XIII Rotariańska Majówka Lotnicza dla Budzika

XIII Rotariańska Majówka Lotnicza dla Budzika

Można powiedzieć – i znowu sukces, z czego się bardzo cieszymy. XIII Rotariańska Majówka Lotnicza w Olsztynie, która odbyła się 21 maja 2017, na lotnisku Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego przeszła do historii. Każdy sukces cieszy nas podwójnie, bo udało się nie tylko zrealizować zamierzenia ale, co najważniejsze, osiągnąć cel – czyli zebrać środki potrzebne na realizację naprawdę ambitnych planów jakie Rotary Club Olsztyn postawił przed sobą.

A tym planem m.in. jest zrealizowanie światowego matching grantu polegającego na zakupie specjalistycznego aparatu USG potrzebnego do diagnozowania osób w stanie śpiączki, dla powstającej w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie, Kliniki Budzik dla Dorosłych. Taki cel postawił sobie, wspólnie z Zarządem RC Olsztyn, Prezydent klubu Krzysztof Marczak, który uroczyście otworzył Majówkę i opowiedział o naszym planie.

Wszystko zaczęło się na połączonym Balu trzech klubów Rotary z Warmii i Mazur – RC Bartoszyce/Lidzbark Warmiński, RC Giżycko i RC Olsztyn, gdzie udało się zebrać pierwszą pulę środków.

Majówka to od lat największa rotariańska, impreza masowa w Polsce. To również duże wydarzenie w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie. Jak sama nazwa wskazuje majówka to głównie pokazy sprzętu lotniczego jaki prezentuje zaprzyjaźniony Aeroklub Warmińsko-Mazurski w olsztyńskich Dajtkach. To właśnie na płycie lotniska, od lat, w okolicach połowy maja organizowany jest ten piknik rodzinny. W tym roku, przy pięknej pogodzie, akompaniamencie zespołów muzycznych i artystycznych, przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, nasi goście mogli nacieszyć się wspaniałą atmosferą piknikową, skorzystać z loterii fantowej oraz spróbować smakołyków w strefie food trucków.

Oprócz lotników wspierali nas jak zwykle policjanci garnizonu olsztyńskiego, strażacy, którzy dawali pokaz sprawności i wyszkolenia oraz ratownicy medyczni z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z pokazami ratownictwa medycznego. Mieliśmy do dyspozycji – symulator dachowania z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Staraliśmy się zachęcać naszych gości do aktywności fizycznej. Zaczęliśmy od zawodów biegowo-rowerowych EkoStart, prezentowała się też Planeta Formy z pokazem trampolin. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zorganizował akcję ekologiczną – Obudź Borsuka. Zachęcaliśmy do wzięcia udziału w rozgrywkach siatkówki dla młodzików.

Członkowie Rotary Club Olsztyn w tym czasie prowadzili kwestę na bramach pieszych i wjazdowych, a Ci, bardziej strudzeni, po zakończeniu służby mogli poczęstować się smakołykami przygotowanymi przez nasze nieocenione partnerki życiowe. W tym czasie na scenie prezentowali się Walerek Ostrowski z zespołem Walersi, No Ogar Crew, uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha, Green Hill oraz Łukasz Jędrys, który prezentował debiutancki album i zespół Po Godzinach.

Na lotnisku Aeroklubu gościło kilka tysięcy osób. Organizatorami Majówki byli: RC Olsztyn i Aeroklub Warmińsko-Mazurski. Sponsorsko wspierali nas: Grupa DBK, Autoryzowany przedstawiciel marki Hyundai i Hyundai Daszuta oraz TUiR Warta

Naszymi partnerami byli:

– Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
– Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
– kluby fitness Planeta Formy
– Remondis Olsztyn
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotne Ars Med.
– Rotary Club Olsztyn Varmia
– Rotaract Olsztyn
– Warmińsko – Mazurskie Związek Piłki Siatkowej
– Związek Harcerstwa Polskiego – Hufiec Rodło Olsztyn
– Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112
– Komenda Miejska Policji w Olsztynie,
– Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie
– cykl zawodów biegowo-rowerowych ekoSTART
– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
– Radio Olsztyn, które zorganizowało mobilne studio
– Gazeta Olsztyńska
– Nasz Olsztyniak

Patronat honorowy nad XIII Rotariańską Majówką Lotniczą objęli:

• Wojewoda Warmińsko – Mazurski – Artur Chojecki
• Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin
• Prezydent Olsztyna – Piotr Grzymowicz

Jarosław Kowalski
RC Olsztyn

Fot. z arch. RC Olsztyn

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.