Już 18 lat trwa tradycja organizowania przez RC Wrocław, w przededniu Świąt Bożego Narodzenia, Wigilii Wielu Narodów we Wrocławiu.
W uroczystości uczestniczą studenci wymiany młodzieżowej, którzy z całego świata przyjeżdżają na rok do Polski. Uczą się tu języka, uczęszczają do szkoły, mieszkają u rodzin, poznają naszą historię, tradycje, kulturę i zawierają przyjaźnie. W tym samym czasie młodzież polska spędza rok za granicą. Całą, logistycznie skomplikowaną akcję koordynuje Komitet Wymiany Młodzieżowej Dystryktu 2231 z przewodniczącą Magdaleną Żmijewską. Na poziomie zaangażowanych klubów, studentami opiekują się oficerowie wymiany młodzieżowej.
Wigilia Wielu Narodów odbyła się w dniach 7-9 grudnia 2018 roku. Tegoroczna myślą przewodnią spotkania były hasła: „bądź inspiracją” i „bądź dobry jak chleb”. Po raz kolejny zakwaterowanie studentów i oficjalna impreza miały miejsce w pałacu w podwrocławskich Pawłowicach. Obiekt jest własnością Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, stanowiąc jego Centrum Edukacyjno-Rozwojowe.
Młodzież z Australii, Brazylii, Kanady, Japonii, Meksyku, USA oraz innych krajów przybyła i została zakwaterowana w piątek 7 grudnia. Jeszcze tego samego dnia studenci odwiedzili największy i najbardziej znany Jarmark Bożonarodzeniowy w Polsce – tradycyjnie zlokalizowany na wrocławskim Rynku, Placu Solnym i przyległych ulicach. Następnego dnia goście zwiedzili ZOO ze słynnym Afrykarium, podziwiali Panoramę Racławicką i zapoznali się z najważniejszymi zabytkami Wrocławia. Przewodnikiem i opiekunem grupy był Tomasz Żurek, były student wymiany młodzieżowej. Przy tej okazji warto nadmienić, że organizator wydarzenia – Klub Rotary Wrocław, działający od 1991 r. jest bardzo zaangażowany w tę działalność. Co roku kilku (do 10-ciu) młodych ludzi przyjeżdża do Wrocławia i tyluż spędza, bardzo pożyteczny dla rozwoju młodego człowieka, rok za granicą. W ten sposób przybywa w społeczeństwie ludzi otwartych na świat, znających języki, elastycznych, tolerancyjnych i kreatywnych, a idee rotariańskie są wprowadzane w życie.
Punktem kulminacyjnym spotkania był wieczór wigilijny z udziałem młodzieży, przedstawicieli wrocławskich i krajowych środowisk rotariańskich, rodzin wysyłających i przyjmujących studentów wymiany i licznych zaproszonych gości.
Krótko po godz. 18.00, zgodnie z planem, po powitaniu gości przez prezydenta RC Wrocław Jerzego Jagodę rozpoczął się koncert zespołu muzycznego Kucharband z IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, w którego skład wchodzą członkowie wrocławskiego Interactu, a opiekunem jest nauczyciel matematyki Marek Kucharski. W repertuarze znalazły się polskie i międzynarodowe kolędy, niektóre odśpiewane przez muzyków i uczestników, ale również popularne klasyczne i nowsze przeboje. Koncert był wzbogacony przez występy innych wykonawców, byłą młodzież z wymiany oraz artystów sponsorowanych przez kluby Rotary. Spotkanie swą obecnością uświetnił Gubernator Dystryktu 2231 Łukasz Grochowski, który wykorzystując płynną znajomość języka angielskiego i młody wiek szybko nawiązał interaktywny kontakt z międzynarodową, spontaniczną młodzieżą.
Miłym akcentem wieczoru było wręczenie Złotych Serc – nagród ufundowanych przez RC Wrocław z inicjatywy oficera wymiany młodzieżowej Pawła Korczyńskiego – następującym osobom:
Małgorzacie Sygit – małżonce współzałożyciela RC Wrocław, nauczycielce j. polskiego od lat prowadzącej zajęcia z wrocławską młodzieżą z wymiany,
Magdalenie Żmijewskiej – przewodniczącej Komitetu Wymiany Międzynarodowej Dystryktu 2231,
Rafałowi Zawiślakowi – oficerowi wymiany młodzieżowej RC Łódź 4 Kultury- zasłużonemu działaczowi ogólnopolskiemu w zakresie kontaktów międzynarodowych i wymiany krótkoterminowej,
Zdzisławowi Kiedrowskiemu – wieloletniemu oficerowi wymiany młodzieżowej RC Wrocław, który swoim zaangażowaniem dał nam przykład wzoru oficera wymiany młodzieżowej,
Annie Łysek – oficerowi wymiany młodzieżowej RC Warszawa-Józefów, zasłużonej w organizowaniu wymiany młodzieżowej w latach 2017/2018 w Warszawie.
Za organizacją wymiany i Wigilii Wielu Narodów stoi jeszcze wiele, często anonimowych osób, którym także należą się podziękowania. Godnym odnotowania jest udział Rotaractu Wrocław z prezydentem Martą Jagodą w przygotowaniu wydarzenia. Zaszczytu prowadzenia wieczoru dostąpił piszący te słowa.
Niepowtarzalna atmosfera Wigilii, tradycyjne dzielenie się opłatkiem i kolędowanie przyniosło obecnym wiele radości. Część oficjalną zakończyło śpiewając w wielu językach świata We Are The World z udziałem uczestników, artystów, gości i organizatorów. Potem przyszedł czas na kolację wigilijną i serdeczne rozmowy trwające do późnego wieczora. W niedzielę, 9 grudnia młodzież rozjechała się do swoich polskich domów, a organizatorzy, z poczuciem spełnionego obowiązku już rozmyślają nad kolejną, XIX edycją Wigilii Wielu Narodów.
Wojciech Kustrzycki, RC Wrocław
Fot. z arch. RC Wrocław