Zmarł Rotary Prezydent elekt Sam F. Owori

Zmarł Rotary Prezydent elekt Sam F. Owori

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 13 lipca 2017 roku, z powodu powikłań po operacji, zmarł niespodziewanie, wybitny człowiek – Prezydent Rotary elekt, Sam F. Owori (członek RC Kampala w Ugandzie). W tym trudnym czasie łączymy się myślami z rodziną i najbliższymi.

– „Rotary stało się sposobem na życie dla mnie – z wewnętrzną wartością i podstawową wiarą we wzajemną odpowiedzialnością i troskę o innych – jako kamieniem węgielnym”, powiedział Sam F. Owori, kiedy został nominowany w zeszłym roku. „Czuję ogromną satysfakcję, wiedząc, że dzięki Rotary pomogłem komuś żyć lepiej”.

Kadencja Sama na 108. prezydenta Rotary miała rozpocząć się 1 lipca 2018 roku.

– „Będziemy zawsze pamiętać, że Sam był wybitnym, pracowitym rotarianinem” – powiedział prezydent Rotary International, Ian Riseley. „W tym trudnym czasie łączymy się myślami z żoną Sama – Norą, rodziną, najbliższymi i milionami przyjaciół Sama na całym świecie”.

Pod przewodnictwem Sama, liczba klubów w Ugandzie wzrosła od 9 do 89 w ciągu 29 lat.

Sam widział w Rotarianach „niesamowitą pasję do czynienia dobra na świecie” i chciał „wykorzystać ten entuzjazm, aby każdy projekt stał się motorem pokoju i dobrobytu”.

Sam był dyrektorem generalnym Institute of Corporate Governance w Ugandzie. Wcześniej był dyrektorem wykonawczym African Development Bank i dyrektorem Uganda Commercial Bank Ltd. i dyrektor Uganda Development Bank. Był też sekretarzem korporacyjnym Central Bank w Ugandzie.

Był członkiem i przewodniczącym kilku rad, w tym FAULU (U) Ltd. (obecnie Opportunity Bank), Instytutu Serca w Ugandzie, Centrum Badań nad Rodziną Afrykańską, Zespołu Szpitala Mulago, Mukono Theological College i Rady Miasta Kampala.

Był także wiceprzewodniczącym Hospicjum Afryka Uganda oraz członkiem zarządu i przewodniczącym Komitetu Audytu PACE w Ugandzie (Program na rzecz Zdrowia, Komunikacji i Edukacji).

„Sam był niesamowitą osobowością na tak wiele sposobów, a jego niespodziewana śmierć jest olbrzymią stratą dla Rotary, jego społeczności i dla świata”, powiedział Prezydent RI Ian Riseley.

Rotary ustanowi Fundusz pamięci na cześć Sama. Wkrótce zostaną podane szczegóły.

Źródło: www.rotary.org
Fot. Monika Lozinska

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.