoskiej placówce MONAR i Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Samostrzelu (https://mow-samostrzel.pl/ ).

W 2005 roku rozpoczęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem MONAR. Kiedy miasto przyznało Stowarzyszeniu zniszczony na skutek pożaru budynek przy ul. Świętej Trójcy 15 w Bydgoszczy, Rotarianie wyrazili chęć pomocy, do końca nie zdając sobie sprawy z ogromu nakładów, które trzeba ponieść, aby wyremontować siedzibę dzisiejszej Poradni Profilaktyczno-Konsultacyjnej. Włączyliśmy się do akcji, wykorzystując potencjał własnych firm. Dodatkowo przeznaczaliśmy na jej potrzeby dochód z imprez karnawałowych. Koleżanka architektka zinwentaryzowała nieruchomość i opracowała plan jej przebudowy i adaptacji. Wykonaliśmy nowy dach, wyremontowaliśmy klatkę schodową, toalety, wymieniliśmy okna, zmodernizowaliśmy ogrzewanie, ociepliliśmy i pomalowaliśmy cały budynek. Ponadto Rotarianie wyposażyli poradnię w meble i komputery. Łączny koszt szacujemy na ponad 170 tys. zł. Remont budynku zakończyliśmy w 2017 roku. Wierzymy, że będzie służył mieszkańcom przez długie lata, ale już bez naszego wsparcia.

Możemy pochwalić się również kilkoma innymi, mniejszymi inicjatywami, które finansujemy dzięki naszej cyklicznej akcji charytatywnej, jaką jest Piknik Ziemniaczany, który od pięciu lat odbywa się jesienią w podbydgoskim Myślęcinku. W 2018 roku zorganizowaliśmy go wspólnie z panem Markiem Chamera z Bydgoskiego Klubu Golfowego. Dzięki nowej lokalizacji przyciągnęliśmy więcej amatorów potraw z ziemniaka i śliwki, niż zazwyczaj.

Jednak najważniejszym projektem RC Bydgoszcz Brda jest nasza pomoc na rzecz placówki resocjalizacyjno-wychowawczej w Samostrzelu, w której kilkadziesiąt dziewcząt ma możliwość ukończenia szkoły i zdobycia zawodu. Nasze wsparcie obejmuje wielorakie działania (kupowaliśmy środki higieny, sponsorowaliśmy wycieczkę, zbieraliśmy i naprawialiśmy stare rowery, pomagaliśmy wyposażyć pracownię krawiecką, rozprowadzaliśmy wyroby rękodzielnicze, zaopatrywaliśmy wychowanki w odzież i każdego roku uczestniczymy w wigilii Bożego Narodzenia, kiedy to podopieczne Ośrodka otrzymują od nas wartościowe paczki świąteczne). Wychowanki zmieniają się, a Rotary trwa przy Ośrodku już 15 lat.

Ponieważ dwie koleżanki z naszego klubu (Hanka Rak, Elżbieta Nowikiewicz) są członkiniami sekcji polskiej Międzykrajowego Komitetu Polska-Niemcy, zależało nam na nawiązaniu trwałych kontaktów z przyjaciółmi z klubów niemieckich. Dzięki pomocy Romana Rogozińskiego z RC Szczecin udało się znaleźć na terenie Niemiec partnerski klub Rotary, z którym rozpoczęliśmy współpracę i o czym poinformowaliśmy w ubiegłym roku na łamach  dwumiesięcznika Rotary Polska („Umowa o partnerstwie podpisana”, nr 4 (7) lipiec-sierpień 2018, s. 30; → https://rotary.org.pl/umowa-o-partnerstwie-podpisana/).

Przyjaciele z Ludwigslust, którzy na przełomie kwietnia i maja 2018 roku przyjechali do Bydgoszczy, byli po wrażeniem, że tak niewielki klub ma tak wielki dorobek. Nasze zaangażowanie w pomoc dla Samostrzela, styl pracy pani dyrektor Bożeny Ilnickiej oraz nauczycieli i wychowawców kierowanego przez nią Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, zwróciły uwagę naszych niemieckich partnerów, którzy postanowili włączyć się w nasz projekt.

Gdy w grudniu 2018 po raz drugi odwiedzałyśmy Ludwigslust, pojechałyśmy już w nowej  roli. Miałyśmy swój udział w organizacji tamtejszego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który w tym uroczym meklemburskim miasteczku odbywa się rokrocznie w pierwszy weekend adwentu. Głównym akcentem Jarmarku jest tradycyjnie sprzedaż grzanego wina, dzięki której Rotarianie z Ludwigslust pozyskują środki na finansowanie własnych inicjatyw charytatywnych. Tym razem w ofercie rotariańskiego stoiska znalazły się również wyroby rękodzielnicze z Polski, z Samostrzela, wykonane w Ośrodku. Bożonarodzeniowe figurki z drewna i pluszaki znalazły tam wielu nabywców. Sprzedano wszystkie przywiezione z Polski przedmioty, a dochód w wysokości prawie 700 Euro oraz kolejne 300 Euro od RC Ludwigslust pozwolą na zakup plotera dla Ośrodka w Samostrzelu.

Elżbieta Nowikiewicz

sekretarz klubu RC Bydgoszcz Brda

członek ICC Polska-Niemcy

fot. z arch. RC Bydgoszcz Brda

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.