Wspracie słupskiego Oddziału Transplantologii

Wspracie słupskiego Oddziału Transplantologii

29 czerwca 2018 roku Rotarianie z RC Słupsk uroczyście przekazali na ręce  prezesa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Andrzeja Sapińskiego i inicjatora powstania Oddziału Transplantologii doktora Wojciecha Homendy  czek w wysokości 40 000 zł na dofinansowanie nowo otwieranego Oddziału Transplantologii Szpiku przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.

Już w lipcu 2018 roku nowo powstały oddział zaczął przyjmować pierwszych pacjentów. Środki na ten cel zostały zebrane podczas Wieczoru Charytatywnego jaki Rotarianie zorganizowali w styczniu 2018 z inicjatywy prezydenta Gulio Caldeo i przy udziale organizacyjnym i finansowym członków słupskiego Klubu. Część artystyczną wypełnił swoim występem Iwo Orłowski – wybitny aktor teatru ,,Sabat” w Warszawie. Zlicytowano kilkanaście obrazów i innych fantów podarowanych przez uczestników wieczoru. Największym zainteresowaniem licytujących cieszył się szklany Gryf słupski, wykonany specjalnie na tę uroczystość w słynnej włoskiej pracowni szkła – Mario Badioli Murano Glass Artist. Jednocześnie doktor Wojciech Homenda został nowym członkiem RC Słupsk.

Tekst i fot. Krzysztof Banach

RC Słupsk

Na zdjęciach poniżej szklany gryf pomorski i fotografia z uroczystego przekazania środków dla szpitala. Na fot od lewej: Prezydent RC Słupsk 2017-18 – Giulio Caldeo, Wiceprezes WSzS Anetta Barna-Feszak, Prezes WSzS Andrzej Sapiński.

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.