Ukraińskie dzieci odwiedziły Kraków

Ukraińskie dzieci odwiedziły Kraków

W ramach obozu w Zakopanem, zorganizowanego przez Kluby Rotary, 16 dzieci z Ukrainy 24 sierpnia 2018 r. odwiedziło Kraków. To już piąty obóz i jak co roku, jest skierowany do dzieci, których ojcowie zginęli w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Dzięki 6 klubom krakowskim, które wspólnie sfinansowały wizytę w Krakowie, dzieci miały przygotowane atrakcje przez cały dzień.

 

Podczas wizyty w Krakowie najmłodszym towarzyszyli Rotarianie: Marek Wcisło (RC Kraków Wawel), Ryszard Łuczyn (RC Zamość Ordynacki), Janusz Potępa (RC Kraków Wawel), Wiesław Adamczyk (RC Kraków Zamek Niepołomice) i Ilona Nowacka (RC Elbląg Centrum).

 

Zaczęło się od słodkości na dziedzińcu przed Wawelem, skąd rozpoczęło się zwiedzanie Zamku. Pod opieką niezwykle charyzmatycznej pani przewodnik, która w języku ukraińskim w każdej komnacie, przy każdym obrazie i ciekawszym eksponacie opowiadała historie z nimi związane. Dzieci słuchały z przejęciem i rozbawieniem kiedy wtrącała anegdotki z życia królów i królowych, dzięki czemu prawie 2-godzinne zwiedzanie ani na chwilę nie było nużące.

 

Po zwiedzaniu, dzieci w towarzystwie Rotarian i opiekunów udały się na Stary Rynek w Krakowie, gdzie w jednej z restauracji czekał już na nie posiłek.

 

Wcześniej przysłuchiwały się ukraińskim pieśniom, które rozbrzmiewały ze sceny przy krakowskich Sukiennicach, a wszystko to z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, który przypadał właśnie na 24 sierpnia.

 

Podczas obiadu do gości dołączył Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Oleh Mandiuk. Dużo rozmawiał z dziećmi. Podziękował klubom Rotary za to, że w ciągu tych 5 lat, łącznie 120 ukraińskich dzieci miało już okazję odwiedzić Polskę i Kraków, życzył sukcesów w dalszej działalności i wręczył dzieciom tradycyjne ciasto ukraińskie oraz chorągiewki.

 

Po spotkaniu był jeszcze czas na zakup pamiątek i zwiedzanie Starego Rynku. Dzieci spotkały się również z Gubernatorem Dystryktu 2231 Łukaszem Grochowskim, który przyjechał do nich specjalnie z Warszawy.

 

Na koniec otrzymały prezenty od Rotarian i pełne wrażeń i wspomnień wróciły do Zakopanego, gdzie spędziły jeszcze kilka dni obozu.

 

Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum

Fot. Damian Nowacki

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.