Wigilia Wielu Narodów 2017

Wigilia Wielu Narodów 2017

W sobotę 9 grudnia już po raz siedemnasty odbyła się organizowana przez Rotary Club Wrocław i Rotaract Club Wrocław Wigilia Wielu Narodów – Spotkanie Wielu Kultur, w której corocznie uczestniczą studenci wymiany Rotary Youth Exchange z całego Świata, oraz przedstawiciele i hierarchowie różnych wyznań, mniejszości narodowych i etnicznych.

Spotkanie studentów wymiany rozpoczyna się każdego roku dzień przed Wigilią, tak aby mieli oni czas zwiedzić Wrocław i okolice. Jedną z atrakcji w jakiej młodzież miała okazję uczestniczyć była gra Eduball zorganizowanej przez Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Wyniki testu i dokumentacja fotograficzna potwierdzają skuteczność takiej formy nauki.

Ponadto, niezmiennie od wielu lat, młodzież odwiedziła Wrocławski Rynek, Kościół Pokoju w Świdnicy, Zamek Książ, Panoramę Racławicką, Most Miłości, Wrocławską Katedrę Wrocławskie Zoo, Oceanarium i Hydropolis. Poznali Dolny Śląsk,  jego zabytki i Kulturę.

Sama Wigilia podzielona była na dwie części. Oficjalną – mającą miejsce w Pawłowicach w salach znajdujących się na terenie Pawłowickiego Pałacu, gdzie studenci wymiany mieli możliwość zaprezentowania repertuaru artystycznego i pochwalenia się przyswojeniem języka polskiego po kilku miesiącach spędzonych w Polsce (chapeau bas dla studentów z Wrocławia za przygotowanie programu artystycznego i kilku kolęd , do których wykonania przyłączyła się cała sala, pięknym przedstawieniem przywitała studentów młodzież Interactu Rotary Club Jelenia Góra Cieplice zachwycając swoim przedstawieniem wszystkich obecnych).

Następnie kolejno występowali studenci z innych miast. Koncert Mileny Pioruńskiej i Julii Wiry wprowadził nas w prawdziwy Bożonarodzeniowy nastrój było miło. Przedstawiciele różnych wyznań mieli okazję, żeby przekazać swoje mądrości wszystkim zebranym i podsumować kolejny rok. Tym razem z pewnością wszystkim zapadnie w pamięci to, co powiedział Aleksander Gleichgewicht – przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu, o tym, aby tradycje polskie takie jak przygotowywanie dodatkowego talerza dla nieznajomego gościa podczas Wigilii miały przełożenie w rzeczywistości. W Błogosławieństwach kolejnych wyznań usłyszeliśmy przesłanie dla wszystkich obecnych ,,bądźcie dobrzy jak chleb”.

Na koniec uczestnicy razem odśpiewali piosenkę „We are the world” wprowadzając się w Wigilijny nastrój dzielili się opłatkiem . Druga część – kolacja wspólna dla Wszystkich odbyła się w śpiewie, tańcu i radości naszych studentów , dzięki którym impreza miała niepowtarzalny klimat. Po kolacji goście zajadali pierniki przygotowane przez studentów wymiany i ich host rodziny, popijając kompotem z suszu, jak na Wigilię przystało.

Z Rotariańskim pozdrowieniem
Komitet Organizacyjny WWN 2017 RC Wrocław

Fot. Agnieszka Wira i Rafał Zawiślak

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.