Wspólne gotowanie

Wspólne gotowanie

Już po raz ósmy, dnia 27 lutego 2020 roku, Rotarianie z RC Bartoszyce Lidzbark Warmiński spotkali się na wspólnym gotowaniu z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bartoszycach, Branżowej Szkoły Zawodowej – pracownik pomocniczy obsługi hotelowej i zawodu kucharz. W tym roku gościem specjalnym wspólnego gotowania była Gubernator Dystryktu 2231 Małgorzata Wojtas. Spotkanie zbiegło się ze 115. urodzinami Rotary International.


W chwili obecnej Ośrodek obejmuje opieką, wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzież z lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniem upośledzenia umysłowego. Obecnie naukę pobiera 176 uczniów, z czego 53 dzieci jest jednocześnie wychowankami grup wychowawczych. W Ośrodku funkcjonują: Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Zespoły edukacyjno – terapeutyczne, Szkoła Przysposabiająca do Pracy oraz grupy wychowawcze dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 24 lat niepełnosprawnych intelektualnie w różnym stopniu, którzy z racji upośledzenia umysłowego zostali skierowani do kształcenia specjalnego. Głównym zadaniem Ośrodka jest przygotowanie wychowanków, w miarę możliwości, do samodzielnego udziału w życiu społecznym w integracji ze środowiskiem. W celu realizacji całej problematyki dydaktyczno – wychowawczej oprócz zajęć edukacyjnych wynikających z ramowych programów nauczania prowadzone są zajęcia rewalidacyjne przez wykwalifikowaną kadrę Ośrodka.

Rotarianie co roku spotykają się z wychowankami SOSW w Bartoszycach na wspólnym gotowaniu. Tegorocznym hitem kuchni były smaki Dzikiego Zachodu. W poprzednich latach królowały m. in: smaki z kuchni filmowych, Warmii, świata, staropolskich, PRL i innych.


Konkurs został przygotowany i poprowadzony pod kierunkiem pani Elżbiety Jóźwickiej – nauczyciela przedmiotów zawodowych SOSW. W konkursie udział wzięło 7 drużyn składających się z uczniów i członków Rotary. Miały one za zadanie przygotować potrawy takie jak:
chili z westernu, dzika świnia z dzikiego zachodu, pudding Buffalo Bila, zupa szamana, zupa prawdziwego kowboja, zapiekanka szeryfa, indiański placek z kurczakiem.

Nad przebiegiem konkursu czuwały panie Elżbieta Jóźwicka i pani Mirosława Filipowicz –nauczycielki przedmiotów zawodowych SOSW. Zaangażowanie wszystkich drużyn było niesamowite, niby zabawa ale jednak ducha rywalizacji dało się odczuć. Drużyny z gotowymi potrawami z wypiekami na twarzach prezentowały swoje potrawy przed szanowną Komisją, której przewodniczyła Gubernator Małgorzata Wojtas. A było to nie takie proste, gdyż trzeba było wykazać się znajomością techniki przygotowania potraw, jej składnikami oraz efektownym podaniem. Komisja również nie miała łatwego zadania gdyż w miarę konsumowania przynoszonych kolejnych potraw dało się zauważyć spowolnienie jej działania.


Jednak pomimo obiektywnych trudności, nie każdego dnia je się tyle i w tak krótkim czasie, komisja dotrwała do końca konkursu – zabawy i po długiej, burzliwej naradzie zdecydowała przyznać wszystkim uczestnikom nagrody. 

W podsumowaniu potyczek kulinarnych Prezydent RC Bartoszyce Lidzbark Warmiński Paweł Raczkowski podziękował za zaproszenie, wspólne gotowanie i zgodnie z rokroczną tradycją przekazał Ośrodkowi frytownicę, aby dobrze służyła uczniom w kolejnych latach.
Dyrektor SOSW Marek Lidziński nie krył ogromnego zadowolenia ze współpracy z Rotarianami, wskazując na kolejny grant w postaci zakupu oprogramowania do tworzenia książeczek dla komunikacji z dziećmi niemówiącymi. Podkreślił, że wspólne gotowanie pełne radości i smaków, przynosi szczególne wartości wychowawcze. Uczniowie czekają na dzień spotkania z Rotarianami z niecierpliwością, co się wydarzy w kolejnym roku, z kim będę w drużynie?


Małgorzata Wojtas nie kryła, że jest pod wrażeniem pomysłu i sposobu kontynuacji grantu, zrobionego kilka lat temu przez RC Bartoszyce Lidzbark Warmiński i RC Lingen-Niemcy jakim było wyposażenie dwóch pracowni gastronomicznych. Dzisiejsze spotkanie zbiegło się z pięknym Jubileuszem 115. urodzin Rotary International. Od 115. lat Rotarianie starają się zmieniać świat na lepszy. Idea pomocy i spotykania się w gronie przyjaciół jest na tyle nośna i atrakcyjna, że trwa nadal. Aktualnie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 35 tysiącach klubów. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie. Nasze motto brzmi:”Służba na rzecz innych ponad własną korzyść”.


Słodkim zakończeniem wspólnego gotowania i spotkania był piękny tort ufundowany przez RC Bartoszyce Lidzbark Warmiński wszystkim uczestnikom tego pięknego wieczoru i cytat z westernu „Dobry, zły i brzydki”: „Każdy pistolet ma swój własny dźwięk, tak jak każdy garnek i patelnia ma swój własny zapach”. Do zobaczenia za rok, zapraszamy.

Wiesław Ostapowicz, RC Bartoszyce – Lidzbark Warmiński

Fot. z arch. RC Bartoszyce – Lidzbark Warmiński

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.