Zdrowe ząbki w elbląskich przedszkolach

Zdrowe ząbki w elbląskich przedszkolach

Poziom występowania próchnicy wśród dzieci w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Jak wynika z badań epidemiologicznych Ministra Zdrowia (Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej w 2010 r.), próchnicę ma 40% dzieci w wieku do 6 lat i aż 80% dzieci w wieku do lat 12. Wynika to przede wszystkim z niskiego poziomu wiedzy na temat prawidłowej higieny jamy ustnej wśród najmłodszych (Raport Ipsos, przygotowany dla Wrigley Poland, 2015). Badania te pokazują jak wielka jest potrzeba budowania dobrych nawyków dbania o prawidłową higienę jamy ustnej już od najmłodszych lat.

Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu RC Elbląg Centrum zapoczątkował i przeprowadził w elbląskich przedszkolach projekt profilaktyki prozdrowotnej higieny jamy ustnej pod nazwą „Zdrowe ząbki”, którą objętych zostało ponad dwa i pół tysiąca dzieci. Akcja odbyła się w 2016 i 2019 roku.

Jak szczotkować ząbki?

– Pomysł zorganizowania akcji dla najmłodszych, propagującej dbanie o zęby, zrodził się w głowie naszej klubowej koleżanki Natalii Gabryel-Szaj, która na co dzień jest… lekarzem dentystą. Prywatnie jest także mamą uroczych bliźniaków, którzy osobiście sprawdzili, czy prezentacja jest dla przedszkolaków interesująca. Dzieci naszych członkiń często biorą udział w naszych wydarzeniach, a w tym projekcie pomagały nam kompletować i pakować pakiety dla najmłodszych.

Do dbania o zdrowe ząbki zachęcała ciekawa interaktywna prezentacja na temat korzyści płynących z dbałości o higienę, a także z unikania słodyczy i zdrowego odżywiania. Pani dentystka na spotkaniach z przedszkolami zachęcała najmłodszych do spożywania wartościowych produktów wspomagających dobrą kondycję kości i zębów, a także do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Każdy chętny przedszkolak mógł na specjalnej makiecie pokazać, jak powinno się szczotkować ząbki. Jednak najwięcej radości na twarzach dzieci wywołały upominki, jakie specjalnie na tę akcję przygotowały członkinie RC Elbląg Centrum.

Szczoteczka, pasta i kolorowy kubeczek

Wszyscy mali uczestnicy projektu „Zdrowe ząbki” otrzymali zestawy, które ułatwią im dbanie o higienę jamy ustnej. W pakietach znalazły się: szczoteczka i pasta do zębów oraz kolorowy kubeczek i ulotka informacyjna dla rodziców. W drugiej edycji akcji pakiet został wzbogacony jeszcze o miesięczne kalendarze, gdzie dzieci mogły zaznaczać umycie ząbków w każdym kolejnym dniu.

W kolejną edycję akcji włączyły się także nasze zaprzyjaźnione kluby: RC Elbląg, RC Gdynia i RC Olsztyn. A w pakowaniu oraz w jednym ze spotkań z przedszkolakami wziął także udział RID Piotr Wygnańczuk. Cieszymy się, że mogliśmy zrealizować ten pomysł we współpracy z naszymi rotariańskimi przyjaciółmi.

Pozytywny odbiór projektu

Podczas spotkań dzieci zgodnie obiecywały, że będą regularnie myły zęby, a dyrekcje placówek zapraszały nas do przeprowadzania kolejnych akcji w ich przedszkolach. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem w środowisku elbląskim: w palcówkach
edukacyjnych oraz lokalnych i regionalnych mediach. Wieść o naszej organizacji trafiła do ponad dwóch i pół tysiąca elbląskich domów. Zainteresowało się nią także Rotary International i w listopadzie 2019 roku przyleciała do Elbląga ekipa, która przygotowała materiał z każdego etapu realizacji projektu.

Dorota Wcisła, RC Elbląg Centrum

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.