Wspomnienie śp. Romana Kowalewskiego

Wspomnienie śp. Romana Kowalewskiego

Roman Kowalewski urodził się w Szczecinie w roku 1949, zmarł w Peru w 2024 roku. Był znakomitym wioślarzem, startował w barwach AZS-u Szczecin, Zawiszy Bydgoszcz i SKS Posnania. Uczestniczył w mistrzostwach świata i Europy, był medalistą mistrzostw Polski i olimpijczykiem z Monachium (1972).

Będąc wielkim przyjacielem młodzieży, po zakończeniu kariery zawodniczej, poświęcił się działalności trenerskiej i pracy na rzecz wioślarstwa. Był prezesem Klubu Sportowego AZS Szczecin, prezesem Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Towarzystw Wioślarskich i działaczem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Przez wiele lat kierował Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Szczecińskiej. Będąc członkiem Rotary Club Szczecin aktywnie uczestniczył we wszystkich akcjach charytatywnych podejmowanych przez klub. Przez blisko 15 lat był sekretarzem RCS, a w latach 2015 – 2016 prezydentem. W uznaniu jego zaangażowania i wkładu pracy w działalność Organizacji Rotary został uhonorowany najwyższym rotariańskim odznaczeniem Paul Harris Fellow.

 

 Wspominają Koledzy z Rotary Club Szczecin…

 

Roman był moim nauczycielem WF w V LO w Szczecinie oraz podczas studiów na Politechnice Szczecińskiej, gdzie wkrótce stał się także moim trenerem wioślarstwa. Warto podkreślić, że większość treningów z naszą ósemką prowadził całkowicie charytatywnie!

Krótko po skończeniu studiów uruchomiłem drukarnię Rex-Druk, Roman został moim wspólnikiem i razem prowadziliśmy firmę przez prawie 25 lat, aż do jego odejścia na emeryturę.

Od drugiej połowy lat 90. byliśmy członkami Rotary Club Szczecin. Roman był moim nauczycielem, trenerem, wspólnikiem, ale przede wszystkim Wielkim Przyjacielem, z którego odejściem wciąż nie mogę się pogodzić.

Remigiusz Kowalski

 

Romek był prawdziwym wzorem człowieka, którego pasja i determinacja pozostawiły trwały ślad w sercach tych, którzy mieli zaszczyt go znać. Jego imponująca kariera sportowa, pełna sukcesów w wioślarstwie, budzi podziw i inspiruje kolejne pokolenia. Wielokrotny Mistrz Polski, wielokrotny uczestnik Mistrzostw Świata i Europy, a także uczestnik igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Jego osiągnięcia świadczą o nieustępliwości i wielkiej miłości do sportu.

Nie tylko jako zawodnik, ale również jako trener i działacz, Romek odcisnął piętno na polskim wioślarstwie. Jego praca w Klubie Wioślarskim AZS Szczecin, zarówno jako trenera, jak i prezesa, przyniosła niezliczone sukcesy i umocniła pozycję klubu w polskim sporcie. Jego pseudonim – „Kat” – mówił wiele o jego wymaganiach, ale także o dbałości o najwyższe standardy, które były podstawą jego działań. Był liderem, który potrafił zmotywować innych do przekraczania własnych granic. Równocześnie Romek był osobą pełną serca i życzliwości. Jako kolega i przyjaciel wyróżniał się otwartością, ciepłem i gotowością do pomocy. Jego obecność w Rotary Club, a także pełnienie funkcji Prezydenta w kadencji 2015/2016, świadczą o jego zaangażowaniu nie tylko w sport, ale także w życie społeczne i charytatywne. Mam osobisty i ogromny zaszczyt, że wprowadziłem Romka do naszego Klubu RC Szczecin.

Jego nagłe odejście w Peru było ogromną stratą dla nas wszystkich. Pozostawił po sobie pustkę, ale i niezliczone wspomnienia, które będą trwały w naszych sercach. Był człowiekiem, który na zawsze pozostanie wzorem pasji, przyjaźni i oddania w każdej dziedzinie swojego życia. Początek formularza

Na trzy dni przed odlotem do Peru, gościłem jeszcze Romka w moim mieszkaniu w Szczecinie z okazji okolicznościowego spotkania z Przyjaciółmi. Bardzo cieszył się na ten wyjazd. Niestety już tam został i nie zdążył przekazać nam swoich wrażeń i radości z tej podróży. Żegnaj Przyjacielu. [R.I.P].

Roman Rogoziński

 

Romek, olimpijczyk z Monachium. Najwyższy światowy poziom w sporcie. A mimo to zawsze miał czas, by dbać o kondycję fizyczną kolegów, amatorów z Rotary Club Szczecin. Na początek zorganizował nam siłownię. W sobotę o 8.00 rano. Dla niektórych z nas to był środek nocy, ale chodziliśmy i ćwiczyliśmy pod okiem naszego trenera Romka, który przygotował cały zestaw ćwiczeń, pilnował i ćwiczył z nami. Potem przyszedł czas na nordic walking. Też o ósmej rano dwa razy w tygodniu. Romek, mało to kto wiedział, był też instruktorem nordic walkingu. Nauczył nas chodzić z kijkami. Gdy był z nami, a nie daj Boże ktoś nas wyprzedził, w Romku budził się gen zwycięzcy. I nawet jak nas wyprzedzał ktoś trzy razy młodszy, profesjonalista Romek próbował go dogonić. Pewnie ten gen zwycięzcy pognał go do Peru do Machu Picchu i w Góry Tęczowe, tam już został.

Leszek Zdawski

 

Roman był dla mnie wyjątkowym kolegą, który zawsze witał się z uśmiechem. Jego życzliwe serce i gotowość do pomocy były nieocenione. Zawsze interesował się moimi problemami i projektami, oferując wsparcie. Był otwarty na moje pomysły i zawsze życzliwy w swoich opiniach. Jego empatia i zaangażowanie sprawiły, że był niezastąpionym przyjacielem.

Mariusz Zwierzyński

 

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.