W Grudziądzu powstał nowy Klub Rotary

W Grudziądzu powstał nowy Klub Rotary

W Grudziądzu już od ponad dwudziestu lat działa Grudziądzki Klub Rotariański, a od połowy czerwca to miasto dołączyło do nielicznej grupy polskich miast, w których istnieje więcej niż jeden klub. Niedawno oficjalnie zarejestrowano w strukturach międzynarodowych drugi klub o nazwie Rotary Klub Grudziądz Centrum.
Początki nigdy nie są łatwe zwłaszcza, że uzyskanie członkostwa wymaga spełnienia szeregu wymogów. Zadania związane z należytym funkcjonowaniem stowarzyszenia dopiero dobiegają końca i teraz właśnie polska społeczność rotariańska postanowiła uczcić fakt powiększenia się o nową jednostkę.

Charter , czyli uroczysta inauguracja działalności, miał miejsce w dniu 28 sierpnia w gościnnych progach Hotelu Rudnik. Leśna oprawa obiektu, jego lokalizacja nad jeziorem i klimat stworzony przez gospodarzy – wszystko to sprawiło, że rotarianie z całej Polski zapamiętają Grudziądz z jak najlepszej strony. Warto powiedzieć, że młodziutki klub gościł 120 osób na swoim święcie.
Bankiet uświetniła występem para artystów operowych i musicalowych z Łodzi – Państwo Anna i Tomasz Spychalscy. Dali ponad godzinny koncert, który zakończył się wspólnym śpiewem artystów i gości._DSC8934
Następnego dnia goście spoza Grudziądza zwiedzili najważniejsze grudziądzkie zabytki. Wycieczkę tą zorganizowali im członkowie Rotary Klub Grudziądz Centrum pokazując cytadelę, górę zamkową, zabudowę starówki i wieżę Klimek. W zaprezentowanie „Klimka” włączyło się grudziądzkie Muzeum. Zapewniło nie tylko doskonałego przewodnika, opowiadającego o historii Grudziądza na tle widoków rozciągających się ze szczytu wieży, ale i zarezerwowało wyłączny czas zwiedzania, by rotariańscy goście mogli bez pośpiechu zasmakować grudziądzkiej atmosfery.
Obchody powstania nowego klubu rotariańskiego zakończyły się 29 sierpnia „ VII Integracyjnym Spotkaniem Rotarian i Przyjaciół” na Wielkiej Księżej Górze.

To cykliczna impreza grudziądzkiego środowiska rotariańskiego i w tym roku wspaniale wpisała się w uświetnienie inauguracji działania nowego klubu. To plenerowe spotkanie ma na celu propagowanie historii Grudziądza i historii wojskowości w naszym regionie.

Zobacz też

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

Pożegnanie śp. Mariana Wośkowiaka

27 maja 2024 r. pożegnaliśmy naszego serdecznego Przyjaciela, Członka Rotary Club Poznań – Puszczykowo Mariana Wośkowiaka. Ceremonia pogrzebowa odbyła się…

Fakty na temat Rotary

Rotary to organizacja apolityczna i świecka, która łaczy ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań
Aktulanie ponad 1,2 mln Rotarian działa w 200 krajach i obszarach geograficznych, w 34 tysiącach klubów
Nasze motto brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (w języku angielskim "Service Above Self")
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Jedną z najbardziej spektakularnych akcji podjętych przez Rotary International była zainicjowana w 1985 historyczna misja, uodpornienia wszystkich dzieci świata przeciwko chorobie Heinego-Medina.

Pracując wspólnie z rządami wielu krajów oraz organizacjami pozarządowymi w kampanii Rotary Polio Plus zaangażowano 100 tysięcy wolontariuszy organizując szczepienia ponad miliarda dzieci. Dzięki tym wysiłkom Rok 2005 został uznany za rok uwolnienia świata od tej groźnej choroby. *****Kliknij na END POLIO NOW - by obejrzeć film o POLIO po polsku i zobaczyć, co mówią polscy lekarze oraz jak z POLIO walczy Rotary w Polsce*****

Jak działa Rotary?

Wspieranie pokoju
Wspieranie pokoju

Obecnie około 42 mln osób jest wysiedlonych w wyniku konfliktów zbrojnych lub prześladowań. Rotary Peace Fellows doskonali umiejętności, by wzmocnić działania pro pokojowe na świecie oraz rozwija zdolności mediacyjne lokalnych liderów by zapobiegać konfliktom.

Walka z chorobami
Walka z chorobami

Ponad 100 milionów ludzi każdego roku znacznie ubożeje z powodu wysokich kosztów medycznych. Staramy się poprawić i rozszerzyć dostęp do taniej i bezpłatnej opieki zdrowotnej na obszarach słabo rozwiniętych.

Dostarczanie czystej wody
Dostarczanie czystej wody

Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych. Co najmniej 3000 dzieci umiera każdego dnia z powodu biegunek wywołanych nieczystą wodą. Dajemy społecznościom możliwość rozwijania i utrzymywania systemów wodnych i sanitarnych. Wspieramy badania związane z wodą.

Opieka nad matką i dzieckiem
Opieka nad matką i dzieckiem

Co najmniej 7 milionów dzieci poniżej 5 roku życia umiera co roku z powodu niedożywienia, słabej opieki zdrowotnej i złych warunków sanitarnych. Aby zmniejszyć te dane, zapewniamy szczepienia i antybiotyki dla dzieci oraz zwiększamy dostęp do podstawowych usług medycznych.

Wspieranie edukacji
Wspieranie edukacji

67 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji a ponad 775 mln ludzi powyżej 15. roku życia to analfabeci. Naszym celem jest wspieranie lokalnych społeczności w ich dążeniu do uzyskania podstawowej edukacji i umiejętności pozwalających na godne życie.

Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości
Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości

Prawie 1,4 mld zatrudnionych ludzi żyje za mniej niż 1,25 $ dziennie. Realizujemy takie projekty, które zwiększają rozwój gospodarczy lokalnych społeczności i umożliwiają godną i efektywną pracę osobom młodym oraz starszym.