Wigilia i podsumowanie 2020 roku w RC Szczecin

Wigilia i podsumowanie 2020 roku w RC Szczecin

W dniu 23 grudnia, jak co roku, zasiedliśmy do tradycyjnej rotariańskiej Wigilii. Prezydent Klubu Zbigniew Najmowicz otworzył spotkanie witając wszystkich. Smutek i żal, że nie możemy zasiąść do wspólnego stołu, wynagrodziła internetowa możliwość zaproszenia na naszą uroczystość znakomitych gości: Prezydenta Rotary International Holgera Knaacka, Gubernatora Dystryktu Janusza Kozińskiego. W spotkaniu wzięli także udział: Past Gubernator Małgorzata Wojtas i Past Gubernator Wojciech Czyżewski a także Gubernator Nominat Piotr Jankowski. Wśród przedstawicieli innych Klubów byli: Michael Glueck – RC Szczecin International, Lubomira Kudasz – RC Szczecin Center, Zuzanna Reszkiewicz – Interact Szczecin, Radosław Dziedzic – Rotaract Szczecin także wśród gości znalazł się zaprzyjaźniony ksiądz Grzegorz Jankowiak. Złożyliśmy sobie piękne, momentami wzruszające życzenia, podzieliliśmy się opłatkiem i wysłuchaliśmy kolęd śpiewanych przez tegoroczną stypendystkę Rotary Club Szczecin – studentkę Akademii Sztuki w Szczecinie – Katarzynę Pawłowską.

Towarzyszyła nam świadomość, że myślami są z nami liczne osoby, którym w tym roku Klub pomagał.
– Sukcesem zakończony został nasz  grant, opiewający na sumę 160 tysięcy złotych, na rzecz Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. Również jak co roku w okresie przedświątecznym, rodziny hospicyjne otrzymały znaczącą materialną pomoc. Motorem tych działań był nieoceniony Mirosław Moroz. Mirku gratulacje!

– W dniu 18  grudnia została przekazana do Domu Samotnej Matki w Policach pomoc świąteczna w postaci środków spożywczych, tych zwykłych potrzebnych codziennie oraz specjalnych, wyjątkowych, które sygnalizują nadejście Świąt Bożego Narodzenia. Kolega Zbyszek Nagay, ze swoich zasobów dodał do prezentów bogaty zestaw środków chemii gospodarczej. Była to już dziesiąta nasza akcja, organizowana wspólnie z RC Berlin Mickiewicz. Gromadzenie funduszy, zakupy darów i ich przekazanie zwyczajowo zorganizował Sławomir Jaroszewicz. Sławku, dziękujemy!

– W dniu 21 grudnia Prezydent RC Szczecin Zbigniew Najmowicz i Roman Rogoziński przekazali świąteczne upominki dzieciom z Domu Dziecka w Goleniowie. Godne uwagi jest, że Roman już od siedemnastu lat organizuje akcje pomocy dla tej placówki. To nie tylko prezenty pod choinkę, ale co jeszcze ważniejsze, wakacyjny wypoczynek przygotowywany we współpracy z niemieckimi Rotarianami. Romku, wyrazy szczerego uznania dla Twojej konsekwencji i oddania!

Zdrowia i spotkań no-line w Nowym Roku.

Maciej Krzeptowski, RC Szczecin
Autorzy zdjęć: Wiesław Paczkowski i Roman Rogoziński, RC Szczecin

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.