Zgromadzenie Dystryktu 2231 i Weekend Kultury Rotariańskiej

Zgromadzenie Dystryktu 2231 i Weekend Kultury Rotariańskiej

W dniach 14−16 października 2016 r. odbędzie się pierwsze Zgromadzenie Dystryktu 2231 RI Polska, otwierającego nową erę w dziejach współczesnego polskiego ruchu rotariańskiego. Na to wydarzenie zaprasza Gubernator Dystryktu 2231 Krzysztof Kopyciński.

Zgromadzenie będzie miało miejsce we Wrocławiu, mieście, w którym odbyło się w roku 2000 także pierwsze Zgromadzenie Dystryktu 2230 RI Polska-Białoruś- Ukraina. Po ponad 15 latach wspólnej działalności Rotarianie z Ukrainy i Białorusi uzyskali możliwość utworzenia odrębnego Dystryktu 2232. Gratulujemy i życzymy im wielu sukcesów w rozwijaniu rotariańskiej służby – podkreśla Gubernator Krzysztof Kopyciński. – Inaugurując ponownie działalność wyłącznie polskiego Dystryktu nie możemy zaprzepaścić naszego międzynarodowego doświadczenia. Dlatego zaprosiliśmy na nasze Zgromadzenie rotarian z Dystryktów RI Europy Centralnej – od Skandynawii po Bałkany. Na międzynarodowym sympozjum będziemy rozmawiać o wartościach i ideach Rotary, ważnych szczególnie teraz nie tylko w naszej części Starego Kontynentu. – dodaje Gubernator.

Równolegle ze Zgromadzeniem Dystryktu (sobota, 15.10), odbędą się seminaria dystryktalnych Komitetów: Public Relations, Membership i Alumnów oraz seminarium Rotary Foundation z okazji 100-lecia Fundacji.

Zgromadzenie Dystryktu wpisane jest w program Weekendu Kultury Rotariańskiej w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, zorganizowanego w ramach obchodów 25-lecia istnienia RC Wrocław oraz 20-lecia niemieckiej orkiestry rotariańskiej. Będzie to wielkie kulturalne święto rotarian oraz przyjaciół. W ramach tego wydarzenia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w sali z widownią na 1800 osób odbędzie się m. in. koncert 70- osobowej rotariańskiej orkiestry symfonicznej z Niemiec. Otwarta zostanie także wystawa obrazów polskich i europejskich współczesnych artystów i wystawa rzeźby Stanisława Wysockiego. Organizatorem jest Rotary Club Wrocław. Dochód z tego wydarzenia zostanie przekazany na wspomaganie projektu „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”.

„Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” to niekomercyjny projekt Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu realizowany od 2010 roku. W ramach projektu muzycy przeprowadzają bezpłatne warsztaty śpiewu dla rodziców spodziewających się potomstwa oraz rodziców małych dzieci. Zajęcia odbywają się w szkołach rodzenia, na szpitalnych oddziałach położniczych oraz w miejscach przyjaznych dzieciom (centra kulturalne, biblioteki, sale zabaw itp.). Więcej na temat projektu można przeczytać na stronie: Projekt NFM

Wydarzenia doskonale wpisują się w fakt, że Wrocław jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury. Przez cały rok w mieście odbywają się ciekawe wydarzenia artystyczne. Więcej informacji na stronie internetowej: Wrocław 2016

Jak podkreślają organizatorzy – Rotary Club Wrocław – najważniejszym punktem programu, w sobotni wieczór (15 października), będzie koncert rotariańskiej orkiestry z Drezna, która wystąpi w największej Sali Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z widownią na 1800 osób. 70-osobowy skład muzyków-rotarian zagra uwerturę Egmont Beethovena i koncert e- moll Chopina, w którym jako solista wystąpi młody pianista Kamil Piotr Grabowski. Solo wystąpi też Julia Leniart, grając „La Leggierezza” Franza Liszta. Zaraz po koncercie (w foyer Narodowego Forum Muzyki) odbędzie się otwarcie wystawy prac znanego rzeźbiarza- rotarianina Stanisława Wysockiego. Pierwszym ważnym punktem Weekendu Kultury Rotariańskiej będzie piątkowy (14 października) plenerowy festyn i wystawa osiągnięć młodzieży uczestniczącej w rotariańskim programie Youth Exchange na przyległym do wrocławskiego rynku Placu Solnym. Ponadto otwarte zostaną dwie wystawy malarstwa (w Starej Giełdzie i Arsenale Miejskim) gdzie zaprezentowane zostaną prace artystów związanych z klubem.

Więcej informacji znajduje się w kalendarium. Wystarczy kliknąć w ten link: Rejestracja Tam także można poznać szczegółowy plan i dokonać rejestracji na poszczególne wydarzenia. Z pewnością będzie to dokonała duchowa uczta, której uczestnicy przy okazji wesprą szczytny cel.

Dorota Wcisła
RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.