XXVII Gala Choinki RC Warszawa City

XXVII Gala Choinki RC Warszawa City

Po dwóch latach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji w Ukrainie wielu ludzi na świecie przyzwyczaiło się już do tego, że jest to stały element codzienności. Niestety to odczucie wpłynęło na znaczące zmniejszenie pomocy, w tym humanitarnej dostarczanej do Ukrainy. O ile w pierwszych miesiącach wojny pomoc była spontaniczna i na wielką skalę. Powszechny entuzjazm i solidarność z narodem walczącej Ukrainy powodowały, że środki napływały z całego świata. Tak też było w środowisku partnerskich klubów Rotary z całego świata. A że Polska była tym przygranicznym, przyfrontowym krajem to właśnie nam w Polsce było najłatwiej to organizować.

Niestety ta wielka pomoc bardzo się zmniejszyła. W klubie Rotary Warszawa City zastanawialiśmy się nad tym jaki będzie cel naszej dorocznej gali choinki rotariańskiej i jaki będzie przewodni motyw. Decyzja zapadła bardzo szybko: Realizujemy nasz wielki grant klubowy „stop cancer” – „zatrzymać raka” realizowany z Fundacją Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ale równocześnie, tak jak w ubiegłym roku kontynuujemy zbieranie środków na wsparcie Ukrainy.

I tak 9 grudnia 2023 roku spotkaliśmy się z naszymi gośćmi i przyjaciółmi klubu w hotelu Regent w Warszawie na XXVII już Gali Choinki RC Warszawa City. Odwiedziło nas blisko 180 osób. Wieczór poprowadzili Alena Shpak z Ukrainy, która jest sekretarzem RC Warszawa City oraz PDG Andrzej Ludek. Tradycyjnie galę otworzył urzędujący prezydent klubu Yuksel Caglar. Wśród znakomitych gości znaleźli się nasz członek honorowy senator Marek Borowski, były marszałek Sejmu oraz reprezentujący naszego partnera grantu prof. Zbigniew Gaciong – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji specjalnego filmu-prezentacji naszych działań na rzecz Ukrainy od początku rosyjskiej agresji. A było co pokazywać ponieważ dwutorowa działalność obejmująca wsparcie dla uchodźców z Ukrainy w Polsce oraz pomoc humanitarną dostarczaną bezpośrednio do Ukrainy przeliczona na wartość finansową przekroczyła dawno kwotę 700 tysięcy EUR. Projektów było mnóstwo począwszy od dostaw żywności, indywidualnych filtrów wodnych, karetek pogotowia (3), generatorów prądu, wyposażenia szpitali, wsparcie dla uchodźców w Polsce (zakwaterowanie, wyżywienie, opieka medyczna), organizację programu wsparcia zawodowego dla ukraińskich kobiet prowadzących biznes w Polsce, a skończywszy na wielkim grancie kilkunastu klubów Rotary o wartości ponad 180 tys. USD na profesjonalne wysokowydajne  stacje uzdatniania wody dla regionu Zaporoża. Dodatkowo udało się również do naszego klubowego grantu włączyć dwoje stypendystów – młodych lekarzy patomorfologów z Ukrainy którzy odbyli szkolenia w Warszawie i Wiedniu. Cele i projekty są bardzo konkretne i tak postanowiliśmy w oparciu o analizę sytuacji w krzywym Rogu zebrać środki na wsparcie przedszkoli, działających w warunkach wojny, korzystających ze specjalnych schronów, gdzie dzieci znajdują schronienie podczas alarmów podczas nalotów bombowych rosyjskich agresorów. Postanowiliśmy, że do tych przedszkoli pojadą grzejniki olejowe, pościel, ręczniki oraz zabawki edukacyjne dla dzieci.

Nasze spotkanie uświetnił koncert przybyłego specjalnie na nasze klubowe święto kwartetu młodych śpiewaczek ukraińskich „Spiwanoczki”. Gwiazdą główną wieczoru był kilkunastoosobowy big band Silesian Jazz Orchestra pod kierownictwem Sigmunda Lindnera, który to rozgrzał uczestników Gali. Wprowadzeniem do aukcji wartościowych przedmiotów był film nakręcony w krzywym Rogu, pokazujący życie przedszkolaków w warunkach wojny. Oprócz wielu atrakcyjnych fantów wielką furorę zrobiły fanty, które przyjechały do nas z Ukrainy. Dzieci z Chersonia ozdobiły swoimi rysunkami kawałki rosyjskich rakiet, które codziennie spadają na bezbronną cywilną ludność. Te małe dzieła sztuki wykonane przez dzieci nazwaliśmy „łzami aniołów”. Licytację poprowadzili: Robert Tondera – aktor i rotarianin z RC Warszawa Józefów oraz nasz Past Prezydent klubu Alex Kartsel.

Po wyśmienitej kolacji hotelu Regent, a w zasadzie już po deserze przyszedł jeszcze czas na losowanie głównych fantów loterii klubowej, wśród których znalazły się tradycyjnie wartościowe wyjazdy pobyty ufundowane przez nasze kluby partnerskie w Mediolanie i Berlinie. Na projekty klubowe , a w tym również na program wsparcia walczącej Ukrainy udało się zebrać ponad 50 tys. złotych.  Każdy z gości otrzymał znaczek – kotylion w barwach flagi Ukrainy, przygotowany przez dzieci wraz z paniami przedszkolankami z Krzywego Rogu.

PDG Andrzej Ludek, Alena Shpak, RC Warszawa City

Fotografie: Dymitr Kruglov

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.