Zobaczyć świat rękoma

Zobaczyć świat rękoma

Kilka lat temu Klub Rotary Gdynia, idąc śladem bratniego Klubu Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia, włączył się do programu „Zobaczyć świat rękoma” poprzez budowę makiet najważniejszych zabytków Gdyni.

Koledzy z Gdańska w ramach swoich projektów wybudowali makiety katedry, ratusza, słynnego żurawia nad Motławą oraz pomnika poległych stoczniowców.

Gdyński Klub ufundował makiety okrętu wojennego „ORP Błyskawica”, legendarnego statku pasażerskiego „Batory” oraz równie legendarnej fregaty „Dar Pomorza”.

W tym roku nasz Klub obchodzi 20 rocznicę reaktywacji, gdyż właśnie 8 czerwca 2001 roku Prezydent Rotary International podpisał certyfikat Klubu, a uroczystość wręczenia certyfikatu miała miejsce      w Klubie Riwiera w Gdyni 30 czerwca 2001 roku.

Biorąc pod uwagę ciągłe ograniczenia związane z Covidem-19 Klub Rotary Gdynia postanowił zrezygnować z organizowania kosztownych uroczystości rocznicowych i zamiast nich ufundować dwie kolejne makiety.

Uważamy, że mieszkańcy Gdyni oraz turyści odwiedzający nasze miasto docenią tą decyzję Klubu.

Odsłonięcie pierwszej makiety czyli okrętu podwodnego „ORP Orzeł” odbyło się w Gdyni na Skwerze Kościuszki 22 czerwca br. z udziałem Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka, admiralicji, załogi obecnego okrętu „ORP Orzeł” przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych oraz licznych rotarian.

Druga makieta przedstawiająca historyczny kościółek w Kolibkach czyli przy dawnej granicy polsko-niemieckiej, jest usytuowana na promenadzie nadmorskiej w Gdyni Orłowie. Jej uroczyste odsłonięcie miało miejsce 3 lipca br.

Pragniemy zaznaczyć, że tego typu projekty nie są wspierane finansowo przez Fundację Rotary International, w związku z czym cały ciężar finansowy spada na organizatora projektu oraz drogich nam sponsorów.  Na szczęście lista chętnych sponsorów jest dość długa i zawiera miejscowe firmy, indywidualnych darczyńców, Kluby Rotary oraz Kluby Lions z Trójmiasta. Serdecznie im dziękujemy.

W imieniu mojego Klubu i moim własnym chciałbym złożyć serdeczne podziękowania trójce Kolegów, którzy wyróżnili się przy organizacji tych projektów. Są to Przemysław Konieczka i Zbigniew Zienowicz z RC Gdynia oraz Stanisław Wojtysiak i Janusz Różalski z RC Gdańsk-Sopot-Gdynia.

Na koniec warto przypomnieć, że wszystkie makiety były budowane z myślą o osobach niewidomych oraz niedowidzących. Jednak w praktyce okazało się, że cieszą się one równie dużym zainteresowaniem wszystkich osób, szczególnie dzieci i młodzieży.

Dlatego też zachęcamy inne kluby Rotary do organizowania podobnych projektów.

PRID Piotr Wygnańczuk, RC Gdynia

Fot. Zbigniew Zienowicz, RC Gdynia

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.