Nasza wizyta to pokłosie ubiegłorocznej wizyty rotarian z RC Bourgogne-Chalon-Niepce (RC B-Ch-N) w Polsce, a konkretnie w Warszawie w październiku 2021 roku, podczas której braliśmy wspólnie udział w koncertach XVIII Konkursu Chopinowskiego.
W Chalon-sur-Saone byliśmy od 27 do 30 czerwca 2022 r. Głównym celem naszej wizyty był udział w uroczystym przekazaniu służby prezydenckiej. Wtedy zostali też przedstawieni członkowie zarządów kadencji 2021-2022 i 2022-2023 oraz prezydent-nominat na rok 2023-2024. Osiągnięcia RC B-Ch-N, to głównie stypendia ufundowane zdolnym a niezamożnym uczniom liceów z Chalon-sur-Saone we współpracy z merostwem tego miasta oraz udział w składkach dystryktu 1750 i RI na rzecz Ukrainy i na potrzeby ludności krajów afrykańskich. Przedstawiono główne cele Prezydent RI (Jenifer Jones) na rok rotariański 2022-2023, a mianowicie: zwiększenie członkostwa kobiet i osób poniżej 40. roku życia w klubach rotariańskich oraz zapowiedziano przygotowanie planu działalności klubu na kadencję 2022-2023. Serdecznymi podziękowaniami zostali objęci partnerzy oficerów klubu za ich udział w pracach klubu i wspieranie swoich partnerów. Szczególnie ciepło powitano gubernatora Dystryktu 1750 (Bourgogne-Champagne), a także nas i dziękowano za przyjazd oraz udział w uroczystości.
Celem naszej obecności było nie tylko samo uczestnictwo, ale przede wszystkim przypomnienie o tym, że w roku 1993 właśnie ten klub francuski był m.in. klubem wprowadzającym RC Puławy (razem z dwoma innymi klubami, a mianowicie: RC Lublin i RC Munchenbuchsee Bern) do Rotary International. W kolejnych latach nasz klub dzięki współpracy z ww. klubami zrealizował matching-grant dla Oddziału Ortopedycznego w Puławach (zakup sprzętu do operacji), następnie – grant na zakup kuchni (tzw. czystej i brudnej) dla Hospicjum w Puławach oraz otrzymał bezpłatnie mammograf dla puławskiego szpitala, leki oraz sprzęt medyczny i wyposażenie szpitalne (w roku 1995 ocenione na ponad 2 mln zł), a także nowe ubrania ze zlikwidowanego we Francji magazynu oraz 1 500 podręczników w języku francuskim do różnych przedmiotów szkolnych. Leki i sprzęt zostały przekazane do szpitali w Puławach, w Lublinie i w Kraśniku, ubrania – ubogim rodzinom w Puławach i okolicy, a książki – do puławskich szkół, gdzie uczono języka francuskiego oraz do 2 bibliotek: miejskiej i pedagogicznej.
Swoją obecnością chcieliśmy też przypomnieć o naszej wdzięcznej pamięci za tę współpracę i długoletnią przyjaźń oraz zaprosić do udziału na uroczystość XXX-lecia naszego klubu, które będziemy świętować w październiku 2023 roku a także porozmawiać o przyjęciu projektu dalszej współpracy.
W wolnym czasie zwiedzaliśmy zabytki architektoniczne Burgundii (m.in. w Tournus – opactwo benedyktynów z 11.wieku), Hospicjum w Beaune, muzeum Josepha Nicephora Niepce’a (JNN) w Chalon-sur-Saone i byliśmy w domu, w którym się urodził i zrobił, metodą heliografii, najstarsze, znane dziś na świecie jako pierwsze zdjęcie. I tu dowiedzieliśmy się, że Louis Jacques Daguerre był uczniem Josepha Nicephora Niepce’a – który od roku 1839 uznany został powszechnie za odkrywcę fotografii (stąd słynne późniejsze dagerotypy). To był wspaniały rotariański czas, który mamy nadzieję zaowocuje nawiązaniem wspaniałej współpracy.
Krystyna Wilczyńska-Ciemięga, RC Puławy
Fot. z arch. RC Puławy