Zielone płuca dla Zamościa po raz czwarty

Zielone płuca dla Zamościa po raz czwarty

Od dwóch lat rotarianie z RC Zamość sadzą nowe drzewa i krzewy, sprzątają tereny zielone w swoim mieście oraz oczyszczają las wokół zalewu miejskiego. Ta wspaniała akcja, to inicjatywa naszej klubowej koleżanki Elżbiety Szymańskiej. Wszyscy wiemy, że sadzenie drzew i krzewów przynosi ogromne korzyści środowisku.

To nie tylko upiększanie przestrzeni miejskich, ale przede wszystkim ograniczanie skutków niekorzystnych zmian klimatycznych, wpływ na jakość powietrza poprzez zmniejszanie ilości dwutlenku węgla oraz zwiększanie wilgotności. Ponadto drzewa przechwytują wodę, gromadzą ją i spowalniają odpływanie wody deszczowej, co ma strategiczne znaczenie w dzisiejszych czasach, gdy zmagamy się z wszechobecną suszą. Drzewa dają schronienie ptakom i zwierzętom. To tylko niektóre z korzyści, jakie dają nam drzewa. Ważny, w kontekście ochrony środowiska jest pozytywny przykład, jaki dajemy młodszym pokoleniom.

I właśnie 10 października 2023 roku, na terenach zielonych osiedla Jana Zamoyskiego w Zamościu, vis a vis myjni samochodowej Rotary Club Zamość wspólnie ze Spółdzielnią Mieszkaniową im. J. Zamoyskiego, która ufundowała drzewka, we współpracy z Urzędem Miasta Zamość oraz Polskim Związkiem Łowieckim, przeprowadzili po raz czwarty akcję, podczas której posadzono 60 drzew.

Poprzednie akcje nasadzeń miały miejsce przy bulwarach nad Łabuńką, na terenach zielonych przed budynkiem Sanepidu w Zamościu oraz w okolicy zalewu miejskiego. W ten sposób posadziliśmy już setki drzew, co niewątpliwie uatrakcyjnia i upiększa przestrzenie miasta oraz stwarza lepsze, zdrowsze warunki do rekreacji, jak również chroni środowisko naturalne.

W akcji „Zielone płuca dla Zamościa” od samego początku biorą udział przedszkolaki z Przedszkola nr 1 i nr 5, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 oraz młodzież z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz z OHP w Zamościu. Tym razem nas też nie zawiedli i licznie przybyli na osiedle Jana Zamoyskiego. Było nam bardzo miło, bo w pracy wspierali nas również Prezes Małgorzata Kapłon oraz wiceprezes Jacek Szkałuba ze Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego

Piękna słoneczna pogoda sprzyjała nam tego dnia, wszystkim dopisywały humory i bardzo smakowały drożdżówki ufundowane przez nasz klub.

Tradycyjnie odbył się konkurs dla najmłodszych o tematyce przyrodniczej. Fundatorami nagród był Urząd Miasta Zamość i Polski Związek Łowiecki Oddział w Zamościu.

W podsumowaniu Prezydent RC Zamość Zbigniew Gumuliński powiedział:

– Te trzy godziny akcji to nie tyle wyczerpujące, co niezwykle edukacyjne wydarzenie. Dzieci i młodzież uczestniczące w nim, będą mogły teraz przez lata obserwować owoce swojej pracy i mam nadzieję, że przekażą nasz wspólny entuzjazm innym koleżankom i kolegom.

Elżbieta Jawor, RC Zamość

Fot. z arch. RC Zamość

 

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.