Wizyta przyjaciół z Niemiec

Wizyta przyjaciół z Niemiec

W dniach 4-6 lipca RC Toruń gościł przyjaciół z RC Herzogtum Lauenburg-Mölln. Byli to Horst i Annegret Köster, Helmuth i Christine Knoth, Fritz Preusse i Dennis Kissel (obecny Prezydent).

Współpraca między klubami zaczęła się od pomocy małej szkole podstawowej w Lipnicy (do czego namówił naszych przyjaciół Past Gubernator Jurek Karasiński). Rotarianie z Mölln zawozili tam paczki bożonarodzeniowe dla dzieci, zorganizowali też wycieczkę dzieci z Lipnicy do Niemiec. Od lat pomagają również niepełnosprawnym podopiecznym stowarzyszenia „Pomocna Dłoń” w Chełmży. Oprócz paczek świątecznych kupili tam piec do ogrzewania i sprzęt gospodarstwa domowego.

Kiedy szkoła w Lipnicy została zamknięta nasi przyjaciele zaczęli pomagać Zespołowi Szkół nr 26 w Toruniu. Od 3 lat obdarowują paczkami również niepełnosprawne dzieci z toruńskiej szkoły. Niespełna 50-osobowy klub przygotowuje ponad 120 paczek, z których każda jest indywidualnie dobrana, zaadresowana, opakowana w świąteczny papier. To nie tylko wielki wydatek ale ogrom pracy wykonywanej co roku. Te prezenty są tak dobrze dopasowane do potrzeb i możliwości niepełnosprawnych dzieci, dzięki radom Dennisa, który sam jest ojcem niepełnosprawnego chłopca.

W sobotę nasi goście byli na obiedzie u Ani i Tolka Stawikowskich, gdzie również degustowali nalewki męża Ani. W niedzielę podróżując w towarzystwie Maćka Karczewskiego busem zorganizowanym przez Igora Pawłowskiego odwiedzili ośrodek w Chełmży. Przyglądali się Turniejowi Rycerskiemu w Golubiu – Dobrzyniu oraz zwiedzali Chełmno i Pluskowęsy, a wieczorem zjedli z Igorem wspaniały obiad w restauracji Szeroka 9. W poniedziałek Ania oprowadzała Rotarian po Starówce, w Muzeum Żywego Piernika uczestniczyli w niemieckojęzycznym kursie pieczenia pierników, na zaproszenie Maćka Lenkiewicza spotkali się w jego kawiarni z dyrekcją szkoły Ani (byli zachwyceni kawą!), a później spędzili kilka godzin na obiedzie u Bożeny i Włodka Zientarów. Ta wizyta nie tylko zacieśniła relacje między naszymi klubami, ale była również okazją do fajnej współpracy i dodatkowych kontaktów pomiędzy członkami każdego z klubów. Niemcy podczas podróży mieli dodatkowy czas na rozmowy i wspólny odpoczynek, a w naszym klubie miło było obserwować spontaniczne zgłaszanie się do „opieki” nad naszymi gośćmi, dzięki czemu organizacja ich pobytu przebiegała sprawnie i bezproblemowo.

Dzieci ze szkoły specjalnej będą zbierały nakrętki od plastikowych butelek, które Dennis sprzedaje gromadząc fundusze na program zwalczania polio. W tym roku dostaną skromniejsze paczki, ale naszym przyjaciołom zależy na przekazaniu czegoś użytecznego dla szkoły, która od września zmienia swoją siedzibę.

Ryszard Musielak

RC Toruń

Zobacz też

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski

Maciej Krzeptowski, członek RC Szczecin, naukowiec, podróżnik, żeglarz, człowiek morza i gór. Honorowy Ambasador miasta Szczecina. Z zawodu biolog (studia…

Stefan Starzyński

Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. Lew (ur. 19 sierpnia 1893 w Warszawie, zm. pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 w Warszawie…

Wiesław Ochman

Wiesław Ochman

Wiesław Ochman (ur. 6 lutego 1937 w Warszawie) – polski śpiewak operowy (tenor liryczny). Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 od…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.