Zestawy do tlenoterapii dla polskich szpitali

Zestawy do tlenoterapii dla polskich szpitali

Polskie kluby Rotary zjednoczyły się, by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzęt do tlenoterapii w walce z COVID-19”. 15 zestawów do tlenoterapii wysokoprzepływowej wraz z oprzyrządowaniem przekazały Kluby Rotary szpitalom w całej Polsce. Łączna wartość zakupionego sprzętu wyniosła ponad 300 000 zł.

Na akcję złożyły się głównie polskie kluby Rotary. Dodatkowo została zainicjowana zbiórka na platformie Facebook, którą wsparły także wpłaty prywatne.

Inicjatorką akcji była Gubernator Dystryktu 2231 Polska Małgorzata Wojtas, a pomysłodawcami tego przedsięwzięcia byli rotarianie z RC Łódź. Koordynatorem projektu był Dariusz Sitek (RC Łódź Reymont) a konsultantem merytorycznym akcji był prof. Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (członek Rotary Club Łódź Reymont).

W ramach zebranych środków zakupione zostały zestawy do nosowej wentylacji wysokoprzepływowej model Optiflow – urządzenie AIRVO 2 firmy Fisher&Paykle Healthcare.

Urządzenia trafiły do szpitali w Łodzi, Zgierzu, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu,  Wolsztynie, Gdańsku, Szczecinie, Krakowie, Grudziądzu, Jarosławiu oraz Warszawie.

Lista darczyńców dla poszczególnych zestawów przedstawia się następująco:

  1. Gdańsk – 1 zestaw zakupiony do Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, ufundowany przez: RC Gdańsk Centrum, RC Gdańsk-Sopot-Gdynia, RC Gdynia, RC Gdynia Orłowo, RC Sopot i RC Sopot International.

Koordynatorem akcji w Gdańsku była Prezydent RC Sopot International – Ewa Okrucińska.

  1. Gorzów Wielkopolski – 1 zestaw zakupiony do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim Sp. z o.o., ufundowany przez RC Gorzów Wielkopolski.
  2. Grudziądz – 1 zestaw zakupiony do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr Władysława Biegańskiego, ufundowany przez: RC Bydgoszcz, RC Bydgoszcz Brda, RC Bydgoszcz Stare Miasto, RC Grudziądz, RC Grudziądz Centrum, RC Inowrocław, RC Młyniec Drugi, RC Toruń.
  3. Jarosław – 1 zestaw zakupiony do Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, ufundowany przez RC Jarosław.
  4. Kraków – 1 zestaw zakupiony do Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie, ufundowany przez RC Kraków Wawel.
  5. Łódź – 1 zestaw zakupiony do SP ZOZ Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ufundowany przez RC Łódź Reymont.
  6. Łódź – 1 zestaw zakupiony do SP ZOZ Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ufundowany przez Diecezję Warszawską Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP.
  7. Poznań – 1 zestaw zakupiony do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym SP ZOZ, ufundowany przez: RC Poznań i RC Poznań Starówka.
  8. Szczecin – 1 zestaw zakupiony do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, ufundowany przez RC Szczecin Center.
  9. Szczecin – 1 zestaw zakupiony do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, ufundowany przez RC Szczecin i RC Świnoujście.
  10. Warszawa – 1 zestaw zakupiony do Szpitala MSWiA w Warszawie, ufundowany przez RC Warszawa Goethe.
  11. Warszawa – 1 zestaw zakupiony do Szpitala MSWiA w Warszawie, ufundowany przez RC Warszawa Żoliborz.
  12. Warszawa – 1 zestaw zakupiony do Szpitala MSWiA w Warszawie, ufundowany przez: RC Warszawa Belweder, RC Warszawa City, RC Warszawa Fryderyk Chopin, RC Warszawa Józefów, RC Warszawa Konstancin, RC Warszawa Sobieski, RC Warszawa Wilanów i Warszawski Klub Rotariański.
    Koordynatorem akcji w Warszawie był Robert Tondera (RC Warszawa Józefów).
  13. Wolsztyn – 1 zestaw zakupiony do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wolsztynie, ufundowany przez RC Wolsztyn.
  14. Zgierz – 1 zestaw zakupiony do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie, ufundowany przez: RC E-Club Poland, RC Łódź – Cztery Kultury, RC Łódź Centrum, RC Łódź Reymont.

Organizatorką zbiórki która przyczyniła się do możliwości zakupu tego zestawu była Prezydent RC E-Club Poland Karolina Kędzierska – Kapuza.

Prawie połowa polskich klubów Rotary wzięta udział w tej akcji. Aktywność Rotarian i chęć udziału świadczy o tym że w razie potrzeby szybkiej mobilizacji polskie Kluby Rotary dysponują dużym potencjałem.

Zakupiony sprzęt po wyciszeniu epidemii będzie stosowany także do leczenia m.in. chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POCHP)

– Jako Rotarianie zawsze soliadryzujemy się z tymi, którzy potrzebują pomocy – powiedziała Małgorzata Wojtas Gubernator Dystryktu 2231 Rotary Polska. – Oprócz tego, że na co dzień kluby Rotary służą aktywnie swoim lokalnym społecznościom, reagujemy także na wydarzenia w skali krajowej i światowej. Niedawno organizowaliśmy zbiórkę dla ofiar pożarów, które dewastowały Australię od września 2019 roku. W obliczu koronawirusa także postanowiliśmy działać i zakupiliśmy zestawy do tlenoterapii dla polskich szpitali. W czasie swojej 115. letniej historii Rotarianie zawsze umieli zorganizować się by nieść pomoc i za każdym razem zostawiali świat trochę lepszym niż go zastali. Tak jest i tym razem. Oprócz tej akcji kluby Rotary w całej Polsce podejmują indywidualne akcje w ramach lokalnych potrzeb – poinformowała Gubernator Małgorzata Wojtas.

Gubernator podziękowała wszystkim którzy przyczynili się do sukcesu tej akcji:

– Działając w ten sposób pokazaliśmy, że pojęcia rotariańskiej solidarności czy „rotariańskiej rodziny” są w naszym przypadku prawdziwe. Dziękuję także tym członkom klubów, którzy dokonali wpłat prywatnych na ten cel. Wszystkich Rotarian łączy wspólny cel: czynienia świata lepszym przez służbę humanitarną w myśl zasady „Service Above Self” (Służba ponad własne korzyści).

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Fot. Prof. Waldemar Machała, RC Łódź Reymont

 

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.