Wystawa w Białymstoku

Wystawa w Białymstoku

W piątek, 18 września 2020 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej, odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej RZECZYWISTE ≠ RZECZYWISTE. POJEDYNEK NA WSPÓŁCZESNOŚĆ, podczas której prezentowane są prace dwóch Rotarian: Pawła Sadaja z Klub Rotary Warszawa-Żoliborz i Jerzego Macieja Koby z Rotary Club Łódź .

Klub Rotary Białystok, z pomocą koleżanek i kolegów z klubów Biała Podlaska, Łódź i Warszawa, zainicjował powstanie Wspólnoty Rotarian Artystów (International Art Fellowship of Rotarians). Chcielibyśmy, aby nasza organizacja była bardziej rozpoznawalna zarówno w kręgach Rotary, jak i w miastach, w których działa. Możemy to osiągnąć poprzez wspólne działania, organizację imprez promujących sztukę, spotkań z artystami. Niestety okres epidemii Covid, z oczywistych przyczyn, nie sprzyjał realizacji naszych planów, a organizacja jakichkolwiek spotkań czy wydarzeń była utrudniona lub wręcz niemożliwa. Musieliśmy między innymi odwołać dużą wystawę prac pod tytułem „Dialogi Sztuki”, planowaną na początek maja 2020, która była już prawie dopięta na przysłowiowy ostatni guzik.

Ale nie poddaliśmy się i kiedy tylko sytuacja nam pozwoliła, wraz z niezawodną Joasią Dolecką z OiFP ECS postanowiliśmy zrealizować projekt wystawy prac naszych kolegów – artystów fotografów z klubów Rotary Łódź i Warszawa Żoliborz. Paweł Sadaj i Jurek Koba należą do grupy inicjatywnej naszej Wspólnoty Artystów Rotarian. Prawdziwym wyzwaniem były ramy czasowe, narzucone przez sytuację, chcieliśmy bowiem zdążyć z naszą wystawą przed premierą musicalu „Jesus Christ Superstar” w Operze Podlaskiej. Jednak obecność Jurka i Pawła gwarantowała wydarzenie na najwyższym możliwym poziomie, więc pomimo napiętego czasu wszystko udało się zorganizować.

Wystawa okazała się sukcesem, a przesądziła o tym między innymi wyjątkowa koncepcja połączenia dwóch – pozornie zupełnie różnych – kolekcji artystycznych fotografii. Koncepcja ta opiera się na swoistej synergii cyklu prac Pawła Sadaja pt. „Hotel Meduza”, przedstawiającej nieuchronność cyklu historycznego i prac Jurka Koby pt. „Rycerze XXI wieku”, prezentujących portrety ludzi w maskach i przyłbicach – jedyne w swoim rodzaju symbole czasów, w których żyjemy tu i teraz. Łącząc te dwie kolekcje, stworzyliśmy zupełnie nową wartość – wystawę, która skłania do zadawania pytań dotyczących rzeczywistości. Tego, w jakim momencie cyklu życia jesteśmy, co możemy zrobić i co od nas zalezy, kogo zapraszamy do naszego życia i jak te osoby mogą na nie wpłynąć. Więcej na temat wystawy oraz artystów możecie znaleźć na stronie OiFP ECS https://www.oifp.eu/repertuar/rzeczywiste-%e2%89%a0-rzeczywiste-pojedynek-na-wspolczesnosc/ .

Mieliśmy niewiele czasu zarówno na organizację i przygotowanie wystawy, jak i na działania promocyjne, które realizowaliśmy wspólnie z OiFP ECS. Nie mieliśmy żadnego „zapasu” czasowego na pomyłki. Do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, jaki będzie odbiór naszego wydarzenia wśród publiczności. Zwłaszcza że w Białymstoku, w tym samym czasie, odbywały się konkurencyjne imprezy artystyczne, w tym i wernisaże. Jednakże w piątek 18 września, o godzinie 18:00, sala wystawowa wypełniła się naszymi gośćmi. Bardzo dbaliśmy o przestrzeganie wszelkich zaleceń związanych z epidemią Covid. Silnie reprezentowany był nasz białostocki klub, ale na wernisaż przyszło też wiele innych osób, spoza kręgu Rotary. Paweł i Jerzy opowiedzieli nam o wystawie, a Prezydent Klubu Rotary Białystok o samym stowarzyszeniu i celach, jakie stawiamy sobie jako Rotarianie. Sam wernisaż trwał ponad dwie godziny, zwiedzanie wystawy umilał nam zespół jazzowy „The Consonant Trio”. Wojtek, Max i Piotrek zaprezentowali nam interesujący wybór standardów jazzowych. O dobry nastrój pomógł zadbać niezawodny Jurek Łapiński z Salonu M&P Alkohole i Wina Świata, zapewniając zarówno białe, jak i czerwone wino. W sumie w wernisażu uczestniczyło około 80 osób.

Podczas uroczystości mieliśmy wiele zapytań o Rotary, o nasz Klub a także o to, czym się zajmujemy. Pytania płynęły ze strony widzów, jak również obecnych przedstawicieli mediów. Po wernisażu relacje ukazały się zarówno w lokalnych rozgłośniach radiowych, jak i stacjach telewizyjnych.

Bardzo dziękujemy Pani Ewie Iżykowskiej-Lipińskiej, Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku oraz Joannie Doleckiej za współpracę i zgodę na organizację Wystawy i Wernisażu.

Tekst: Tomasz Michalik, Beata Michalik, Kamila Sitak

Zdjęcia: Paweł Sadaj, Renata Sadaj

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.