Cecylia Steczkowska – Wspomnień czar

Cecylia Steczkowska – Wspomnień czar

Z okazji II rocznicy powstania, RC Elbląg Centrum zaprosił do Elbląga – Cecylię Steczkowską. 30 września 2017, w elbląskim Zespole Państwowych Szkół Muzycznych odbędzie się jej koncert charytatywny pt. „Wspomnień czar”, z którego dochód zostanie przekazany na rehabilitację 14-letniego niepełnosprawnego Dawida Wojciechowskiego.

O koncercie, muzyce, działalności charytatywnej oraz powodach, dla których rozpoczęła karierę solową, z artystką Cecylią Steczkowską – rozmawiała Ilona Nowacka.

Pochodzi Pani z rodziny, w której muzyka odgrywa ważną rolę, jak zaczęła się Pani artystyczna przygoda?

Prawdopodobnie 16 grudnia 1976 r. kiedy się urodziłam, albo nawet wcześniej.

A od kiedy Pani koncertuje?

Odkąd pamiętam. Moim pierwszym koncertem był występ na Festiwalu Muzykujących Rodzin we Wrocławiu. Był to rok 1977. Mama na rękach wniosła mnie na scenę… miałam wtedy 7 miesięcy.

Do tej pory występowała Pani głównie w chórkach, m.in. u Andrzeja Piasecznego, Justyny Steczkowskiej czy Ryszarda Rynkowskiego, kiedy pojawił się pomysł na karierę solową?

Szczerze mówiąc nie o karierę tu chodzi. Któregoś dnia zadzwoniła do mnie z Elbląga Ania – moja przyjaciółka. Zapytała, czy mogę użyć swojego uroku i poprosić koleżanki z branży, o zagranie koncertu na rzecz Dawida. Z entuzjazmem zabrałam się do akcji i okazało się, że tak, chętnie, ale… skończyło się na obietnicach. Byłam rozczarowana. Postanowiłam sama stworzyć repertuar. Można powiedzieć, że to dzięki Dawidowi na poważnie zaczęłam myśleć o śpiewaniu jako solistka. Bardzo się cieszę, że 30 września, spotkamy się w Elblągu na wyjątkowym koncercie, gdzie będę śpiewała razem z dziećmi z Elbląga.

Jak bliska jest Pani na co dzień działalność charytatywna?

Odkąd postanowiłam śpiewać jako solistka, każdy mój koncert do tej pory był koncertem charytatywnym. Poza tym aktywnie działam jako członek Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, w ramach którego jestem m.in. członkiem jury artystycznych konkursów międzyszkolnych związanych z tematyką powstańczą.

Oprócz koncertów prowadzi Pani również warsztaty muzyczne dla dzieci, jak wygląda praca z najmłodszymi?

Z wykształcenia jestem lutnikiem. Warsztaty z dziećmi są wielką przygodą, podczas której każde dziecko buduje własny instrument. Na wykonanych przez siebie instrumentach dzieci grają podczas kończącego warsztaty przedstawienia, które to przedstawienie dzieci same przygotowują. Wspaniała zabawa.

Jacy artyści są dla Pani inspiracją?

Są to tacy artyści, jak Henryk Wars, Marcin Masecki, Jerzy Matuszkiewicz, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Joshua Bell, Jacqueline du Pré, Mata Hari, Zbigniew Maklakiewicz, Jan Himilsbach, Wojciech J. Hass, Leon Niemczyk, Krzysztof Kieślowski i wielu innych….

Jaki rodzaj muzyki jest Pani najbliższy i dlaczego?

Lata 20’te, lata 30’te … Może tego nie widać, ale ja właśnie jestem z tamtych lat.

Jak wyglądają Pani plany artystyczne?

Jako solistka zaśpiewałam już kilka koncertów o podobnym charakterze jak ten, który zagram w Elblągu. Mam nadzieję, że jest to dopiero początek mojej nowej drogi muzycznej, która związana będzie z podobnymi inicjatywami jak ta.

To będzie Pani pierwszy solowy koncert w Elblągu, czy miała Pani okazję już kiedyś odwiedzić nasze miasto?

Kilka razy występowałam w Elblągu, zarówno z Justyną Steczkowską, jak i Ryszardem Rynkowskim i zawsze lubię wracać do tego miejsca.

Koncert ma bardzo intrygujący tytuł: „Wspomnień czar „, czego możemy się spodziewać?

Przede wszystkim utworów Henryka Warsa i innych twórców przedwojennych.

Zechciałby Pani w kilku słowach zaprosić nas swój koncert?

Dajcie szansę Dawidowi. Na tym koncercie postaram się dać coś od siebie i przyczynić się do jego szczęścia. Mam nadzieję, że zrobicie podobnie i przyjdziecie posłuchać zarówno mnie, jak i dzieci, które będą ze mną śpiewać.

Dziękuję za rozmowę.

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.