Tradycja, ekologia i międzypokoleniowa współpraca po raz kolejny zagościły na bulwarach nad Łabuńką. 22 kwietnia 2026 roku członkinie i członkowie Rotary Club Zamość po raz dziewiąty przystąpili do akcji sadzenia drzew, która w tym roku nabrała szczególnego charakteru „ratunkowego”.
Choć bulwary nad Łabuńką tętnią życiem, ostatnie lata przyniosły nieoczekiwane wyzwanie. Jak wykazały precyzyjne wyliczenia, w ciągu ostatnich czterech lat lokalna populacja bobrów zniszczyła aż 90 drzew posadzonych w ramach rotariańskich projektów. Zamiast jednak poddać się prawom natury, klub podjął decyzję o systematycznym uzupełnianiu strat.
W trakcie ostatniej akcji w ziemi zakorzeniło się 30 nowych okazów, zakupionych przez Urząd Miasta Zamość. Dobór gatunkowy miał na celu nie tylko estetykę, ale i bioróżnorodność. Na bulwarach pojawiły się buki i klony (stanowiące solidny fundament zieleni miejskiej) oraz migdałki i wiśnie ozdobne (które wiosną wzbogacą krajobraz barwnym kwieciem).
Aby uniknąć powtórki z lat ubiegłych, każde z drzewek zostało starannie zabezpieczone specjalistyczną siatką ochronną, która ma zniechęcić bobry do żerowania w tym pasie zieleni.
Wyjątkowym wsparciem dla rotarian okazała się grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu. Młodzi ekolodzy dotarli na miejsce w sposób najbardziej przyjazny środowisku – korzystając z rowerów i ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż bulwarów. Ich zaangażowanie pokazało, że dbałość o lokalne dziedzictwo przyrodnicze jest wartością łączącą pokolenia.
Po zakończonej pracy, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek w postaci tradycyjnych drożdżówek, będących nieodłącznym elementem zamojskich akcji Rotary.
Rotary Club Zamość
Fot. z arch. RC Zamość









