Wszystkiego najlepszego z okazji 115. urodzin

Wszystkiego najlepszego z okazji 115. urodzin

23 lutego to pamiętna data powstania Rotary International. W tym roku mija 115 lat od chwili kiedy w 1905 roku, w Chicago, adwokat Paul Harris i jego trzej przyjaciele postanowili stworzyć koleżeński krąg osób reprezentujących różne zawody i branże, by wspólnie działać na rzecz potrzebujących i czynić dobro na całym świecie. 

A oto list Prezydenta Rotary International do Rotarian napisany z tej okazji:

Wiele się zmieniło na świecie od 1905 roku. Wtedy liczba ludności na świecie wynosiła około 1,7 miliarda. Dzisiaj jest to 7,7 miliarda ludzi. W Stanach Zjednoczonych 115 lat temu przypadało tylko 5 telefonów na 100 osób. Szacuje się, że w 2020 r. 96% ludności USA posiada telefon komórkowy, a zarówno Chiny, jak i Indie mają ich w użyciu ponad miliard.

W ciągu 115 lat od założenia Rotary, pozornie zmieniło się wszystko, poza wartościami Rotary. Zaczęliśmy od tego i nadal jesteśmy zaangażowani we wspólnotę, uczciwość, różnorodność, służbę i przywództwo. Choć nasze motto „Służba ponad własne interesy” pochodzi z 1911 roku, etos stojący za tymi słowami został zakorzeniony już przez założycieli Rotary.

W związku z tym, że tempo zmian na całym świecie stale rośnie, zapotrzebowanie na służbę Rotary jest teraz zdecydowanie większe niż kiedykolwiek. Jedną rzeczą jest czytanie o projektach, zupełnie inną jest zobaczenie ich efektów po realizacji i oglądanie wdzięcznych twarzy ludzi, którzy z nich skorzystali. Projekty Rotary zmieniają życie i łączą świat. W ciągu ostatniego roku widziałem kilka zrealizowanych już niesamowitych projektów. Choćby w ubiegłym roku, gdy Gay i ja odwiedziliśmy japońską prefekturę Fukushima. Niewiele miejsc na świecie miało do czynienia z tego rodzaju dewastacjami, jakie nawiedziły Fukushimę w marcu 2011 roku, kiedy to tsunami wywołane trzęsieniem ziemi doprowadziło do katastrofy w elektrowni jądrowej. Jednak pomimo tych wydarzeń, dzisiejsza historia Fukushimy nie jest historią zniszczenia. Jest historią nadziei i odnowy. Dotacje Rotary przyczyniły się do poprawy dostępu do opieki medycznej i psychologicznej dla ofiar katastrofy i zmniejszyły izolację tych społeczności poprzez dzielenie się doświadczeniami ludzi z innych części świata, którzy również otrząsnęli się z katastrofy. Nasze dotacje przyczyniły się również do zwiększenia motywacji własnej i zachęcenia do trwałej, długofalowej odbudowy społeczności w całym regionie.

W Gwatemali natomiast, Gay i ja pojechaliśmy do Sumpango. Globalne granty zapewniają tam maszyny do produkcji mleka sojowego, ulepszony system dystrybucji wody, filtry wody, czyste latryny kompostowe, ogrody rodzinne, wsparcie dla generowania dochodów oraz szkolenia w zakresie higieny i programów alfabetyzacji. Sprzedawane tam produkty żywnościowe nie tylko dostarczają pożywienia kobietom i dzieciom, ale także stanowią źródło dochodu dla miejscowych kobiet.

W każdym obszarze zainteresowania i w każdej części świata, projekty rotariańskie poprawiają jakość życia i pomagają lokalnym społecznościom przystosować się do szybkich zmian. Obchodząc kolejny wielki rok dla Rotary, ponownie poświęćmy się wzmacnianiu więzi, które sprawiają, że nasza służba jest tak skuteczna. Poprawimy jakość naszego życia, ponieważ Rotary łączy świat.”

Mark Daniel Maloney
Prezydent Rotary International

Na zdjęciu: Prezydent Rotary International Mark Daniel Maloney z małżonką Gay Maloney.  Fot. Rotary International

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.