XII Centrum Dialogu w Białej Podlaskiej

XII Centrum Dialogu w Białej Podlaskiej

Za nami kolejne, już XIII Centrum Dialogu Rotary Biała Podlaska, tym razem w gościnnym Hotelu Polonia w Grabanowie k/ Białej Podlaskiej. Było to spotkanie niezwykle interesujące i aktualne, gdyż tematem tegorocznym było  „Trzydziestolecie polskiej transformacji-bilans krytyczny”.

Dzięki zaangażowaniu prof. Wawrzyńca Konarskiego, Rektora Akademii Finansów i Biznesu Vistula, nasze zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli: prof. Andrzej Friszke (Instytut Pamięci Narodowej), prof. Katarzyna Kłosińska (Uniwersytet Warszawski, autorka popularnych audycji językowych w „Trójce”), prof. Arkadiusz Andrzej Stempin (Wyższa Szkoła Europejska, komentator Polsat News i TOK FM) oraz legendarny przywódca Solidarności z lat ’80 Zbigniew Janas.

W Centrum Dialogu udział wzięli licznie rotarianie z klubów w Warszawie, Lublinie, Chełmie, Białymstoku oraz mieszkańcy Białej Podlaskiej. Konferencję poprzedziło niezwykle ważne wydarzenie jakim było porozumienie o współpracy między Stowarzyszeniem „Wspólny Świat” i AFiB „Vistula” podpisane przez Prezes Annę Chwałek i Rektora Profesora Wawrzyńca Konarskiego.

Niezwykle ciekawe prelekcje, dociekliwe pytania uczestników i gorąca dyskusja prowadzona przez profesora Wawrzyńca Konarskiego, dały wiele materiału do przemyśleń, pozostawiły niedosyt z powodu ograniczonego czasu oraz nadzieję na równie ciekawe spotkanie za rok.

Bardzo miłym akcentem spotkania było podziękowanie dla Rotary Club Biała Podlaska, złożone na ręce Prezydent Klubu Małgorzaty Nikolskiej przez Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 Violettę Chmielewską, za przekazane pieniądze (14000 zł) z V Rotariańskiego Wyścigu Kaczek na Krznie.

Na XIII Centrum Dialogu oprócz zajmujących tematów nie zabrakło też piękna i sztuki, gdyż wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac malarskich Sylwii Kalinowskiej i prof. Stanisława Baja. Atrakcje dla uczestników spotkania przygotowała także firma Toyota Podlasie.

Janusz Matusiak, RC Biała Podlaska

Fot. z arch. RC Biała Podlaska

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.