Wirtualne webinaria RC Białystok

Wirtualne webinaria RC Białystok

Epidemia nakłada na nas różne ograniczenia, w tym również te związane ze spotkaniami i z zapraszaniem gości – guest speakerów. Klub Rotary Białystok wykorzystał jednak tę niecodzienną sytuację jako szansę do zorganizowania spotkań online z ciekawymi ludźmi. Wspólnie z nimi, przez kilka letnich miesięcy, prowadził Letnią Akademię Klubu Rotary Białystok. Do przeprowadzenia krótkich, 20-60-minutowych szkoleń w formie webinaru zaproszono ekspertów „z najwyższej półki”. Podczas tych spotkań nie tylko mogliśmy usłyszeć skondensowaną dawkę wiedzy na dany temat, ale również nawiązać bezpośredni kontakt z osobami, które z różnych powodów nie zawsze są dla nas dostępne. Ważne i budujące jest też to, że żadna z zaproszonych osób nie odmówiła poprowadzenia webinaru. W każdym wydarzeniu wzięło udział od 20-40 osób, a nagrania, na których publikację uzyskaliśmy oficjalną zgodę, ogląda nawet kilkadziesiąt i więcej użytkowników FB czy LinkedIn.

Webinaria miały jednak jeszcze jeden ważny cel – chodziło o to, aby działalnością Rotary zainteresować ludzi spoza kręgu naszych znajomych, pokazać tę organizację i jej idee osobom, które do tej pory nie zetknęły się z nią bezpośrednio. Jest to o tyle ważne, że w tym roku obchodzimy 90. rocznicę obecności Rotary w Polsce, a najważniejsze hasło naszej działalności brzmi „Rotary Otwiera Możliwości”.

Cykl spotkań online rozpoczął entuzjasta innowacyjnych metod związanych z projektowaniem i rozwiązywaniem technicznych problemów, założyciel Akademii Inżyniera Innowacji i Optymalizacji, Michał Hałas. Drugim wykładowcą był Artur Guła, autor książki „Fascynujący Świat Przywództwa”, który poruszył temat bardzo ważny i aktualny. Dowiedzieliśmy się między innymi, kim jest lider i jakie powinien mieć cechy. Poznaliśmy symboliczną drogę do przywództwa oraz narzędzia, które są potrzebne do osiągnięcia pozycji lidera. Następnie mieliśmy mocne „uderzenie” artystyczne. Nasza koleżanka Małgorzata Karczmarzyk z RC Gdynia Orłowo, wykładowczyni ASP w Gdańsku oraz artystka malarka, opowiedziała nam o terapii sztuką, a Kamila Sitak, architektka wnętrz artystka malarka, z RC Białystok – o tym, dlaczego warto rozmawiać i zaprzyjaźnić się z projektantem wnętrz.

Po tym artystycznym bloku skupiliśmy się na tym, nad czym w Rotary ciągle musimy pracować, czyli na budowie naszego wizerunku w mediach społecznościowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoją karierę zawodową, ale również dla tych, którzy chcą nauczyć się, jak wykorzystywać nowoczesne narzędzia do budowania własnej marki. O tym, jak zaistnieć na LinkedIn opowiadała nam Monika Gawanowska, trenerka oraz strateg biznesu, coach. Mówiła m. in., jak tworzyć profil, wyjaśniała, co jest ważne, a czego powinniśmy unikać, opowiedziała o różnicach pomiędzy mediami, zasięgami itp. O budowaniu swojej wartości w sieciach społecznościowych mówiła z kolei Marta Olesiak, właścicielka firmy szkoleniowej MO company, a rozwój kariery zawodowej w formie projektu „krok po kroku” zaprezentował nam Jan Duniec – Partner Zarządzający Staton Chase. Proste metody i istotne punkty zarządzania projektami przedstawił ekspert IPMA oraz wykładowca Politechniki Śląskiej, Seweryn Tchórzewski.

W kolejnym webinarze skoncentrowaliśmy się na emocjach, które mogą nas wspierać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. O tym, co jest ważne w procesie rekrutacji i jak odpowiadać na pytania, by dać się poznać od jak najlepszej strony, mówiła międzynarodowa ekspertka z dziedziny zarządzania kadrami – Agnieszka Ert-Eberdt. Opowiedziała także o różnicach pomiędzy różnymi kulturami, co ma duże znaczenie, jeśli chcemy pracować dla międzynarodowych organizacji.

Na zakończenie Letniej Akademii zaplanowaliśmy dwóch ciekawych mówców. Jednym z nich był Grzegorz Turniak – człowiek, którego w Polsce zna chyba każdy, nasz mistrz networkingu, kto zajmuje się mediami społecznościowymi. Grzegorz opowiedział nam o tym, co jest ważne przy korzystaniu z Linkedin. Ostatni webinar, zamykający cykl, odbędzie się w języku angielskim w środę 30. września, o godzinie 17:00, a jego bohaterem będzie Charles Ruffolo, autor kilku międzynarodowych hitów książkowych dotyczących networkingu, dzięki którym zdobył przydomek „NetworkKing”. Charles prowadzi rocznie około 100 różnych imprez, także dla licznej publiczności, jest też przyjacielem i doradcą osób z pierwszych stron gazet. Zapraszam do udziału i rejestracji. Tym razem Webinar odbędzie sią na platformie Charlesa, więc zapisy możliwe są poprzez link zamieszczony na Facebooku i Linkedin lub bezpośrednio https://the-networking-academy.dreamseedo.org/courses/4114 Aby wziąć udział, należy się zarejestrować i podać swój adres e-mail, na który Charles prześle potwierdzenie udziału. Ilość miejsc jest ograniczona! Film zapraszający do udziału w Webinarze możecie obejrzeć na naszym profilu: https://www.linkedin.com/posts/activity-6713698739304841216-aJZu

Tomasz Michalik

Prezydent Klubu 2020-2021

Klub Rotary Białystok

Foto i screeny: Tomasz Michalik

 

Zobacz też

Ratujmy wodę – źródło życia

Ratujmy wodę – źródło życia

Deficyt wody pitnej jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesnego świata. Ponad miliard ludzi na świecie (dane WHO i UNICEF) zmaga…

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Pożegnanie śp. Wiesława Hejno

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30 września 2024 r., w wieku lat 88, zmarł nasz kolega Wiesław Hejno, rotarianin –…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.