XXII Aukcja Rotariańska Elbląskiego Klubu Rotary

XXII Aukcja Rotariańska Elbląskiego Klubu Rotary

18 listopada 2017 r. o godz.18.00 w Hotelu „Arbiter” w Elblągu odbyła się XXII Aukcja Rotariańska zorganizowana przez Elbląski Klub Rotary. Impreza, która na trwałe wpisała się w kalendarz kulturalny Elbląga.

Na tegorocznej aukcji wystawiliśmy 38 obrazów, a zobaczyć i kupić można było prace plastyków elbląskich, jak i reprezentujących inne środowiska artystyczne. Warto dodać, że do tej pory na nasze aukcje trafiły dzieła ponad 120 artystów z Polski, Niemiec, Rosji i Ukrainy (wśród nich min. grafika laureata literackiej nagrody Nobla Guentera Grassa, który był również uznanym plastykiem).

Godną oprawę muzyczną zapewnił Alosza Awdiejew z zespołem, ale jak zawsze najważniejsi byli zaproszeni goście. W aukcji tradycyjnie wzięło udział sto
osób, a gościem honorowym Elbląskiego Klubu Rotary był Gubernator naszego
polskiego Dystryktu Marian Jerzy Korczyński (z małżonką). I trzeba dodać, że nie tylko był gościem, ale również sam zajadle licytował.

Sprzedaliśmy wszystkie prace za kwotę 41 tys. 300 złotych, co świadczy o tym,
że pomimo upływu czasu nasza aukcja się nie starzeje (w roku ubiegłym było to 39 900 zł).

Najwyżej wylicytowane prace to:
„Balsamiczny zapach łąk” Sylwii Kalinowskiej – 2 600 zł
„Śniardwy” Zbigniewa Chrostka – 2 200 zł
„Jesień w Bażantarni” Zygmunta Stanisława Tadrowskiego – 2 100 zł

Beneficjentami zdobytych na aukcjach funduszy są przede wszystkim dzieci i inne osoby prywatne (zakup specjalistycznego sprzętu, finansowanie leczenia, pomoc stypendialna i socjalna), ale również instytucje (szpitale, hospicjum, ośrodki opiekuńcze i szkoły). Aktualnie od dwóch lat finansujemy m.in. programy całorocznych, intensywnych i zindywidualizowanych programów rehabilitacyjnych piątki naszych podopiecznych.

A dodatkowo cieszymy się, że nasze aukcje stały się wzorem do naśladowania dla zaprzyjaźnionych klubów w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie. Do tej pory
zlicytowaliśmy już ponad 700 prac za prawie 800 tys. złotych.

Paweł Kasperczyk
RC Elbląg

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.