Współpraca Klubów Rotary Lubelszczyzny

Współpraca Klubów Rotary Lubelszczyzny

W dniach od 28 marca do 2 kwietnia 2017 roku, dwanaścioro dzieci z Domu Dziecka z miejscowości Welyki Meżyriczi koło Równego na Ukrainie odwiedziło Lubelszczyznę w ramach projektu „Open World II Lubelskie Edition”. Projekt zorganizowały kluby: Rotaract Klub Rivne wspólnie z Klubem Rotary Rivne i Klubem Rotary Janów Lubelski.

Na prośbę organizatorów, kluby z Chełma, Zamościa, Lublina oraz Nisko-Stalowa Wola z sercem, pracowitością i hojnością pospieszyły z pomocą. Bazą, w której przebywały dzieci wraz z opiekunami było Gospodarstwo Agroturystyczne „Doboszówka” w okolicach Janowa Lubelskiego. Program wizyty był bardzo ambitny i ciekawy. Wiktor Pasechnik, Tatiana Kartseva oraz moja osoba czuwaliśmy nad tym aby nasi goście – dzieci, które nigdy nie były w innym kraju, mogły uwierzyć w lepszy świat.

Dzień pierwszy – 28 marca – wyjazd z Równego
29 marca, po 14 godzinach na granicy, w nocy, dzieci wjechały do Polski.

Dzień drugi – 29 marca – Chełm
Po drodze do miejsca pobytu odbyła się wizyta w przyjacielskim RC Chełm. Od rana działo się bardzo wiele – zwiedzanie miasta – jaskinie kredowe najdłuższe na świecie i osobiste spotkanie z Duchem Bieluchem, odwiedziny w Fabryce Butów, spotkanie z europejskim fast foodem, spacer po starym Chełmie i spotkanie z rotarianami, a na zakończenie pobytu wizyta w nowo otwartym parku wodnym, co było ogromnym przeżyciem dla dzieci. Po wszystkich atrakcjach dzieci pojechały na kolację do stałego miejsca pobytu „Doboszówki” w Lasach Janowskich.

Dzień trzeci – 30 marca – Janów Lubelski
Od rana, w towarzystwie doświadczonych instruktorów, dzieci mogły wspinać się po jednym z największych w Polsce parku linowym. Następnie najmłodsi odwiedzili nowo otwarty Park Rekreacji „Zoom Natury”, obejrzały piękny film pokazujący nietypowych mieszkańców mórz a nawet mogły pogłaskać i zrobić sobie zdjęcie z prawdziwym pytonem.

Spotkanie z Burmistrzem Janowa Lubelskiego i wspólne zdjęcie zakończyło poranek janowski.
Obiad w Ośrodku Ekologicznym „Lasy Janowskie” i spotkanie z typową fauną i florą tych terenów pięknie zaprezentowaną przez leśników było również fascynującą wycieczką dla dzieci w świat ekosystemu Ziemi, planety, na której żyjemy. Następnym przystaniem były odwiedziny w pierwszym w Polsce prywatnym Muzeum Fotografii. Tysiące zdjęć od pierwszych daguerotypów, ponad 800 działających aparatów fotograficznych, lampy i wszystko co z fotografią związane było fascynującą wycieczką w czasie, a pyszne ciasteczka i wspólnie wykonana i podarowana dla każdego fotografia, zostanie długo w pamięci. Po odwiedzinach w Muzeum dzieci spotkały się na basenie z atrakcjami wodnymi. Wieczór był wspólnym spotkaniem członków Klubu Janów Lubelski z dziećmi na „Doboszówce” przy smacznym polskim bigosie i pieczonych przy ognisku kiełbaskach. Z rąk prezydenta RC Janów Lubelski – Andrzeja Maksantego dzieci otrzymały drobne upominki.

Dzień czwarty – 31 marca – Zamość
Członkowie RC Zamość już od rana wyczekiwali swoich małych gości przy słynnym zamojskim Zoo. W pełni kompletna i pięknie pokazana ekspozycja rzadkich zwierząt, miła atmosfera zwiedzania oraz profesjonalizm był dużym zaskoczeniem. Rodzinna atmosfera przekazana przez członków zamojskiego klubu dzieciom na długo będzie przez nich wspominana.
Następnie odbyło się zwiedzanie Arsenału, zapoznanie się z rodzajami i budową broni oraz zapoznanie się z historią i wydarzeniami historycznymi związanymi z tym miejscem. Kompleks muzealny jest dobrze dostosowany dla turystów. Szarlotka w centrum miasta, uroczysty obiad oraz słodkie upominki pożegnały dzieci. Powrót do miejsca zamieszkania, odwiedziny mini Zoo oraz pierogowa kolacja, zakończyły dzień czwarty.

Dzień piąty – 1 kwietnia – Lublin
Członkowie RC Lublin w składzie Dariusz Błaszczak, Wojciech Brakowiecki oraz Dorian Flis zorganizowali pobyt dzieci w Lublinie. Dużym przeżyciem był pobyt w Obozie Koncentracyjnym na Majdanku – wszyscy zrozumieli, że takie miejsca muszą na zawsze być w pamięci, aby uniknąć takich przypadków w przyszłości. Następnie po posileniu się w McDonaldzie – prezydent Wojciech poprowadził zwiedzanie starego miasta, wręczył drobne upominki od klubu i dzieci pojechały do Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie. Wymiana doświadczeń, zjedzenie specjalnie upieczonych ciasteczek przez wychowanków oraz mecz piłki nożnej – zakończony remisem dzieci mogły zapoznać się z zasadami funkcjonowania podobnej placówki w Polsce. W drodze powrotnej dzieci śpiewały ukraińskie piosenki, a na twarzach widoczny był spokój oraz zadowolenie.

Dzień szósty – 2 kwietnia – Sandomierz i powrót do domu

W drodze powrotnej dzieci postanowiły w drodze powrotnej odwiedzić jeszcze historyczne miasto Sandomierz. W drodze do granicy na zaproszenie kolegi z Klubu Rotary Nisko – Stalowa Wola dzieci zjadły obiad w jego Zajeździe „Gospoda” w Nisku.
Granica była przekroczona szybko i wszyscy zdrowo wrócili do domu.
Wszyscy organizatory pobytu – programu Open World II – Lubelskie pragną podziękować tym, którzy przyczynili się moralnie, finansowo, rzeczowo do realizacji dziecięcych marzeń. Dla tych dzieci został otwarty nowy a jakże piękny świat. Świat normalnego życia, domu i pomocy. Poznali ludzi, którzy chcą podzielić się z innymi swoim szczęściem.

Dziękujemy.

Wiktor Pasechnik – RC Rivne
Antoni Florczak – RC Janów Lubelski
Tatiana Kartseva – Rotaract Rivne

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Rafał Fronia

Rafał Fronia

Rafał Fronia, członek RC Karpacz Karkonosze do 2020 roku, maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, pisarz.   Rafał Fronia zawodowo  jest kartografem i…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.