W Szczecinie rośnie smoczkowe drzewo

W Szczecinie rośnie smoczkowe drzewo

To nie pomyłka i wcale nie chodzi tutaj o małe drzewo smocze czyli dracenę, którą większość z nas pamięta z wyjazdów do krajów południowych. Już od ponad roku nad Jeziorkiem Słonecznym w Szczecinie rośnie głóg ozdobny Paul’s Scarlet, obwieszony smoczkami i wiosną pięknie różowo kwitnący. Drzewko posadzone zostało przez Rotary Club Szczecin.

Napis wyryty na złożonym obok kamieniu informuje, że naprawdę mamy do czynienia z drzewem smoczkowym! W czym rzecz? Większość dzieci na początku swej drogi życiowej korzysta ze smoczków, ale później w sposób naturalny przestaje ich używać w okresie pierwszych kilkunastu miesięcy życia. Bywa jednak, że zamiłowanie do tego gadżetu przeradza się w uzależnienie, wręcz nałóg i może trwać nawet kilka lat! Nie pomaga terror rodzicielski, smarowanie smoczka substancjami zniechęcającymi, straszenie kominiarzem…

Tymczasem jest na to prawie stuprocentowo skuteczny sposób: drzewo smoczkowe, właśnie! Dzieci mają wzrok prawie tak doskonały jak ptaki i natychmiast zwracają uwagę na nietypowe zjawiska w ich otoczeniu np. smoczki zwisające z gałęzi. Dalej jest już prosta sekwencja: „Tam, tam…” i „Co to?”. Od tego jak na to pytanie odpowie opiekun dziecka zależy powodzenie operacji. Słyszałem jak ojciec tłumaczył swojemu synkowi, że to jest specjalne drzewo, na którym „duże, mądre dzieci” zostawiają swoje smoczki, bo są im już niepotrzebne. Zakończeniem sekwencji powinno być „Ja też!”. Bywa, że operacja przy pierwszym podejściu nie przyniesie sukcesu, ale dzieci pamiętają i to one są zwykle inicjatorami powrotu do sprawy. Drzewa takie spotkać można w Szwecji, Niemczech i Hiszpanii w parkach i przy placach zabaw.

Prawdopodobnie jedyne w Polsce drzewo smoczkowe, mające postać metalowej instalacji, znajduje się w Czarnej Dąbrówce na Pomorzu, szczeciński głóg jest więc pierwszym prawdziwym drzewem, na którym oprócz liści i kwiatów są smoczki.

O tym jak poważne powikłania zdrowotne może spowodować zbyt późne odstawienie smoczka powiedziała nam specjalistka ortodoncji dr Izabella Doniec -Zawidzka. Odruch ssania rozpoczyna się już w 2-3 miesiącu życia płodowego i trwa do 1 roku życia dziecka. Po tym okresie przeradza się w nawyk. Odruch ssania powinien ustąpić funkcji odgryzania. Jeżeli utrzymywanie odruchu ssania przedłuża się, wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka. Używanie smoczka powyżej 18 miesiąca życia prowadzi do spadku napięcia mięśni języka i policzków, siekacze wychylają się, nagryz poziomy ulega powiększeniu. Również zęby górne nie nachodzą na zęby dolne, pojawia się zgryz otwarty przedni, co prowadzi do zaburzeń formowania dźwięków. Smoczek naciska na powierzchnię grzbietową języka, który uwięziony przyjmuje niskie położenie, następuje spadek odległości międzykłowej w szczęce i wzrost odległości międzykłowej w żuchwie- efektem jest zgryz krzyżowy boczny. Dociskając smoczek do podniebienia twardego szczęka zwęża się, co może być przyczyną stłoczeń zębów. Dzieci z przedłużonym nawykiem ssania smoczka wymagają wcześniej ortodontycznej terapii miofunkcjonalnej, która przywróci dalszy prawidłowy rozwój narządu żucia.

Teoria i praktyka. Uruchomienie naszego „smoczkobiorcy” odbyło się bardzo uroczyście. Były dzieci i rodzice, Rada Osiedla Gumieńce, przedstawiciele Zakładu Usług Komunalnych, media. Podczas minifestynu pierwszy smoczek zawiesił mały Gustaw i nawet obyło się bez płaczu. Kilkadziesiąt smoczków wiszących na naszym głogu, a wciąż wieszane są nowe, potwierdza, że sadząc drzewko zrobiliśmy coś bardzo potrzebnego. W Szczecinie się udało, a przecież dzieci, smoczki i kluby Rotary są w całej Polsce. Warto spróbować, zabawa przednia!

Maciej Krzeptowski
Rotary Club Szczecin

Fot. Timm Stuetz

Zobacz też

Pomagają zbudować dom

Pomagają zbudować dom

Service above self. To motto każdego Rotarianina. Rotarianie z RC Młyniec Drugi głęboko wierzą, że pomagając innym zmieniają świat na…

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnanie Krzysztofa Wróblewskiego

Pożegnaliśmy w dniu 26 marca 2024 r. naszego Serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Zamość, Krzysia Wróblewskiego. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.