Wiarygodni i skuteczni

Wiarygodni i skuteczni

Wiarygodność Rotary jako organizacji jest bardzo duża. Daje to darczyńcom gwarancję, że dystrybucja powierzonych środków lub darów przebiegnie sprawnie i skutecznie a także że koordynacja dystrybucji u źródła będzie dobrze zarządzana. Dzięki takiej opinii do polskiego dystryktu Rotary zgłasza się wiele podmiotów które chcą właśnie poprzez Rotary dotrzeć z pomocą dla Ukrainy.

Ze względu na swoje przygraniczne położenie RC Świnoujście jest dzielnym łącznikiem pomiędzy Polską a Niemcami. Szczególnie Rotarianka Anna Murawska bardzo zaangażowała się w pomoc w międzynarodowych kontaktach wspierając w tym DGE Piotra Jankowskiego, który w imieniu naszego Dystryktu koordynuje współpracę międzynarodową.

– Przez cały czas trafiają do nas kluby Rotary a także inne organizacje, które chcą pomóc: przywieźć transport najpotrzebniejszych rzeczy, zabrać zagranicę uchodźców. Kilka dni temu dotarła wiadomość o pomocy dzieciom z oddziału onkologicznego w Chernihiv. Ze względu na brak możliwości kontynuacji leczenia w Ukrainie dzieci te musiały być przetransportowane tam gdzie będzie kontynuowane leczenie onkologiczne. Dzięki interwencji jednego z berlińskich klubów dzieci pojechały do Włoch. Transport zorganizowała prezydent Constanze Aka z RC Berlin International – mówi Anna Murawska.

Niedawno też zaoferował swoją pomoc Helmut Jung z RC Herzogtum Lauenburg-Mölln aby z fundacją ShelterSuits działającą lokalnie aż na trzech kontynentach, Afryce, Australii i Europie, która wystąpiła do D1940 z inicjatywą przesłania 500 specjalnych kurtkośpiworów do Polski – stworzonych z myślą o ludziach bezdomnych. Ludzie spędzają noce na stacjach podziemnych, są nieustannie relokowani, czy to w bunkrach, czy piwnicach. Tak więc, pomijając potrzebę podstawowych rzeczy, takich jak żywność, leki i schronienie, przynajmniej będą mieli ciepły i suchy śpiwór stale przy sobie a w dzień kurtkę – Shelter Suits. Te multifunkcjonalne śpiwory szyte są przez uchodźców w Afryce w ramach upcyclingu a magazynowane m.in. w Holandii. Jest to inicjatywa organizacji na trzech kontynentach. Kwestie transportu przejął razem z partnerem logistyki Tim Fabian Besser, prezydent sekcji niem. Rotary Inter-Country Committee Brazil-Germany, RC Berlin International. Niebawem przyjedzie transport z Holandii, przez Niemcy do Polski.
.

Dorota Wcisła, RC Elblag Centrum i Anna Murawska, RC Świnoujście
Fot. Tony Dočekal, źródło: str. https://sheltersuit.com/

Zobacz też

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Pożegnanie śp. Rafała Pasieki

Dnia 11-ego czerwca 2024 roku odszedł od nas Rafał „Rafcio” Pasieka. Śmierć zabrała go z naszego grona niespodziewanie, w momencie…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.