Wizyta Rotariańskiej Wymiany Przyjaźni w Polsce z D-7490 z USA (16-28.09.2013)

Wizyta Rotariańskiej Wymiany Przyjaźni w Polsce z D-7490 z USA (16-28.09.2013)

We wrześniu przez 12 dni gościliśmy grupę Amerykanów z Nowego Jorku (D-7490): Lois, Eda, Vala i Annę. Odwiedzili cztery miasta, w każdym spędzili po trzy dni. Spali w domach rotarian, tam jedli śniadania. Obiady i kolacje jadali w restauracjach „w terenie”, choć było też kilka wspólnych posiłków w domach gospodarzy. Wszystkie zaangażowane kluby zapewniły Amerykanom niezwykle intensywny program zwiedzania i spotkań. Goście nie nudzili się ani minuty i wrócili do domów bardzo zadowoleni z wycieczki. Oto pokrótce jak wyglądał ich pobyt.

Kraków

Zwiedzanie: Rynek Główny, Sukiennice, Kopalnia Soli w Wieliczce, Zamek Królewski w Niepołomicach, Wawel, kościół Mariacki, fabryka Schindlera, żydowska dzielnica Kazimierz.

Inne atrakcje i spotkania: spotkanie klubowe RC Kraków Wawel, z gubernatorem Januszem Potępą.

Częstochowa

Zwiedzanie: Szlak Orlich Gniazd (z zamkami i ruinami zamków) na trasie z Krakowa do Olsztyna k. Częstochowy, klasztor na Jasnej Górze, Muzeum Monet Papieskich.

Inne atrakcje i spotkania: Gra w golfa na polu golfowym w Konopiskach k. Częstochowy z kolegami z częstochowskiego klubu, koncert symfoniczny w wykonaniu orkiestry i solistów, który zorganizował dyrektor częstochowskiej filharmonii, członek klubu. Amerykanie zwiedzali też klinikę, której współwłaścicielem jest prezydent RC Częstochowa. Ponieważ szefowa amerykańskiej grupy Lois była dyrektorem szpitala w Nowym Jorku, możliwe że oba szpitale zrealizują wspólny grant. Było też spotkanie przy kawie i ciastkach z prezydentem miasta, który obdarował gości pamiątkami i albumami o Częstochowie. Pobyt zakończyło ognisko z pieczonką, winem, piwem i nalewkami na błoniach pod zamkiem w Olsztynie k/Częstochowy.

Łódź

Zwiedzanie: w drodze do Łodzi w Spale i okolicach – drewniany kościółek z XI w. i synagoga z oryginalnymi malowidłami z cyrylicą, XII-wieczny kościół w Inowłodzu, częściowo odrestaurowany Zamek Królewski z XV w. , muzeum militariów w niemieckim bunkrze kolejowym. W Łodzi – muzeum w Radogoszczu, Pałac Poznańskich, Manufaktura, muzeum Sztuki Współczesnej, muzeum Włókiennictwa.

Inne atrakcje i spotkania: Amerykanie przyjechali do Spały busem przysłanym przez kolegów z Łodzi. Tam w swoim domu w puszczy spalskiej przyjął ich Szczepan Miłosz. Po zwiedzaniu okolic wrócili do niego na nalewki i domowe specjały. Następnego dnia już w Łodzi odwiedzili dom dziecka, którym opiekuje się RC Łódź, znów rozmawiano o możliwym grancie. Kolejny punkt programu to spotkanie w RC Łódź, potem degustacja win z sommelierem, na którą zaprosił RC Łódź 4-Kultury. Kolejnego dnia spotkanie z RC Łódź Centrum.

Warszawa

Zwiedzanie: park Ujazdowski, Łazienki, Starówka, Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej, pałac w Wilanowie.

Inne atrakcje i spotkania: Z Łodzi do Warszawy Amerykanie przyjechali busem. Spotkali się w ambasadzie z atache ambasady USA. Na spotkaniu Lois wypytywała, dlaczego Polacy muszą mieć wizy do USA. Potem spotkanie w mieszkaniu Marka Krawczyńskiego, jednego z gospodarzy, który zaprosił wszystkich do siebie na projekcję filmu o powojennej odbudowie warszawskiej Starówki projektowanej przez jego ojca. Spotkanie na kolacji w RC Warszawa-Józefów, na której było kilkunastu wymieńców ze świata, również z USA. Po kolacji Jasio, jeden z gospodarzy, zaprosił na imprezę do klubu cygarowego w hotelu Hayatt . Było palenie różnych cygar, picie koniaku i whisky oraz tańce. Jasio poznał nas z ambasadorem Kuby (wiadomo skąd mają dobre kubańskie cygara). Pomógł też Lois dotrzeć do ksiąg i znaleźć na Pradze kamienicę należącą niegdyś do jej dziadków, którzy wyjechali z Warszawy w 1905 roku. Lois była zadowolona, że poznała swoje korzenie i że mogła zrobić sobie zdjęcie przy kamienicy, która była własnością jej rodziny.13 dnia po śniadaniu goście udali się na lotnisko i odlecieli do Nowego Jorku, z tym ze para Val i Anna polecieli jeszcze na tydzień do Wenecji, a dopiero później do USA.

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.