Powitanie

24 sierpnia 2024, godz. 18:00
do 21:00

Strona WWW

https://filharmonia-slaska.eu/...

 

24 sierpnia 2024 roku, w trzydziestą trzecią rocznicę niepodległości Ukrainy, zapraszamy na koncert charytatywny organizowany w Filharmonii Śląskiej przez Common Man for Ukraine, Rotary Club Zamość Ordynacki oraz Dystrykt 2231 Rotary International ze wsparciem Rotary Club Katowice.

Koncertem tym chcemy podkreślić dziesięciolecie trwania rotariańskiego programu Zdrowie Dzieci Ukrainy, który od 2014 roku pomaga łagodzić traumę wojenną dzieci żołnierzy poległych w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Muzyka w przeważającej mierze radosna z elementami powagi i zadumy zabrzmi tego wieczoru w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Magdaleny Pawlisz z udziałem amerykańskiej mezzosopranistki Claire McCahan.

Wprawdzie pierwsze takty uwertury do opery Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta wprowadzą dramatyczny nastrój grozy, ale już po chwili muzyka przybierze optymistyczny ton, wpisujący się w ideę humanitaryzmu i wspólnego świętowania tego wieczoru. Motywy tęsknoty i nadziei pojawią się w czterech pieśniach z cyklu Letnie noce Hectora Berlioza. Na finał wieczoru zabrzmi mistrzowska symfonika Ludwiga van Beethovena, a mianowicie jego Ósma – symfonia lekka w wyrazie, acz nie beztroska, ale za to z wieloma muzycznymi niespodziankami.

Niespodzianki podczas koncertu pojawią się także poza warstwą muzyczną, gdyż w koncercie będą brać udział goście z Polski, Stanów Zjednoczonych i różnych krajów Europy – w tym także dzieci z Ukrainy, które w sierpniu przebywać będą na turnusie rehabilitacyjnym Zdrowie Dzieci Ukrainy.

 

Magdalena Pawlisz

Mająca tytuł Doktora Sztuk Muzycznych i Magistra Zarządzania Kulturą, Magdalena Pawlisz to artystka koncertująca i odnosząca sukcesy w Polsce i za granicą. Dyrygenturę studiowała w krakowskiej Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego, berlińskim Uniwersytecie Sztuk oraz w Konserwatorium Szwajcarii Włoskiej w Lugano. Współpracowała z operami w Würzburgu i Göteborgu, z filharmoniami w Neubrandenburgu i Częstochowie, czy z festiwalami w Salzburgu i Lwowie. W wiedeńskim archiwum klasztoru minorytów odkryła Mszę C-dur Franciszka Lessla, którą opracowała i wykonała w ramach przewodu doktorskiego. Dzięki Rotary Magdalena Pawlisz wzięła udział w muzycznej wymianie młodzieżowej w San Diego – od tamtej pory podąża ścieżką muzyki, a przy tym z satysfakcją wspiera rotariańskie projekty dedykowane dzieciom.

 

Claire McCahan

Ceniona za swoją szczerą i ujmującą prezencję sceniczną, mezzosopranistka Claire McCahan z powodzeniem realizuje się w gatunkach takich jak oratorium, pieśń artystyczna, opera, folk i jazz. Wielokrotnie nagradzana za swoje występy recitalowe, zadebiutowała w Weill Recital Hall w Carnegie Hall w 2023 roku. Claire McCahan współpracuje z współczesnymi kompozytorami, pielęgnując tradycję pieśni artystycznej. Do jej ostatnich sukcesów należą występy solowe z Boulder Bach Festival, Colorado Bach Ensemble, American Bach Soloists Academy, Opera Saratoga, New Hampshire Music Festival i Tanglewood Music Festival. Z radością powraca do arcydzieła Hectora Berlioza Letnie noce, aby wykonać je wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.

24 sierpnia 2024, godz. 18:00

Sala Koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska

Wykonawcy:

  • Magdalena Pawlisz – dyrygent
  • Claire McCahan – mezzosopran
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:

  • Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Don Giovanni, KV 527
  • Hector Berlioz – Letnie noce op. 7 (wybór)
  • Ludwig van Beethoven – VIII Symfonia F-dur op. 93

Bilety w cenie 220.00 zł są do nabycia na stronie Filharmonii Śląskiej, Wystarczy kliknąć  TUTAJ

 

CMFU_AugConcertPSTR_Polish_A3

Zdjęcia

Lokalizacja

Filharmonia Śląska
Sokolska 2, Katowice