Żegnamy Rotarianina Macieja Kosycarza

Żegnamy Rotarianina Macieja Kosycarza

Bardzo smutna wiadomość. 26 marca na wieczną rotariańską służbę odszedł Rotarianin Maciej Kosycarz – członek Rotary Club Gdańsk Sopot Gdynia). To był wspaniały, dobry i pogodny człowiek. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Głębokie wyrazy współczucia dla najbliższych i przyjaciół z klubu Rotary.

Małgorzata Wojtas

Gubernator Dystryktu 2231 Polska

 

 

WSPOMNIENIE MACIEJA KOSYCARZA

PRZYGOTOWANE PRZEZ KOLEGĘ KLUBOWEGO

JANA ZACHAREWICZA PAST PREZYDENTA RC GDAŃSK SOPOT GDYNIA 

 

POŻEGNANIE ŁOWCY CZASU

MAĆKU, żegnamy Ciebie najlepszymi wspomnieniami

Dzisiejszy poranek smutkiem rozbudzony

Oddalą już Człowiek, co wczoraj lśnił życiem

Dziś w Jego fotografie łzą wpatrzony

Dziękuję, że z nami choć chwilę byłeś

 

Takimi słowami pożegnaliśmy Maćka Kosycarza, fotoreportera, artystę fotografii, który był naszym Rotarianinem, a my byliśmy dumni, że mogliśmy razem spotykać się, przeżywać i podziwiać Jego pasje. Niezwykłość Maćka, to nie tylko Jego refleksją pozostające zdjęcia, ale wrażliwość na to, co piękne, szlachetne, warte zapamiętania. Sprzyjał wartościom, które czyniły człowieka Człowiekiem.

W wieku 56 lat, zmożony ciężką chorobą onkologiczną w dniu 26 marca odszedł od nas Człowiek, który chwytał nasze chwile fotografią, zarówno te chwile, które były decydujące dla naszego kraju, miasta, dla zwykłych, na co dzień niewidocznych ludzi.

Jego dynamika, pracowitość, pasja, jaką okazywał w tym, co i jak robił uczyniły Maćka Kimś niepowtarzalnym. Nie było chyba żadnego istotnego wydarzenia w woj. pomorskim, które nie zostało zapisane zdjęciami Macieja. Zarchiwizował i zdigitalizował dziesiątki tysięcy zdjęć swojego ojca, także wspaniałego fotoreportera, jak Maciek.

Agencja Kosycarz Foto Press (KFP) ma dziś w ofercie prawie ćwierć miliona zdjęć. W swoim dorobku ma też całą serię szalenie popularnych albumów “Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdańska”, a także kalendarzy.  Maciek z malarką Magdą Benedą założył i prowadził “Galerię Sztuk Różnych Kosycarz & Beneda” przy ul. Ogarnej.

Wszechstronność i radosna wszechobecność Maćka była wszędzie pożądana, a przy tym był On niezwykle skromną osobą. Miał w sobie wdzięk radości, żyłkę społecznika. Bywał często pierwszy tam, gdzie potrzebna była pomoc. Zasypywał nasz Klub zdjęciami pokazującymi tragedie ludzkie. Jego zdjęcia pierwsze pokazały skutki huraganów w naszym województwie. Byliśmy chyba jedni z pierwszych, którzy niezwłocznie wsparli finansowo poszkodowane rodziny.

Maciek rejestrował wiele naszych wydarzeń klubowych, w tym realizowane rotariańskie projekty, jak np. „Zobaczyć świat rękoma”, słynne już makiety Ratusza Gł. Miasta, Bazyliki Mariackiej, makiety Żurawia nad Motławą, Trzech Krzyży na Pl. Solidarności, Daru Pomorza itd.

Najczęstszym podarunkiem naszego Klubu, kiedy gościliśmy zacnych gości były Macieja albumy o Gdańsku, tym nowym, czy też z naszych dziecinnych lat, których nam nigdy nie żałował. Kiedy wydawał kolejny album, wcześniej na spotkaniu klubowym dokonywał jego prezentacji sprawdzając przy tym naszą pamięć. W jednym z albumów prezentował np. zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat zadając nam pytania, gdzie to zdjęcie było zrobione i co przedstawiało. Wielu z nas z trudnością rozpoznawało czas sprzed 40 czy 50 lat. Ogarniała nas radość, jak odgadliśmy, za chwilę zaś refleksja, czy to naprawdę tak wyglądało, czy naprawdę tak żyliśmy?. Maciek był nieocenionym „Łowcą Czasu”. Uczył nas szacunku dla przeszłości. Pokazywał także piękno dnia dzisiejszego i potrzebę pielęgnowania tego piękna, zarówno materialnego jak i niematerialnego, a przede wszystkim naszej wolności, której narodziny w Gdańsku rejestrował zdjęciami Jego ojciec.

Maciej to wybitny artysta. Wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury od roku 1997 organizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza (jeden z najstarszych konkursów fotografii prasowej w Polsce). Na wystawach tematycznych chętnie prezentował dorobek własny i ojca. Największy sukces odniosła wystawa Zwykłe Miasto Gdańsk w obiektywie ojca i syna (rok 2001), prezentowana w Budapeszcie, Mostarze, Belgradzie, Gdańsku, Kalmarze, Holbeak i Kaliningradzie. W 2009 r. Rada Miasta Gdańska przyznała Maciejowi Kosycarzowi i pośmiertnie jego ojcu Zbigniewowi Medal Księcia Mściwoja II. Wybrany też został Gdańszczaninem Roku 2009. W 2011 r., a z rąk marszałka województwa pomorskiego otrzymał Gryfa – Pomorską Nagrodę Artystyczną.

Pomimo, że czas wszystko zmienia, w tym wbrew naszej woli – Maciej potrafił ten czas zatrzymać w swoich fotografiach. Dzięki Niemu możemy wrócić do tak bliskiego nam wczoraj. Zobaczyć raz jeszcze siebie, jakimi byliśmy i jakimi już nie będziemy. Maciej wiele naszych rotariańskich chwil zapamiętał dla nas swoimi zdjęciami. Niektóre z nich niech przywrócą czytającym ten tekst wczorajsze Wasze i nasze chwile, te piękne chwile i nie tylko dlatego, że już nie powrócą.

Maćku, żegnamy Ciebie najlepszymi naszymi wspomnieniami. Dziękujemy, że chciałeś być z nami i zapewniamy, że jeszcze długo z nami Przyjacielu pozostaniesz.

Jan Zacharewicz

Past Prezydent Rotary Club Gdańsk Sopot Gdynia

 

Fot. Krzysztof Mystkowski KFP – Kosycarz Foto Press i z arch. RC Gdańsk Sopot Gdynia

Zobacz też

Trwa rejestracja na Szkolenia Rotary w Kielcach

Trwa rejestracja na Szkolenia Rotary w Kielcach

Drogie Rotarianki, Drodzy Rotarianie, Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w szkoleniach obowiązkowych Rotary Foundation, Członkostwo, Wizerunek Publiczny, które odbędą się…

30 lat Rotary Club Zamość

30 lat Rotary Club Zamość

27 września 2024 roku w Hotelu Koronnym w Zamościu odbyła się jubileuszowa uroczystość 30-lecia działalności RC Zamość. Nasz klub powstał…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.