Walne Zgromadzenie i Szkolenia PETS w Warszawie

Walne Zgromadzenie i Szkolenia PETS w Warszawie

Kolejne Seminarium dla Prezydentów i Sekretarzy Elektów za nami. W dniach 9-10 marca 2018 roku, sale konferencyjne Hotelu Novotel Airport w Warszawie zapełniły się Rotarianami, którzy rozpoczną swoją służbę prezydencką w zarządach Klubów w tegorocznej kadencji. W spotkaniach i Walnym Zgromadzeniu Dystryktu uczestniczyli również członkowie byłego i obecnego Zarządu D2231, Rady Doradczej oraz przedstawiciele Komitetów oraz Grup Zainteresowań, a także członkowie Klubów Rotary i Rotaract’u.

Spotkanie, 9 marca o godz. 18 rozpoczęło Walne Zgromadzenie, najpierw druga część zaległego, a następnie właściwe, mające na celu poddanie pod głosowania uchwał dotyczących nadchodzącej kadencji obecnego Gubernatora Elekta, Łukasza Grochowskiego. Podczas tego spotkania przyjęto m.in. budżet na nadchodzącą kadencję oraz zatwierdzono skład nowego Zarządu.

Na kolejny dzień od 8.30 zaplanowane były tematyczne panele dyskusyjne w grupach. Na początek w dobry nastrój wprowadził nas Michał Sołtan, wokalista, członek RC Warszawa Żoliborz, zabierając wszystkich w świat swojej energetycznej muzyki.

Same spotkania rozpoczęła wspólna sesja plenarna, na której wysłuchaliśmy wystąpienia PDG Piotra Wygnańczuka, następnie kolega klubowy Gubernatora Elekta, zgodnie ze zwyczajem, przedstawił jego sylwetkę. Miłym akcentem była wypowiedź, zwracającego się bezpośrednio do uczestników PETS Prezydenta Elekta Rotary International, Barry’ego Rassin’a. Dzięki krótkiemu filmikowi, jaki nagrał Łukasz Grochowski, wysłuchaliśmy jego rad oraz poznaliśmy hasło przewodnie nadchodzącej kadencji – Bądź Inspiracją.

-Chciałbym żeby każdy z Was miał swoją historię jak można być dla kogoś inspiracją – mówił DGE Łukasz Grochowski – dla siebie samego również.

Gubernator Elekt przedstawił swoich przedstawicieli terenowych, doradców w poszczególnych Komitetach oraz pozostałych obszarach działania Dystryktu.

Gubernator Nominat Małgorzata Wojtas omówiła trzy obszary działania Rotary, a PDG Barbara Pawlisz zachęcała do nawiązywania współpracy międzynarodowej, przedstawiając możliwości, jakie w tym obszarze daje Rotary.

W kolejnym wystąpieniu, PDG Janusz Potępa opowiedział o Fundacji, Rotary, a Mark Krawczyński o zbliżającej się wielkimi krokami Konwencji w Toronto.

Mieliśmy też okazję poznać amerykańskiego studenta wymiany długoterminowej Nevin’a Schuring’a, który opowiedział o tym dlaczego wybrał nasz kraj oraz o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce.

Po części wspólnej przyszedł czas na warsztaty w podgrupach – podzieleni na 4 grupy Rotarianie rozeszli się do sal i rozpoczęli panele dyskusyjne.

W grupach m.in. Rotaractorzy przedstawili swoje pomysły na aktywną współpracę z Klubami Rotary, zachęcając też do wysyłania młodzieży na obozy wymiany. Marek Łatko omówił komunikację internetową oraz zwrócił uwagę na konieczność uzupełniania i aktualizowania danych klubowych na stronach internetowych.

Małgorzata Wojtas pokazała jak powinno wyglądać (a jak nie) logo rotariańskie oraz zachęciła do wykorzystywania powszechnie dostępnych mediów społecznościowych, jako narzędzia do tworzenia wizerunku Rotary.

Jarosław Majkowski z RC Giżycko, jako przewodniczący Grup Zainteresowań Rotary, opowiedział o tych już istniejących oraz omówił plany powstania nowych, a także zachęcił do przedstawiania pomysłów na kolejne.

Mieczysław Maciążek oraz Janusz Potępa opowiedzieli o Fundacji Rotary, przedstawili korzyści płynące z uczestnictwa we wspólnych grantach oraz omówił etapy ich realizacji.

Po zakończeniu części warsztatowej, podczas drugiej wspólnej sesji plenarnej członkini Rotaract’u Anna Grzywacz, przedstawiła prezentację na jego temat, ponownie zachęcając Kluby Rotary do aktywniejszego włączania Rotaractorów we wspólne akcje rotariańskie.

Po drugiej sesji plenarnej, przed godziną 18, wszyscy, zmotywowani do działania, rozjechali się do domów.

Ilona Nowacka, RC Elbląg Centrum
Fot. Jarosław Majkowski, RC Giżycko

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.