XI Centrum Dialogu Rotary za nami

XI Centrum Dialogu Rotary za nami

14 października 2017 roku, w gościnnych i emanujących powagą nauki pomieszczeniach Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej odbyła się XI edycja Centrum Dialogu Rotary.

Podczas konferencji, mogliśmy gościć jak zwykle ciekawych i intrygujących prelegentów:

  • księdza Wojciecha PRACKIEGO – („Marcin Luter z perspektywy rzymskokatolickiej”),
  • Jacka ZALEWSKIEGO, Kawalera Orderu Uśmiechu, prezesa Stowarzyszenia Dobra Wola („Podróż z aniołem, czyli blaski i cienie życia z niepełnosprawnym dzieckiem we współczesnej Polsce”),
  • prof. Tadeusza CEGIELSKIEGO z Uniwersytetu Warszawskiego („Wolnomyślicielstwo w Kościele Polskim”),
  • prof. Zbigniewa IZDEBSKIEGO z WSP w Zielonej Górze („Seksualność Polaków w ujęciu większości i mniejszości”),
  • PDG Janusza POTĘPĘ, który odczytał list biskupa Tadeusza Pieronka o działalności Rotary i stosunku Kościoła do działań Rotarian (przypomniał też, że Papież Franciszek jest członkiem
    honorowym RC Buenos Aires).

Przybyłych powitała prezydent RC Biała Podlaska, Dorota Lewartowska, zaś całość spotkania prowadził znany politolog prof. Wawrzyniec Konarski.

Uczestnicy konferencji (m.in. prorektor Agnieszka Samrzewska, dziekan prof. Jerzy Nitychoruk, Rotarianie z Białegostoku, Warszawy, Chełma oraz mieszkańcy naszego miasta) mogli porozmawiać z prelegentami, a także we własnym gronie, na wiele frapujących, czasami kontrowersyjnych tematów. Przesłaniem naszego Centrum jest bowiem dialog, czyli wymiana poglądów, wsłuchiwanie się w różne opinie, zarówno te, z którymi zgadzamy się, jak też w te odmienne od naszych przekonań. I jak zawsze było warto. Dziękujemy za przybycie uczestnikom i zapraszamy za rok.

Spotkanie uświetniły: koncert gitarowy uczennic Zespołu Szkół Muzycznych w Białej Podlaskiej i wystawa obrazów Sylwii Kalinowskiej, zaś dotychczasowe dokonania Klubu przedstawił Past Prezydent Janusz Matusiak.

Na zakończenie naszym prelegentom wręczyliśmy min. piękne T- shirty projektu bialskiego artysty Marka Jędrycha „Biała Podlaska moje Centrum Świata”.

A oto relacja filmowa z tego wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia.

Janusz Matusiak
RC Biała Podlaska

Fot. Andrzej Kuta, RC Biała Podlaska

 

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.