Wzruszająca historia bezinteresownej pomocy: Fash’n’act – charytatywny pokaz mody

Wzruszająca historia bezinteresownej pomocy: Fash’n’act – charytatywny pokaz mody

Niedawno odbył się na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie niezwykły pokaz mody Fash’n’act. Dlaczego niezwykły? Bowiem inicjatorami całego przedsięwzięcia a także wykonawcami była młodzież ze szczecińskiego klubu INTERACT powołanego i pozostającego pod opieką Klubu Rotary Szczecin International. Młodzież zrzeszona w klubie Interact postanowiła pomóc swojej koleżance – Roksanie Mikuś, u której nieoczekiwanie wykryto rzadką chorobę syringomyelię (jamistość rdzenia), niszczącą cały układ nerwowy, prowadzącą do paraliżu a nawet śmierci. Uratować ją może tylko droga operacja wykonana w Barcelonie. Ambasadorami przedsięwzięcia zostali Sylwia Majdan i Michał Pawłowski.

Przez trzy miesiące trwały przygotowania do pokazu. Młodzież podzieliła się na grupy. Jedna z grup projektowała i szyła kreacje pod nadzorem projektantów: Artura Cincio (wykładowca School of Form w Poznaniu) i Piniaka (projektant butów i wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie). Warsztaty z młodzieżą poprowadziła także Joanna Wawrzyńczak, absolwentka Central Saint Martins w Londynie.

fot. Interact Szczecin International – na zdjęciu Piniak z grupą młodzieży Interact

Druga grupa to byli modele, którzy podczas pokazu prezentowali prace swoich rówieśników. Castingi na modeli i modelki odbyły się w szczecińskich liceach i było bardzo wielu chętnych. Ostatecznie wybrano 30 osobową grupę pięknych młodych ludzi, którzy włączyli się w tę w akcję. Z modelami pracowała projektantka Sylwia Majdan  oraz Michał Pawłowski, uczestnik You Can Dance i właściciel szkoły tańca Replay Dance Studio.

Ostatnia, trzecia grupa zajęła się organizacją, marketingiem całego przedsięwzięcia oraz sprzedażą biletów.

 

Bilet na pokaz

Charytatywny pokaz mody Fash’n’act zyskał także uznanie w oczach sponsorów. Partnerzy strategiczni tego modowego wydarzenia to Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz szczecińska Akademia Sztuki. Strategicznym Partnerem Makijażowym została marka BELL HYPOARGENIC. Wsparcia finansowego udzieliło także Atelier Sylwia Majdan oraz Grupa Bono – organizator konferencji i eventów.

Patronat medialny: www.KobietaMag.pl, Głos Szczeciński, Prestiż

Organizatorzy: Isobel Perera Turostowska – Prezydent RC Szczecin International, prezydent Interact – Martyna Bobala, viceprezydent klubu Jakuba Gąsienica-Ciułacz, Piniak – Dyrektor Artystyczny wydarzenia

Pokazy odbyły się w trzech turach. Na wszystkie pokazy bilety zostały w całości wyprzedane. Dodatkowo można było kupić ręcznie wykonane, specjalnie na to wydarzenie torby  a po ostatnim pokazie – także noszone przez modelki ubrania. Chętnych do wsparcia w chorobie Roksany Mikuś nie brakowało i widzowie skwapliwie wrzucali do puszki tak datki, jak i kupowali torby czy ubrania.

Jak powiedziała sama Roksana: „Pomoc, którą otrzymuję jest nieoceniona i jestem ogromnie wdzięczna za zaangażowanie…”

Cały dochód z imprezy został przekazany na pomoc Roksanie. Już dzisiaj wiemy, że udało się zebrać pełną kwotę i już wkrótce Roksana pojedzie do Barcelony na operację, dzięki której będzie mogła normalnie żyć i wrócić do szkoły.

Beneficjenta wydarzenia Roksana Mikuś z mamą

Ta bezinteresowna pomoc i ogromne zaangażowanie młodzieży oraz osób i firm wspierających to przedsięwzięcie pokazuje, że Polacy a szczególnie wspaniała młodzież chce i potrafi pomagać. 

Polecamy reportaż Anny Kolmer z Radia Szczecin pod tytułem „Naszym losem kierują ludzie dobrej woli”, która była gościem pokazu, wysłuchała organizatorów z Interact Szczecin International – prezydenta Martynę Bobalę , viceprezydenta Jakubę Gąsienica-Ciułacz oraz prezydenta RC Szczecin International – Isobel Perera Turostowska a także odwiedziła Roksanę Mikuś, z którą rozmawiała nie tylko o chorobie – link tutaj:

Naszym losem kierują ludzie dobrej woli” – reportaż Anny Kolmer

Transmisję z finału pokazu znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/628379417175957/videos/1911985782148641/

Zapowiedziana już jest druga edycja Fash’n’act za rok. Z niecierpliwością będziemy na nią czekać!

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z tego niezwykłego pokazu

Zdjęcia: backstage – Sandra Gałka, pokaz – Fotojaga – Jarosław Gaszyński oraz by majkel; Strategiczny Partner Makijażowy – BELL HYPOAllergenic, z ramienia Interactu projekty make up’u opracowala Karolina Hwija, fryzury: Ciach Fryzjer. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

od prawej: Isobel Perera Turostowska – Prezydent RC Szczecin International, prezydent Interact – Martyna Bobala, viceprezydent klubu Jakuba Gąsienica-Ciułacz
Dyrektor artystyczny – Piniak
Viceprezydent klubu Jakuba Gąsienica-Ciułacz, Sylwia Majdan, prezydent Interact – Martyna Bobala

 

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.