Wernisaż z artystyczną oprawą

Wernisaż z artystyczną oprawą

Pierwsze wydarzenie zorganizowane przy współpracy z International Fellowship of Rotarians jest już za nami. Celem naszego Fellowship, oprócz popularyzacji Rotary i naszych projektów, jest między innymi promocja sztuki artystów Rotarian ale także związanych z Rotary. Podczas Dnia Gruzińskiego, w piątek 24 stycznia 2020 roku,  w gościnnym Gminnym Centrum Kultury w Skierdach padł absolutny rekord frekwencyjny!

Dzięki zaangażowaniu członków naszego Fellowship, Jurkowi Kobie z Łodzi oraz Robertowi Tonderze z RC Warszawy Józefów zorganizowaliśmy wernisaż malarstwa artystki z Tbilisi Keti Alavidze. Prezentacja dział okraszona była recytacją poezji gruzińskiej przez gwiazdę serialu „Klan” Daniela Zawadzkiego po polsku  i Ingę Koba Berdzenidze po gruzińsku. Gruzja to także Bułat Okudżawa więc z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy mini koncertu muzyki Okudżawy w wykonaniu Anny i Ryszarda Cymerman z Łodzi (dziękujemy Arturowi Pozorek), wraz ze słynną „Modlitwą”,  oraz pianistki gruzińskiej Nany Ogilwadze.

Ale to nie wszystko, ucztę dla ducha uzupełniła bogata uczta dla ciała gruzińskich potraw przygotowana przez Puri – Piekarnie Gruzińskie. Serdecznie dziękujemy także Aleksandrze Kirakosyan za wyśmienitą dolmę! Bardzo dziękujemy za obecność także przedstawicielce Ambasady Gruzji w Polsce – Diany Balardziszwili.

Dzięki  International Art Fellowship of Rotarians wydarzenie  zaszczycili swoją obecnością koledzy i koleżanki z klubów Rotary z Warszawy, Białegostoku i Łodzi. Dodam jeszcze, że kurs kaligrafii alfabetu gruzińskiego przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Słowem wspaniałe spotkanie na „skierdczańskim”, czyli najwyższym poziomie. Dzieje się w Skierdach.

Robert Tondera RC Warszawa Józefów,  Tomasz Michalik RC Białystok

Fot. Robert Tondera RC Warszawa Józefów,  Tomasz Michalik RC Białystok

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.