CIEKAWI ROTARIANIE – Wacław Laszkiewicz – Kochajmy życie i ludzi

CIEKAWI ROTARIANIE – Wacław Laszkiewicz – Kochajmy życie i ludzi

O życiowej pasji, wielkich sukcesach okupionych ciężką pracą, niewidomych golfistach oraz o najwspanialszej grze w dziejach czyli golfie – z zawodowym golfistą i trenerem PGA Polska, trenerem wielokrotnych medalistów mistrzostw Polski i członków kadry narodowej, rotarianinem z RC Gdańsk Sopot Gdynia – Wacławem Laszkiewiczem rozmawiała Dorota Wcisła.

Kiedy zaczęła się Twoja golfowa pasja?

Dopiero gdy miałem 48 lat… i może dlatego chciałem udowodnić, że nie ma wieku odpowiedniego dla rozpoczęcia przygody sportowej w tej dyscyplinie. W każdym wieku można rozpocząć treningi ale oczywiście zależy to od naszych priorytetów.

Udowodniłeś że osoby niewidome mogą grać w golfa. Jak to się stało?

Ktoś, kiedyś pokazał skecz w TV naśmiewający się z gry w golfa i udziału w nim osoby niewidomej!!! Chciałem wówczas udowodnić, że jest to jest możliwe. I zrobiłem to! Nauczyłem zamachu i gry osoby kompletnie niewidome!

Czy nadal pracujesz z niewidomymi?

Niestety nie! Ucząc te osoby starałem się nauczyć tej gry również ich otoczenie …czyli ich bliskich, uważałem, że to spowoduje ich łatwiejszy kontakt z grą. Liczyłem na to, że wspólne zamiłowanie do golfa rozwiąże największy problem a mianowicie problemy dowozu i asekuracji w przebiegu gry (rola caddiego czyli pomocnika w grze). Ja sam nie byłem w stanie tego zabezpieczyć na stałe. Nie udało się a szkoda.

Jesteś współautorem projektu realizowanego przez RC Gdańsk Sopot Gdynia „Zobaczyć świat rękoma”. Czy ten pomysł wziął się z Twojej pracy z osobami niewidomymi?

Tak, ten pomysł zrodził się właśnie z tej pracy. Mając wiele do czynienia z niewidomymi, chciałem abyśmy zrobili coś dla tej społeczności i stąd pojawiła się ta inicjatywa.

Mówi się, że golf to elitarna dyscyplina sportu, tylko dla wybranych. Co Ty na to?

To nie prawda! Obecnie jest to dyscyplina olimpijska a więc uznana przez świat sportu jako powszechna! Na świecie uprawia ją obecnie ok. 300 mln. osób! Może tak kiedyś było ale nie teraz… . To “ Najwspanialsza gra w dziejach” jak brzmi tytuł, jednego z kapitalnych filmów na ten temat.

Kto i w jakim wieku może zacząć grać w golfa amatorsko?

Nie ma granic wiekowych. Ja sam zacząłem uprawiać golfa mając 48 lat… a po 3 latach byłem już golfistą zawodowym…a …później ukończyłem międzynarodową Akademię PGA (Professional Golfers Association) i zostałem trenerem golfa. Ale zalecam rozpoczynać grę w wieku… 4-5 lat. Wtedy możemy mówić o rozpoczęciu szkolenia ucznia w uprawianiu golfa o charakterze wyczynowym (w celu zdobycia mistrzostwa sportowego) i jego udziału w Kadrze Narodowej i reprezentacji kraju. A to już konkretny cel.

Tytuł Trenera Roku w plebiscycie Polish Golf Awards 2015, klubowe mistrzostwo Polski, dwa tytuły Mistrzów Polski (Kuba Dymecki i Filip Kowalski), jeden tytuł wicemistrzyni Polski (Marysia Żrodowska), brązowy medal na Mistrzostwach Polski Open. To niewątpliwe duże sukcesy. Jak się do nich dochodzi?

Całym oddaniem w pracy i poświęceniem nawet spraw rodzinnych, o co ogromne pretensje ma moja żona. Ale nie można inaczej jeśli chce się w pełni realizować swoje ambicje i pasję. Zawsze idę na tzw. “całego” jeżeli mam jasno określony cel. Pełne poświęcenie osobiste a nawet posiadanych środków finansowych. Rodzice nie są w stanie podołać przygotowaniom ich dzieci – zawodników do wejścia do Kadry Narodowej.  A ja wiem jak to zrobić i nie mogą stanąć mi na drodze finanse. Bardzo wspiera moją działalność Firma CURVER, ale może uda mi się pozyskać jeszcze kolejnego sponsora. Moja młodzież jest warta tego, już w ty roku zdobyliśmy komplety medali na mistrzostwach Polski.

Czy to co robisz obecnie możesz nazwać to pasją czy może raczej sposobem na życie?

To jest pasja, pasja… i jeszcze raz pasja!!! Może po części i sposób na życie… ale przede wszystkim Pasja! Pasja jest najlepszym “paliwem” dla tzw. “silnika” życia!

Co dalej… kolejne sukcesy? Plany na przyszłość?

Nic więcej oprócz tego co odkryłem, że …. wszystko co najpiękniejsze jest dopiero przed nami!!!! Kochajmy życie i ludzi!

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu kolejnych sukcesów. Niech będzie tak jak mówisz: Kochajmy życie i ludzi!

Fot. ze str. www.facebook.com/laszkiewiczgolf/

Wacław Laszkiewicz członek RC Gdańsk Sopot Gdynia, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, zawodowy golfista i trener PGA Polska (Professional Golf Association) i jako członek PGA Polska, trener w klubie golfowym Tokary Golf Club, wychował wielu czołowych zawodników w tym wielokrotnych medalistów mistrzostw Polski, członków kadry narodowej Polski. Jego sukcesy to m. in.: tytuł Trenera Roku w plebiscycie Polish Golf Awards 2015, klubowe mistrzostwo Polski, dwa tytuły Mistrzów Polski (Kuba Dymecki i Filip Kowalski), jeden tytuł wicemistrzyni Polski (Marysia Żrodowska), brązowy medal na Mistrzostwach Polski Open.

Ciekawi Rotarianie, to cykl w którym przedstawiamy rotariańskie osobowości, ludzi niezwykłych. Niezwykłych przez to co robią, to czym się zajmują, interesują, pasjonują lub nad czym pracują. Jeśli macie sugestie, kogo powinniśmy przedstawić poproszę o email: d.wcisla@rotary.org.pl

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.