Wigilia Wielu Narodów – Spotkanie Wielu Kultur

Wigilia Wielu Narodów – Spotkanie Wielu Kultur

Już 18 lat trwa tradycja organizowania przez RC Wrocław, w przededniu Świąt Bożego Narodzenia, Wigilii Wielu Narodów we Wrocławiu.

W uroczystości uczestniczą studenci wymiany młodzieżowej, którzy z całego świata przyjeżdżają na rok do Polski. Uczą się tu języka, uczęszczają do szkoły, mieszkają u rodzin, poznają naszą historię, tradycje, kulturę i zawierają przyjaźnie. W tym samym czasie młodzież polska spędza rok za granicą. Całą, logistycznie skomplikowaną akcję koordynuje Komitet Wymiany Młodzieżowej Dystryktu 2231 z przewodniczącą Magdaleną Żmijewską. Na poziomie zaangażowanych klubów, studentami opiekują się oficerowie wymiany młodzieżowej.

Wigilia Wielu Narodów odbyła się w dniach 7-9 grudnia 2018 roku. Tegoroczna myślą przewodnią spotkania były hasła: „bądź inspiracją” i „bądź dobry jak chleb”. Po raz kolejny zakwaterowanie studentów i oficjalna impreza miały miejsce w pałacu w podwrocławskich Pawłowicach. Obiekt jest własnością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, stanowiąc jego Centrum Edukacyjno-Rozwojowe.

Młodzież z Australii, Brazylii, Kanady, Japonii, Meksyku, USA oraz innych krajów przybyła i została zakwaterowana w piątek 7 grudnia. Jeszcze tego samego dnia studenci odwiedzili największy i najbardziej znany Jarmark Bożonarodzeniowy w Polsce – tradycyjnie zlokalizowany na wrocławskim Rynku, Placu Solnym i przyległych ulicach. Następnego dnia goście zwiedzili ZOO ze słynnym Afrykarium, podziwiali Panoramę Racławicką i zapoznali się z najważniejszymi zabytkami Wrocławia. Przewodnikiem i opiekunem grupy był Tomasz Żurek, były student wymiany młodzieżowej. Przy tej okazji warto nadmienić, że organizator wydarzenia – Klub Rotary Wrocław, działający od 1991 r. jest bardzo zaangażowany w tę działalność. Co roku kilku (do 10-ciu) młodych ludzi przyjeżdża do Wrocławia i tyluż spędza, bardzo pożyteczny dla rozwoju młodego człowieka, rok za granicą. W ten sposób przybywa w społeczeństwie ludzi otwartych na świat, znających języki, elastycznych, tolerancyjnych i kreatywnych, a idee rotariańskie są wprowadzane w życie.

Punktem kulminacyjnym spotkania był wieczór wigilijny z udziałem młodzieży, przedstawicieli wrocławskich i krajowych środowisk rotariańskich, rodzin wysyłających i przyjmujących studentów wymiany i licznych zaproszonych gości.

Krótko po godz. 18.00, zgodnie z planem, po powitaniu gości przez prezydenta RC Wrocław Jerzego Jagodę rozpoczął się koncert zespołu muzycznego Kucharband z IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, w którego skład wchodzą członkowie wrocławskiego Interactu, a opiekunem jest nauczyciel matematyki Marek Kucharski. W repertuarze znalazły się polskie i międzynarodowe kolędy, niektóre odśpiewane przez muzyków i uczestników, ale również popularne klasyczne i nowsze przeboje. Koncert był wzbogacony przez występy innych wykonawców, byłą młodzież z wymiany oraz artystów sponsorowanych przez kluby Rotary. Spotkanie swą obecnością uświetnił Gubernator Dystryktu 2231 Łukasz Grochowski, który wykorzystując płynną znajomość języka angielskiego i młody wiek szybko nawiązał interaktywny kontakt z międzynarodową, spontaniczną młodzieżą.

Miłym akcentem wieczoru było wręczenie Złotych Serc – nagród ufundowanych przez RC Wrocław z inicjatywy oficera wymiany młodzieżowej Pawła Korczyńskiego – następującym osobom:

Małgorzacie Sygit – małżonce współzałożyciela RC Wrocław, nauczycielce j. polskiego od lat prowadzącej zajęcia z wrocławską młodzieżą z wymiany,

 

Magdalenie Żmijewskiej – przewodniczącej Komitetu Wymiany Międzynarodowej Dystryktu 2231,

 

Rafałowi Zawiślakowi – oficerowi wymiany młodzieżowej RC Łódź 4 Kultury- zasłużonemu działaczowi ogólnopolskiemu w zakresie kontaktów międzynarodowych i wymiany krótkoterminowej,

 

Zdzisławowi Kiedrowskiemu – wieloletniemu oficerowi wymiany młodzieżowej RC Wrocław, który swoim zaangażowaniem dał nam przykład wzoru oficera wymiany młodzieżowej,

 

Annie Łysek – oficerowi wymiany młodzieżowej RC Warszawa-Józefów, zasłużonej w organizowaniu wymiany młodzieżowej w latach 2017/2018 w Warszawie.

Za organizacją wymiany i Wigilii Wielu Narodów stoi jeszcze wiele, często anonimowych osób, którym także należą się podziękowania. Godnym odnotowania jest udział Rotaractu Wrocław z prezydentem Martą Jagodą w przygotowaniu wydarzenia. Zaszczytu prowadzenia wieczoru dostąpił piszący te słowa.

Niepowtarzalna atmosfera Wigilii, tradycyjne dzielenie się opłatkiem i kolędowanie przyniosło obecnym wiele radości. Część oficjalną zakończyło śpiewając w wielu językach świata We Are The World z udziałem uczestników, artystów, gości i organizatorów. Potem przyszedł czas na kolację wigilijną i serdeczne rozmowy trwające do późnego wieczora. W niedzielę, 9 grudnia młodzież rozjechała się do swoich polskich domów, a organizatorzy, z poczuciem spełnionego obowiązku już rozmyślają nad kolejną, XIX edycją Wigilii Wielu Narodów.

Wojciech Kustrzycki, RC Wrocław

Fot. z arch. RC Wrocław

Zobacz też

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Szkolenie Gubernatorów Regionalnych

Nasz dystrykt podzielony jest na 11 regionów, które znajdują się pod opieką gubernatorów regionalnych. Mamy więc regiony i odpowiednio gubernatorzy…

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

Rotary Club Lublin Centrum nagrodzony

28 listopada Rotary Club Lublin Centrum został uhonorowany nagrodą „Kryształowa Cegła” w kategorii Nagrody Specjalne. Wyróżnienie przyznano za inwestycję „Rotariańskie…

Premiera kanału Rotary Polska News

Premiera kanału Rotary Polska News

Chcesz poznać inspirujących ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze? Interesuje Cię idea służby i chcesz dowiedzieć się więcej o Rotary?…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.