Zawody strzeleckie w Zamościu

Zawody strzeleckie w Zamościu

Corocznym obyczajem w pierwszy weekend września RC Zamość zorganizował kolejną, XVII- tą edycję Mistrzostw Dystryktu 2231 w strzelaniu z broni sportowej. To jedna z najstarszych, cyklicznych imprez naszego Dystryktu gromadząca pasjonatów strzelectwa sportowego spośród członków Rotary umożliwiająca spotkanie w przyjacielskim gronie i integrację naszego środowiska.

W tym miejscu należy oddać salut Zbyszkowi Żukowskiemu, który pozostaje inicjatorem i głównym organizatorem imprezy przez kolejnych
siedemnaście edycji. Przyroda okazała się być nam nieprzyjazną i sobotni poranek przywitał nas deszczem. Organizatorzy zawodów i na taką ewentualność byli przygotowani. Zaplecze logistyczne i stanowiska strzeleckie znalazły się pod parasolami i namiotami.

Nie zawiedli nas stali bywalcy strzeleckiej zabawy: koledzy z klubów Rotary w Wolsztynie, Jarosławiu, Janowie Lubelskim, Lublinie i Zamościa (RC Zamość Ordynacki). Łącznie do współzawodnictwa stanęło 41 osób obojga płci podzielonych na 13 drużyn.

Nad prawidłowym przebiegiem strzelania czuwała grupa sędziowska, neutralna- rekrutująca się z członków Zamojskiego Klubu Strzeleckiego „VIS” oceniająca również jego efekty i licząca otwory w tarczach. A było ich całkiem dużo o czym dalej.

Dobry duch Mistrzostw, wspomniany wyżej Zbyszek Żukowski zadbał o wszystkie szczegóły (pomijając aurę, którą zwykle zapewniał inny członek naszego Klubu, Mirek Piwkowski) organizując również doskonałe zaplecze gastronomiczne.

Pogoda zdecydowanie uległa poprawie wraz z przybyciem zacnych gości: Gubernatora Dystryktu Marka Wcisło wraz z małżonką, Darka Matosiuka z RC Lublin Stare Miasto-Asystenta Gubernatora oraz Prezydenta miasta Zamość Andrzeja Wnuka. Wspomnieć należy, że zarówno Gubernator jak i Prezydent Miasta objęli Mistrzostwa swoim honorowym patronatem. Nadszedł też czas na podsumowanie współzawodnictwa, wręczenie dyplomów i pucharów. Ekipę dekorującą uzupełnił Prezydent RC Zamość – Zbigniew Gumuliński.

Wyniki XVII Mistrzostw D-2231 w strzelaniu z broni sportowej: klasyfikacja drużynowa: I miejsce RC Wolsztyn 861 pkt, II miejsce RC Jarosław II 789 pkt, III miejsce RC Zamość Ordynacki 739 pkt. Klasyfikacja indywidualna:

– pistolet sportowy kal. 5.56 mm:

1 miejsce- Zbigniew Żukowski – RC Zamość występujący gościnnie w drużynie RC Wolsztyn,

2 miejsce- Dorian Flis – RC Lublin,

3 miejsce – Jerzy Leśniewski- RC Wolsztyn

– karabin sportowy kal. 5,56 mm:

1 miejsce-Tadeusz Gracz- RC Wolsztyn

2 miejsce-Wołodymir Weremko – RC Lublin

3 miejsce –Dorian Flis – RC Lublin

Najlepszym strzelcem został: Zbigniew Żukowski – RC Zamość/ RC Wolsztyn- wśród mężczyzn, wśród Pań – tytuł ten przypadł Elwirze Gracz z RC Wolsztyn.

Pozostańmy z miłymi wspomnieniami i do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnych XVIII Mistrzostwach.

Jerzy Liberadzki, RC Zamość

Fot. z arch. RC Zamość

Zobacz też

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.