Zdrowie dzieci Ukrainy

Zdrowie dzieci Ukrainy

Nasz Dystrykt otrzymał właśnie piękny list od Viry Syraminy, Gubernatora Dystryktu 2232, czyli Ukrainy i Białorusi. Vira pisze w nim o dzieciach, które przebywały w Polsce, o tym jak dobrze wpłynęło to na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Słowa te mogą sprawić wielką satysfakcję wszystkim, którzy przyczynili się do udanych, rehabilitacyjnych i wakacyjnych pobytów dzieci w Polsce. To już w zasadzie tradycja D 2231, bo pierwszą taką wizytę mieliśmy w 2014 roku, a następne przez pięć kolejnych lat. Było więc u nas około 220 dzieci z ponad dwudziestoma opiekunami – pedagogami, psychologami i lekarzami. Pobyty te finansowaliśmy składkami przytłaczającej większości klubów naszego dystryktu oraz osób prywatnych, ostatnio także pomoc zaoferowali rotarianie ze Szwajcarii zachęceni przez ICC Polska-Szwajcaria. Organizacyjną pieczę nad całością od początku sprawuje Komitet Polska-Ukraina, czyli w zasadzie Ryszard Łuczyn posiłkując się pomocą RC Zamość Ordynacki.

Tak byłoby i w ubiegłym roku, jednak epidemia wstrzymała wszelką wymianę młodzieży i dzieci. Nie wiemy, jak będzie w bieżącym, sytuacja jest ciągle niepewna. Wiemy za to z pewnością, że jeśli okoliczności pozwolą to znowu udział klubów D 2231 będzie wielki, a efekty rehabilitacji pozwolą Virze na podobne stwierdzenia jakie zawarła we wspomnianym na początku liście.

List Gubernator Dystryktu 2232 w formacie pdf do pobrania:

List od Gubernator Dystryktu 2232 oryginał

List od Gubernator Dystryktu 2232 wersja PL

Włodzimierz Bentkowski, RC Zamość Ordynacki

List został przetłumaczony przez Viktoriia Gryshyna.

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.