Wizyta Prezydent Elekt Rotary International w Polsce

Wizyta Prezydent Elekt Rotary International w Polsce

W środę 15 maja 2024 r.  mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć Stephanie Urchick, Prezydent Elekt Rotary International, która przyjechała do Polski z krótką wizytą. Spotkanie miało miejsce w Krakowie.

Nasz Dystrykt reprezentowali DG Marek Wcisło, IPDG Piotr Jankowski, DGE Krystyna Baj-Pawluk, DGN Greg Gregorczyk, DGND Michał Sowa, Przewodniczący Rotary Foundation Janusz Potępa, Rotaract reprezentowały DRR Jagoda Zmarz i Weronika Forc z Rotaract Kraków Wawel.

Stephanie Urchick towarzyszyli rotarianie ze Słowacji z Katariną Cechovą, DG D2240.

Zaczęliśmy od zapoznania się i lunchu, podczas którego rozmawialiśmy o naszym dystrykcie. Odbyła się prezentacja projektów Rotary e-Club Polonia International. Prezydent Elekt Rotary International została zapoznana ze Smokiem Wawelskim Dragonem i pomysłem zakupu wózków inwalidzkich dla dzieci oraz działaniami związanymi z tym projektem. O Smoku i nowej wersji legendy opowiedział Waldemar Płusa w towarzystwie Romana Gastoła.

Kolejnym punktem programu była wizyta w centrum pomocy migrantom i uchodźcom prowadzonym przez Fundację „Wolno Nam” gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z działaniem ośrodka. O niesamowitych działaniach i pracy centrum, a także ogromnych problemach i potrzebach opowiedziała nam Aga Kubiak, dyrektor ds. realizacji Misji i Wizji. Dowiedzieliśmy się także szczegółów rożnych form pomocy rotariańskiej dla tego ośrodka ze strony RC Kraków Wyspiański i RC Kraków.  W Domu na Tynieckiej Prezydent Elekt Stephanie Urchick zaopiekowali się również Małgorzata Radziejowska i Tomasz Wyrozumski z RC Kraków Wyspiański.

Popołudnie spędziliśmy zwiedzając Kraków i zanurzając się w atmosferze tego niezwykłego miasta. Pogoda dopisała. Stephanie i słowaccy przyjaciele byli pod wrażeniem historii i zabytków, ale także liczby turystów, studentów i mieszkańców Krakowa przechadzających się po Rynku.

Wieczorem podczas uroczystej kolacji DG Marek Wcisło przedstawił dokładniejszą charakterystykę naszego dystryktu, Piotr Jankowski zaprezentował działania polskich rotarian na rzecz mieszkańców Ukrainy, szczególnie dzieci oraz uchodźców, którym pomagamy na terenie całego naszego kraju. Andrzej Ludek z RC Warszawa City opowiedział o projektach klubów warszawskich na rzecz Ukrainy, Jagoda Zmarz DRR zapoznała wszystkich zgromadzonych z działaniami Rotaractu.

Były drobne upominki – pamiątki z Polski dla Stephanie. Szczególne wzruszenie wzbudziły zdjęcia z miejscowości Łosie, gmina Ropa koło Gorlic wykonane przez Wacława Szlantę, kuzyna Stephanie.  W tej miejscowości urodziła się babcia Stephanie i mieszkają tam ciągle członkowie jej rodziny. Nic dziwnego, że Stephanie miała łzy w oczach oglądając, zestaw fotografii przygotowany przez DGE Krystynę Baj-Pawluk.

Spotkanie Stephanie Urchick z przedstawicielami Dystryktu 2231 upłynęło pod znakiem interesujących rozmów merytorycznych, ale dostarczyło też wielu wzruszeń i emocji.

O wizycie Stephanie Urchick Prezydent Elekt Rotary International w Polsce przeczytacie w kolejnym numerze magazynu Rotary Polska.

DGE Krystyna Baj-Pawluk, RC Gorzów Wielkopolski, fot. DGND Michał Sowa, RC Kraków

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.