Z wizytą we Francji

Z wizytą we Francji

W dniach od 24 do 28 maja 6-osobowa grupa reprezentująca Rotary Club Lublin Centrum udała się na zaproszenie Prezydenta Klubu Philippe Surowka do RC Chateau- Thierry D1670 do francuskiej Szampanii. Była to przyjacielska wizyta, która zaowocowała wymianą doświadczeń, zaproszeniami do dalszej współpracy i odwiedzin.

Oprócz naszego teamu w spotkaniu uczestniczyli Rotarianie z Holandii (3 osobowa delegacja) i z Niemiec (19 osób).

Inicjatorką i współorganizatorką spotkania była także Marguerite Szyc- Prezydent sekcji francuskiej komitetu Polska- Francja będąca jednocześnie Prezydentem Elektem. Jej opieka była bezcenna już od momentu odebrania grupy z lotniska w Bouwe poprzez wspaniałe przyjecie.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy zostali powitani przez Prezydenta Philippe Surowka na spotkaniu zapoznawczym na Polu Golfowym Val Secret. Po aperitifie rozjechali się do Rotarian, którzy na czas pobytu gościli ich w swoich domach.

W piątek, 26 maja udaliśmy się na wycieczkę autokarową do oddalonego o ok. 100 km miasta Provins wpisanego na listę Dziedzictwa Narodowego Unesco. Po zwiedzeniu murów i podziemi zjedliśmy lunch w restauracji Petit Ecu po czym wróciliśmy do kościoła Saint Crepin na wieczorny koncert chórów i instrumentów w wykonaniu młodych muzyków wyższej szkoły NKG Mosbach i Jean de la Fontaine świętując szesnastą rocznicę ich współpracy.

Cała sobota była naznaczona przyjaźnią i współpracą Rotariańską. Przed południem popłynęliśmy statkiem z Silly la Poterie kanałami do rzeki Marny. W trakcie lunchu była sposobność do rozmów międzyklubowych na tematy podejmowanych działań i zaproszeń do współpracy.

Wieczorem odbyła się uroczysta Gala w Restauracji Lagon Bleu (Błękitna Laguna), na której wystąpili Prezydenci wszystkich czterech Klubów Rotary prezentując swoje macierzyste Kluby, bieżące dokonania i programy na najbliższą przyszłość. Wymienili się proporczykami, biuletynami, suwenirami, wizytówkami. Ta część programu miała niezwykle podniosłą a także przyjacielską atmosferę po której nastąpiła część rozrywkowa w wykonaniu każdego z Klubów.

Nasz Klub zaprezentował dwie piosenki przy akompaniamencie gitary porywając całą salę do wspólnej biesiady.

Pożegnalne śniadanie dnia następnego zakończyło wizytę w RC Chateau – Thierry. Do 31 maja kontynuowaliśmy we własnym zakresie zwiedzanie przepięknego Paryża, lecz jedno popołudnie byliśmy gośćmi Nicole Capoulade i Yvonne Kochańskiej – Prezydenta i sekretarza RC Paris Montmartre D 1660, które zgotowały nam przyjęcie orkiestrą grającą na werblach, zwiedzaniem wzgórza oraz uroczystą kolacją. Tak zakończyła się wizyta, która pozwoliła na wzajemną wymianę doświadczeń oraz wzajemne zaproszenia do współpracy i międzyklubowych odwiedzin.

Jacek Telenga
RC Lublin

Fot. z arch. RC Lublin

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.