Zbiórka na Magiczny Ogród Sowy trwa

Zbiórka na Magiczny Ogród Sowy trwa

„Założyć ogród to uwierzyć w jutro” jak mówiła Audrey Hepburn.  Rotarianie z Rotary Klub Łódź Centrum opiekują się m.in. Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Łodzi, który funkcjonuje już od ponad 26 lat. Placówka ta otacza swoją opieką około 200 osób rocznie. Ośrodek zajmuje się opieką fizyczną i terapeutyczną osób dotkniętych przemocą domową. W ośrodku przebywają kobiety z dziećmi, zdarzają się również mężczyźni.

Teren ośrodka otoczony jest działką, mocno zaniedbaną, która wymaga zagospodarowania. Stąd powstał pomysł przebudowania terenu otaczającego budynki ośrodka i zorganizowanie tam pięknego ogrodu. Wraz z profesjonalną projektantką przygotowaliśmy koncepcję zagospodarowania terenu wokół ośrodka w taki sposób, aby pozwolił on na szybszą rekonwalescencje mentalną podopiecznym ośrodka. Ogród jest zaplanowany w taki sposób, aby zbudować barierę dostępu osobom postronnym, w tym także oprawcom. W taki sposób, aby dać wytchnienie, oderwać od problemów dnia powszedniego. Cały teren wokół ośrodka postanowiliśmy zaaranżować na nowo, dając mieszkańcom zieleń drzew i krzewów, feerię barw na kwiatowych rabatach, ścianę sensoryczną, trawę „do posiedzenia” oraz ogródek dla najmłodszych pełen tajemniczych miejsc do zabawy z piaskownicą, fontanną, ściana luster, niebem na sznurku.

Projekt, który chcemy zrealizować wymaga nie tylko pracy, wymaga też funduszy. Chcemy, aby wykonana praca służyła przez wiele lat. Jest to inwestycja kompleksowa zakładająca wykonanie instalacji odprowadzającej wodę deszczową, wiaty garażowej obszarów zielonych, placu zabaw dla dzieci itp. Na rzecz przedsięwzięcia pod nazwą „Magiczny Ogród Sowy” założona została przez nasz klub zrzutka:  https://zrzutka.pl/3uxyjh

Na przebudowę ogrodu uzyskaliśmy już zgodę Urzędu Miasta, który jest właścicielem terenu. Jak zwykle przy takich przedsięwzięciach potrzebne są środki finansowe. Dotychczas udało się zebrać ponad 20 tys. złotych. Jednak do realizacji projektu potrzebnych jest dużo więcej.

Oddziaływanie terapeutyczne zieleni jest dowiedzione naukowo i warto z dobrodziejstw Matki Natury skorzystać w procesie rekonwalescencji osób szczególnie poturbowanych przez życie.

Walka o realizację tego przedsięwzięcia trwa nadal. Prosimy o wsparcie dla naszego projektu w imieniu podopiecznych łódzkiego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Anna Januszewicz, RC Łódź Centrum

 

Grafiki, wizualizacja ogrodu, projekt: Agnieszka Klonowska – Ogrody by Maple Leaf

Zobacz też

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

Ławeczka ku czci wielkiego Polaka

3 maja 2024 roku, w sercu malowniczych Druskiennik na Litwie, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie upamiętniające postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.